NASA ogłosiła skład załogi Artemis 2. Poznajcie 4 astronautów, którzy w 2024 roku okrążą Księżyc
NASA wyjawiła, kto w ramach misji Artemis 2 w 2024 roku znajdzie się na pokładzie statku Orion, który okrąży Księżyc. Oto nazwiska 4 astronautów.
NASA wyjawiła, kto w ramach misji Artemis 2 w 2024 roku znajdzie się na pokładzie statku Orion, który okrąży Księżyc. Oto nazwiska 4 astronautów.
NASA właśnie podała nazwiska 4 astronautów, którzy w 2024 roku w trakcie misji Artemis 2 wyruszą w kierunku Księżyca, okrążą go i później powrócą na Ziemię. Na to ogłoszenie czekał właściwie cały świat: ludzkość wraca bowiem w pobliże Srebrnego Globu po raz pierwszy od grudnia 1972 roku, kiedy to Eugene A. Cernan i Harrison Schmitt w czasie misji Apollo 17 jako ostatni spacerowali po powierzchni naszego naturalnego satelity. Przypomnijmy również, że w ramach programu Artemis i jego trzeciej odsłony w 2025 roku zaplanowano lądowanie na Księżycu.
Zanim do tego dojdzie, załoga Artemis 2 przetrze na tym polu szlak. Wiemy już, że w jej skład - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - wejdzie 3 Amerykanów i Kanadyjczyk. Są to:
Artemis 2 - astronauci (skład załogi)
- Gregory Reid Wiseman (dowódca misji) - 47-letni astronauta, pilot morski i inżynier z Baltimore, kapitan Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Kandydatem na astronautę został w 2009 roku, 2 lata później ukończył szkolenie NASA. Pomiędzy 28 maja a 10 listopada 2014 roku w czasie misji Sojuz TMA-13M/Ekspedycja 40/Ekspedycja 41 przez 165 dni, 8 godzin i 1 minutę przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbywając także 2 spacery kosmiczne o łącznej długości 12 godzin i 47 minut. Pracujący jako inżynier lotu Wiseman wraz z pozostałymi astronautami przeprowadził na ISS ponad 300 eksperymentów naukowych z takich dziedzin jak fizjologia człowieka i medycyna, bijąc również rekord w kwestii liczby badań przeprowadzonych w ciągu tygodnia (82 godziny). Swój pobyt na ISS dokumentował on w mediach społecznościowych, przedstawiając cieszące się ogromną popularnością wrażenia z pobytu w kosmosie. Od grudnia 2020 do listopada 2022 roku Wiseman pracował w NASA na prestiżowym stanowisku szefa Biura Astronautów. To jego decyzja sprawiła, że w kontekście misji Artemis zaczęto rozważać kandydatury nie 18-osobowego, pierwotnego zespołu, a wszystkich 41 aktywnych astronautów agencji - w tym samego Wisemana. Jest wdowcem, ma dwoje dzieci. Uwielbia jeździć na gokartach.
- Christina Hammock Koch - 44-letnia astronautka i inżynier, urodzona w stanie Michigan, wychowywała się w Północnej Karolinie. Szkolenie astronautów NASA ukończyła w 2015 roku. Jako inżynier pokładowa od 14 marca 2019 do 6 lutego 2020 roku przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czasie Ekspedycji 59, 60 i 61 przez 328 dni, 13 godzin i 58 minut - to rekord jeśli chodzi o nieprzerwany pobyt w przestrzeni kosmicznej wśród wszystkich kobiet. W trakcie rzeczonej misji Koch odbyła aż 6 spacerów kosmicznych, trwających łącznie 42 godziny i 15 minut. Jest zamężna, mieszka w Teksasie. W wolnych chwilach, jak sama przyznaje, uwielbia ciężką pracę i pokonywanie własnych ograniczeń - pomaga jej w tym wspinaczka wysokogórska, joga i niesienie pomocy potrzebującym.
- Victor J. Glover (pilot) - 46-letni astronauta, kapitan Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Szkolenie astronautów ukończył w 2015 roku wraz z Koch. Od 15 listopada 2020 do 2 maja 2021 roku przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trakcie Ekspedycji 64 (była to pierwsza czarnoskóra osoba na stacji w historii), spędzając na ISS łącznie 167 dni, 6 godzin i 29 minut - w tym czasie odbył 4 spacery kosmiczne trwające razem 26 godzin i 7 minut. Jest żonaty, ma czworo dzieci. Zdarzyło mu się kiedyś publicznie wyrecytować wiersz, który dołączył do swojego podania w trakcie starania się o zostanie astronautą.
- Jeremy Hansen - 47-letni astronauta Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, pilot myśliwców, pułkownik Kanadyjskich Sił Zbrojnych. Choć szkolenie astronauty ukończył w 2009 roku, w dalszym ciągu czeka on na swój pierwszy lot kosmiczny. W 2014 roku został pracującym dla NASA akwanautą, przebywając później przez 7 dni w ulokowanym na dnie oceanu laboratorium podmorskim w trakcie misji NEEMO 19 - misja ta miała na celu odwzorowanie warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. W 2017 roku stał się pierwszym Kanadyjczykiem, który zaczął nadzorować treningowy program NASA dla kandydatów na astronautów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jest żonaty, ma troje dzieci. Uwielbia filmy osadzone w uniwersum Gwiezdnych Wojen.
Artemis 2 - najważniejsze informacje
Start misji Artemis 2 został zaplanowany na listopad 2024 roku, przy czym konkretna data uzależniona jest od wielu czynników. Już teraz w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie trwają prace nad zamocowaniem załogowego statku Orion (to w nim astronauci będą podążać w kierunku Księżyca) na szczycie potężnej rakiety Space Launch System (SLS; znacznie więcej szczegółów na jej temat podawaliśmy w tym miejscu). Istotny wpływ na termin startu będą miały także aspekty pogodowe.
Cała misja ma potrwać ok. 10 dni. Jest prawdopodobne, że załoga statku Orion w pewnym jej momencie znajdzie się dalej od Ziemi niż jakikolwiek człowiek w historii, choć dokładna odległość od Księżyca będzie konsekwencją dnia startu.
W trakcie misji Artemis 2 NASA przetestuje cały szereg nowych technologii, systemów i procedur, podobnie jak miało to miejsce podczas zeszłorocznego otwarcia programu w ramach Artemis 1. Wiele z nich nie było jeszcze sprawdzanych w warunkach kosmicznych; to właśnie dlatego agencja uznała, że okrążenie Księżyca będzie najbezpieczniejszą w tym celu opcją. Jak przedstawia to dyrektor misji Artemis Mike Sarafin:
Źródło: NASA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat