Przeczytaj w weekend

Laptopy marzeń – NVIDIA zbadała, jakich komputerów przenośnych pożądają Polacy

NVIDIA postanowiła przyjrzeć się oczekiwaniom klientów względem komputerów przenośnych. Wyniki badania to dobre odzwierciedlenie rodzimego rynku gamingowego.

NVIDIA postanowiła przyjrzeć się oczekiwaniom klientów względem komputerów przenośnych. Wyniki badania to dobre odzwierciedlenie rodzimego rynku gamingowego.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  Nvidia 

Polski oddział firmy NVIDIA przeprowadził na swoim facebookowych profilu ankietę, która miała wykazać, czym powinien charakteryzować się idealny komputer przenośny. Badanie spotkało się ze sporym odzewem - wzięło w nim udział 760 osób, a zebrane dane pokazują, jak w najbliższych latach będzie kształtował się rodzimy rynek gamingowy.

NVIDIA nie pytała co prawda o laptopa do gier, ale nie oszukujmy się – facebookowi fani marki widzą w niej przede wszystkim producenta wydajnych podzespołów gamingowych. A najlepiej świadczą o tym wyniki ankiety. Jak się bowiem okazało, blisko 85% badanych miało nie więcej niż 30 lat, a niemal połowa nie ukończyła jeszcze dwudziestego roku życia. Co więcej, aż 93,9% ankietowanych przyznało, że wykorzystuje komputer głównie do grania. Można zatem śmiało przypuszczać, że wzięli w niej udział przede wszystkim młodzi gracze.

Traktowanie ankiety jako przekrojowego badania preferencji użytkowników komputerów byłoby sporym nadużyciem, ale w roli analizy rynku laptopów do grania sprawdzi się bardzo dobrze. Rzuca także światło na to, jak branża będzie rozwijała się w ciągu najbliższych kilku lat, kiedy ankietowani nastolatkowie wejdą na rynek pracy.

Standardów się nie zmienia

Choć w sprzedaży pojawia się coraz więcej małych, poręcznych komputerów, nie cieszą się one zbyt dużą renomą wśród graczy. Po laptopy 14-calowe i mniejsze sięgnęłoby zaledwie 5,3% ankietowanych. Niekwestionowanym liderem w kategorii rozmiaru są sprzęty o przekątnej między 15” a 16” i w tej kwestii nic nie zmienia się od lat. Laptopy tego typu to najbardziej uniwersalne sprzęty, które stanowią doskonałe połączenie wygody i poręczności.

Jedna jest także królowa rozdzielczości, tu niepodzielnie rządzi 1080p. Pytanie o preferowaną rozdzielczość dobrze jest zestawić z tym dotyczącym rozmiaru matrycy – tylko 38,6% respondentów kupiłoby model 17-calowy lub większy, a jedynie 21,6% badanych uważa, że idealny komputer przenośny powinien wyświetlać obrazy w 4K. Ankietowani prawdopodobnie zdawali sobie sprawę z tego, że zakup laptopa z matrycą 4K ma sens wyłącznie wtedy, kiedy inwestuje się w sprzęt o dużej przekątnej. A skoro o inwestowaniu mowa - przejdźmy do najważniejszego pytania, czyli ceny, jaką trzeba zapłacić za komputer marzeń.

nullZdjęcie: NVIDIA

To co dobre, musi kosztować

Blisko 65% badanych stwierdziło, że laptopy do gier powinny odpalać najnowsze gry przy najwyższych ustawieniach graficznych. Z kolei nieco ponad 30% respondentów twierdzi, że przedkłada płynność rozgrywki nad samą jakość oprawy graficznej. I w tym miejscu oczekiwania dotyczące wydajności rozmijają się z tym, ile polscy gracze są w stanie zapłacić za idealnego laptopa. 

Owszem, jedynie co trzeci badany twierdzi, że taki sprzęt powinien kosztować nie więcej niż 4 tysiące złotych, większość respondentów jest świadoma tego, że za wysoką jakość trzeba zapłacić więcej. Ale niemal 43% respondentów mogłoby wydać na wymarzonego laptopa od 4 do 6 tysięcy złotych. Za taką kwotę kupimy przyzwoity komputer do grania, np. 15,6-calowego HP Omen 15 z procesorem Intel i5-9300, 8 GB pamięci RAM i kartą graficzną GTX 1660 Ti. Ale karta zamontowana w tym modelu nie jest demonem prędkości.  Choć generalnie dobrze sprawdzi się do grania w rozdzielczości Full HD, tytuły najbardziej obciążające układ graficzny - takie jak np. przyszłoroczny Cyberpunka 2077 - trzeba będzie odpalać przy obniżonych ustawieniach, aby zachować wysoką płynność rozgrywki.

Środki na laptopy zdolne do odpalenia gier w najwyższych ustawieniach graficznych ma ok. 10% respondentów. Tyle osób zaznaczyło, że są skłonni wydać na idealnego laptopa 8 tysięcy złotych lub więcej. W tej cenie można kupić porządnego Asusa ROG Strix Hero III z procesorem Intel i7-9750h, 16 GB pamięci RAM i kartą graficzną  RTX 2070. Na zakup bezkompromisowych sprzętów, które kosztują przeszło 10 tysięcy złotych, może pozwolić sobie nieco ponad 4,3% badanych. To urządzenia z tej kategorii cenowej wyposaża się w najlepsze podzespoły mobilne – w komputerze od Dream Machines za 11,5 tysiąca złotych znajdziemy m.in. procesor Intel i7-9700K, 16 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną RTX 2080. Taka konfiguracja pozwoli przez kilka lat nie martwić się o wymianę sprzętu do gier.

Co badanie mówi o graczach?

Ankieta wykazała, że polscy gracze mają dość pragmatyczne podejście do sprzętu. Szukają urządzeń, które z jednej strony oferują wysoką wydajność graficzną (87,9%), z drugiej zaś kuszą przystępną ceną (75%). Marka, wygląd czy gabaryty urządzenia schodzą na dalszy plan.

Wydaje się, że producenci sprzętu rozmijają się z wizerunkiem idealnego laptopa polskich graczy. W ostatnich latach producenci starają się za wszelką cenę odchudzić swoje urządzenia przy zachowaniu ich wysokiej wydajności, co wiąże się ze zwiększeniem ceny komputera. Z punktu widzenia polskiego klienta takie działanie nie ma większego sensu - rodzimy gracz przykłada znikomą miarę do gabarytów laptopa, nie będzie skłonny wydać na sprzęt kilku tysięcy więcej tylko dlatego, że jest lżejszy i cieńszy.

A jak według was powinien wyglądać laptop idealny? Czy też celujecie w 15-calowce o rozdzielczości 1080p? Jeśli tak, to ile bylibyście w stanie zapłacić za swój wymarzony przenośny komputer do grania?

Źródło: Materiał opracowany we współpracy z firmą NVIDIA

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV