Naukowcy są o krok bliżej stworzenia prawdziwego miecza świetlnego. Na Gwiazdę Śmierci nie liczcie
Naukowcy wiedzą już, jak lepiej opanować technologię, która w przyszłości mogłaby doprowadzić do stworzenia prawdziwego miecza świetlnego.
Naukowcy wiedzą już, jak lepiej opanować technologię, która w przyszłości mogłaby doprowadzić do stworzenia prawdziwego miecza świetlnego.
Miecze świetlne to bez dwóch zdań jedne z najważniejszych i zarazem najpopularniejszych artefaktów całej popkultury. Przypomnijmy, że w uniwersum Gwiezdnych Wojen funkcjonowały one dzięki unikalnym właściwościom Kyberów, rozproszonych po całej galaktyce kryształów Mocy, które skupiały energię w ramach spójnej wiązki światła. Wygląda na to, że naukowcy są już o krok bliżej stworzenia tego typu mieczy w prawdziwym świecie.
W otaczającej nas rzeczywistości wszelkie lasery mają dużo słabszą moc niż ich odpowiedniki z dzieł science fiction: stosowane w nich, niewidoczne gołym okiem światło o jednej długości fali przechodzi przez rdzeń broni - co prawda w ten sposób powstaje skupiona wiązka, lecz jest ona ograniczona do zbyt małego obszaru, aby można było mówić o potężnym orężu.
W czasopiśmie naukowym Nature Communications ukazał się jednak artykuł, którego autorzy proponują wykorzystanie w nowej generacji broni laserowej wielomodowego przewodnika światła - ten pozwalałby na przesyłanie wielu jego długości jednocześnie, zwiększając moc wiązki od trzech do dziewięciu razy. Ograniczona zostałaby ilość światła rozproszonego, a sama wiązka stałaby się przez to potężniejsza i bardziej skupiona na jednym punkcie.
Jak przekonują główni autorzy rzeczonego artykułu, Stephen Warren-Smith i Linh Nguyen:
W ramach badań nie stworzono co prawda prototypu nowej broni, ale za ich finansowanie odpowiadały Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Nie jest tajemnicą, że stworzenie broni laserowej z bardziej skupioną wiązką światła mogłoby zostać wykorzystane na placu boju do niszczenia dronów - w tej chwili jest to możliwe, lecz wyłącznie na niewielkich odległościach.
Co więcej, lasery o proponowanej przez autorów artykułu mocy mogłyby posłużyć także w innych dziedzinach: choćby do lepszego opracowywania modeli meteorologicznych (dokładniejsze określanie prędkości wiatru na znacznych odległościach) czy wykrywania i badania fal grawitacyjnych.
Warren-Smith i Nguyen na koniec dodają, że do stworzenia samej Gwiazdy Śmierci jeszcze naprawdę długa droga.
Star Wars - ranking najpotężniejszych Jedi
Źródło: Live Science
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1967, kończy 58 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1979, kończy 46 lat
ur. 1986, kończy 39 lat