Marvel obraził uczucia religijne? Hinduski kapłan chce przeprosin

W jednym z komiksów Marvela doszło do wydarzenia, które dotknęło wyznawców hinduizmu. Jeden z kapłanów domaga się przeprosin.

W jednym z komiksów Marvela doszło do wydarzenia, które dotknęło wyznawców hinduizmu. Jeden z kapłanów domaga się przeprosin.

Tymoteusz Wronka

Tymoteusz Wronka

Tagi:  marvel 

W jednym z komiksów Marvela doszło do znieważenia uczuć religijnych - do takiego wniosku doszedł Rajan Zed po zapoznaniu się z historią przedstawioną w piątym zeszycie serii Uncanny X-Men. Wzburzony kapłan domaga się przeprosin od komiksowego potentata.

We wzmiankowanym komiksie dochodzi do zniszczenia kilku budowli religijnych, a wśród nich znalazła się istotna dla hinduizmu świątynia Padmanabhaswamy. Dokonujący zniszczeń bohater stwierdza, że w ten sposób oczyszcza świat z fałszywych świątyń i fałszywych bogów. I właśnie to stwierdzenie najbardziej dotknęło hinduskiego kapłana.

Rajan Zed (m.in. przewodniczący Universal Society of Hinduism) wystosował list otwarty, w którym pisze, że dla hinduistycznej społeczności jest bardzo bolesne, gdy popularne medium w taki sposób określa istotną dla wyznawców świątynię. Zwraca też uwagę, że wydawcy komiksów powinni być bardziej wyczuleni w kwestii pisania o religii i wierze. Uważa, że komiks to potężne medium, które może negatywnie wpłynąć na umysły młodych czytelników.

Poniżej możecie prześledzić sekwencję kadrów, która jest przyczyną całego zamieszania:

W komiksie zniszczenia dokonuje, za namową Apocalypse'a, niejaki X-Man, alternatywna wersja Cable'a, która wierzy, że sam jest bogiem, a przynajmniej wszechmocną istotą. Oprócz hinduskiej świątyni zniszczone zostają również Mekka oraz Watykan.

Na razie Marvel odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Źródło: Źródło: hollywoodreporter.com / fot. RB Silva/Marvel Entertainment

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV