Odkryto największy kosmiczny wybuch w historii. Trwa od przynajmniej 3 lat - sprawczynią czarna dziura?
Astronomowie zaobserwowali największy kosmiczny wybuch w historii. Uwolniona w nim energia jest 100 razy większa niż energia, którą Słońce wyemituje przez 10 mld lat istnienia. Sprawczynią może być czarna dziura.
Astronomowie zaobserwowali największy kosmiczny wybuch w historii. Uwolniona w nim energia jest 100 razy większa niż energia, którą Słońce wyemituje przez 10 mld lat istnienia. Sprawczynią może być czarna dziura.
Odkryto największą eksplozję w historii obserwacji kosmosu. Wybuch oznaczony jako AT2021lwx trwa od przynajmniej 3 lat, uwolniona w nim energia 100-krotnie przekracza energię wyemitowaną przez Słońce w ciągu 10 mld lat istnienia, a będąca jego konsekwencją kula ognia swoim rozmiarem 100 razy przekracza rozmiar całego Układu Słonecznego i jest jednocześnie 2 biliony razy jaśniejsza od naszej macierzystej gwiazdy i zarazem 10 razy jaśniejsza od jakiejkolwiek znanej supernowej. Zdarzenie rozgrywa się w odległości ok. 8 mld lat świetlnych od Ziemi; doszło do niego, gdy wszechświat liczył sobie 6 mld lat.
Eksplozję po raz pierwszy zaobserwowano w 2020 roku w kalifornijskim Zwicky Transient Facility, by następnie śledzić je za pomocą ulokowanego na Hawajach systemu Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) - oba projekty służą do identyfikowania zdarzeń na niebie, które szybko zmieniają swoją jasność w czasie, jak choćby wybuchy supernowych, rozbłyski gamma czy pojawienia się w bezpośredniej bliskości naszej planety komet lub asteroid. Sęk w tym, że AT2021lwx objawił się początkowo jako niczym niewyróżniające się "migotanie". Odpowiedzialny za badania doktor Philip Wiseman z Uniwersytetu w Southampton komentuje:
Czarna dziura przyczyną?
Prowadzący obserwacje naukowcy uważają, że za zdarzenie może odpowiadać supermasywna czarna dziura, która żywi się gigantycznym obłokiem gazu o masie tysięcy razy większej niż masa Słońca. W trakcie tej kosmicznej uczty czarna dziura mogła wywołać fale uderzeniowe, które spowodowały emisję promieniowania elektromagnetycznego.
Choć AT2021lwx jest najpotężniejszą znaną ludzkości eksplozją w kosmosie, w aspekcie jasności palmę pierwszeństwa wciąż dzierży zaobserwowany w zeszłym roku rozbłysk gamma oznaczony jako GRB 221009A, do którego doszło w odległości 2,4 mld lat świetlnych od Ziemi. Wspomniane zdarzenie trwało jednak zaledwie 10 godzin - oznacza to, że AT2021lwx siłą rzeczy przez cały czas swojego istnienia wyemitował już więcej energii niż jest uwalniane w trakcie jakiegokolwiek rozbłysku gamma.
Źródło: space.com/The Guardian
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1977, kończy 48 lat