Mark Zuckerberg wierzy, że gadżety będą czytać nam w myślach
Według twórcy Facebooka nie musimy urodzić się z parapsychicznymi mocami rodem z X-menów, aby czytać sobie w myślach. Zuckerberg twierdzi, że pomogą nam w tym gadżety do noszenia.
Według twórcy Facebooka nie musimy urodzić się z parapsychicznymi mocami rodem z X-menów, aby czytać sobie w myślach. Zuckerberg twierdzi, że pomogą nam w tym gadżety do noszenia.
Podczas zeszłotygodniowej konferencji Chan Zuckerberg BioHub założyciel Facebooka, Mark Zucerberg, zarysował dość ciekawą wizję rozwoju rynku technologicznego. Według niego istnieje nadzieja na to, że dzięki nowoczesnym gadżetom będziemy w stanie kontrolować nasze komputery nie za pośrednictwem myszki i klawiatury, lecz fal mózgowych. Przyznał, że pokłada duże nadzieje w urządzeniach zdolnych odczytywać ludzkie myśli, które miałyby posłużyć m.in. do obsługi wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Mark nie ogranicza się jednak wyłącznie do szumnych zapowiedzi. Facebook wszedł we wrześniu w posiadanie start-upu CTRL-labs, który opracował bransoletę, analizującą aktywność ludzkiego mózgu i na jej podstawie zarządzającą wirtualnym awatarem użytkownika. Warto wspomnieć, że korporacja już podczas konferencji F8 w 2017 roku zapowiedziała rozpoczęcie prac nad nieinwazyjnym interfejsem mózg-komputer. Wówczas Zuckerberg twierdził, że urządzenie miałoby posłużyć do wprowadzania teksu za pomocą samych myśli. Dotychczas nie powstał jednak w pełni funkcjonalny prototyp, który zaprezentowano szerokiej publiczności.
Zuckerberg wskazał przy okazji, z jakimi problemami mogą spotykać się projektanci gadżetów tego typu. Zauważył, że opaska od CTRL-labs działa w oparciu o sygnały przesyłane przez neurony motoryczne, które po odpowiednim treningu można wyszkolić do przesyłania konkretnych impulsów do zewnętrznego urządzenia. Ale u osób, które z jakiegoś powodu mają problem z przesyłaniem sygnałów za pośrednictwem wspomnianych neuronów konieczne może okazać się wszczepienie interfejsu mózg-komputer, aby skomunikować mózg z maszyną, co może być sporym utrudnieniem na drodze do upowszechnienia tej technologii.
Źródło: Futurism / Zdjęcie: Pixabay
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1959, kończy 66 lat
ur. 1986, kończy 39 lat
ur. 1961, kończy 64 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1955, kończy 70 lat