Wystartował festiwal Młode Horyzonty! W których miastach można wziąć udział w wydarzeniu?
Dziś startuje 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty, który potrwa w wersji stacjonarnej do 6 października.
Dziś startuje 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty, który potrwa w wersji stacjonarnej do 6 października.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty to kolejna odsłona największego wydarzenia dla młodych i dorastających widzów, która odbędzie się w formule hybrydowej. Stacjonarna edycja festiwalu Młode Horyzonty rozpocznie się 28 września i potrwa do 6 października, a od 10 do 27 października na stronie https://festiwal.mlodehoryzonty.pl, gdzie znajduje się szczegółowy program wydarzenia.
W programie 11. edycji MFF Młode Horyzonty znajdzie się 15 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji z aż 172 filmami aktorskimi, animowanymi i dokumentalnymi. Wydarzenie zainauguruje polska premiera filmu Fantastyczny Angelo. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta gala wręczenia nagród wraz z seansem Młody Sherlock Holmes z muzyką na żywo.
Fantastyczny Angelo - film otwarcia
Reżyser Persepolis Vincent Paronnaud i Alexis Ducord łączą siły w stworzonej z rozmachem i pełnej humoru produkcji. Historia opowiedziana dwiema różnymi technikami animacji zaczyna się od płaskiego kreskówkowego stylu – to fantazja Angelo, w której alter ego bohatera jest umięśnionym i nieznającym strachu poszukiwaczem przygód. Większość akcji rozgrywa się tu i teraz, a filmowa rzeczywistość jest przedstawiona barwną i dynamiczną animacją 3D.
W Fantastycznym Angelo śledzimy losy młodego chłopca podczas misji poszukiwania drogi do domu babci. Tytuł jest swego rodzaju hołdem dla niczym nieograniczonej sztuki animacji – wędrujemy przez magiczny las, baśniowe krainy i bezkres wyobraźni tytułowego bohatera. Film – napędzany zwariowanym tempem i podtrzymywany bogactwem światów oraz kreatywnością, która zręcznie wykorzystuje humor, archetypy z bajek i współczesne problemy – jest idealną propozycją nie tylko dla młodej widowni, ale także dorosłych.
Miasta, w których odbywa się festiwal Młode Horyzonty
Seanse w ramach festiwalu Młode Horyzonty odbędą się w 20 miastach z główną lokalizacją w Warszawie. Ogromna część programu zostanie zaprezentowana także we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Oto lista miast, w których odbywa się festiwal:
- Warszawa (8 miejsc)
- Wrocław
- Gdańsk
- Gdynia
- Częstochowa
- Białystok
- Bydgoszcz
- Elbląg
- Gliwice
- Katowice
- Konin
- Kraków
- Lublin
- Niepołomice
- Opole
- Poznań
- Słupsk
- Toruń
- Wągrowiec
- Zduńska Wola
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty - repertuar
W ramach Konkursu głównego widzowie zobaczą najciekawsze rodzime oraz międzynarodowe tytuły, spośród których zarówno jury, jak i publiczność wybiorą najlepszy film. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć. W tym ostatnim po raz kolejny głos zabierze także jury złożone z młodych miłośników filmu.
Ponadto młodzi widzowie będą mogli wybrać filmy z sekcji:
- Królestwo anime
- Focus na Koreę Południową
- Między fiordami – filmy z Norwegii
- Z nosem w książkach
- Na sportowo
- Gra w zielone
- Kotki czy pieski
- Krótkie historie
- Coming of age
- Nasza klasyka
- Festiwalowi ulubieńcy
- Nowe Horyzonty
Podczas 11. MFF Młode Horyzonty będą dostępne pokazy przyjazne sensorycznie.
Atrakcje towarzyszące festiwalowi
Zaproszeni artyści i edukatorzy poprowadzą zajęcia kreatywne, podczas których uczestnicy będą projektować plakaty filmowe, rysować komiksy, tworzyć animację, budować festiwalową rzeźbę. Repertuar został uzupełniony o spotkania z twórcami filmów i aktorami czy wstępy do filmów przygotowane przez filmoznawców, psychologów i dziennikarzy.
Na wielbicieli nowinek technologicznych będzie czekać cyfrowy plac zabaw MediaLab, który pozwoli poznać bliżej świat filmu, gier i wirtualnej rzeczywistości. Wśród atrakcji znajdzie się kontrolowana oddechem gra VR czy interaktywna instalacja do tworzenia animacji. W tym roku MediaLab będzie miał miejsce w warszawskim Nowym Teatrze i potrwa od 18 września do 6 października.
Projekcje filmów z sekcji Nowe Horyzonty będą opatrzone cyklem dyskusji przygotowanych we współpracy z partnerem – Newsweek Psychologia Nastolatka. Po filmach odbędą się spotkania z psycholożką Joanną Flis (autorką podcastu Madame Monday, a także książek: Współuzależnieni, Co ze mną nie tak? oraz Madame Monday – po dorosłemu) oraz z Aleksandrem Drzewieckim (współzałożycielem platformy Parenteen.pl, przewodniczącym rady Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, autorem książki Moje kochane, nastoletnie dziecko). Dyskusje moderować będą redaktor naczelna Newsweek Psychologia Iwona Zabielska-Stadnik oraz dziennikarz Przemysław Bollin.
Harmonogram seansów:
- Milczenie Julie i spotkanie z Joanną Flis – Kinoteka, 1.10.2024, godz. 20.00
- Naturalna dzikość serca i spotkanie z Aleksandrem Drzewieckim – Kinoteka, 3.10.2024, godz. 19.45
- Jak zostałam perliczką i spotkanie z Joanną Flis – Kinoteka, 4.10.2024, godz. 20.00
W tym roku po raz pierwszy karnety festiwalowe można kupić na stronie https://festiwal.mlodehoryzonty.pl. Bilety na seanse stacjonarne – na stronie internetowej festiwalu, w kasach oraz na stronach WWW kin festiwalowych.
Zakupu pojedynczych dostępów oraz karnetów umożliwiających uczestnictwo w festiwalu online można dokonać poprzez podaną wyżej stronę internetową.
Źródło: Młode Horyzonty
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1956, kończy 68 lat
ur. 1952, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1988, kończy 36 lat