Przeczytaj w weekend

Nie żyje Tomasz Stańko, znany artysta jazzowy

Nie żyje Tomasz Stańko, znany muzyk jazzowy, kompozytor i autor muzyki teatralnej oraz filmowej. Artysta zmarł po długiej chorobie.

Nie żyje Tomasz Stańko, znany muzyk jazzowy, kompozytor i autor muzyki teatralnej oraz filmowej. Artysta zmarł po długiej chorobie.

Michalina Reda
Michalina Reda
Tagi:  śmierć 

Tomasz Stańko, znany polski artysta związany z muzyką jazzową, odszedł po długiej chorobie w wieku 76 lat. O śmierci poinformowała jego córka.

Swoją edukację muzyczną Stańko rozpoczął pod koniec lat 40. ubiegłego wieku - uczęszczał do Krakowskiej Szkoły Muzycznej, a następnie do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, gdzie podjął naukę odpowiednio na skrzypcach i na trąbce. W 1962 roku wraz z Adamem Makowiczem założył zespół Jazz Darings, z którym zdobywał pierwsze laury w konkursach jazzowych.

Późniejsza kariera Stańko rozwijała się bardzo szybko - poza działalnością w zespole, współpracował z uznanymi muzykami - Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Trzaskowskim, a także z Krzysztofem Komedą, słynnym pianistą i twórcą muzyki filmowej do produkcji takich jak Dwaj ludzie z szafą czy Rosemary's Baby. W latach 70. Stańko miał okazję współpracować z Krzysztofem Pendereckim i Donem Cherrym, a także uczestniczyć w Festiwalu Donaueschingen Music. Następnie rozwijał karierę w kolaboracjach z innymi muzykami, tworząc albumy takie jak C.O.C.X., Witkacy Peyotl, Freelectronic czy Bosonossa and Other Ballads.

Stańko realizował również muzykę do filmu oraz teatru. Jeśli chodzi o produkcje z wielkich ekranów, odpowiadał za ścieżki dźwiękowe do filmów takich jak Pożegnanie z Marią, Egzekutor, Mała matura czy Reich. Kilkakrotnie osobiście pojawiał się na ekranie, wcielając się w muzykalnych bohaterów drugiego planu (Poniedziałek, Cisza).

Artysta odszedł po długiej chorobie w wieku 76 lat. O śmierci poinformowała jego córka.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl / Tomek Broszkiewicz/wikimedia.org

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV