Polscy reżyserzy przeciwko kontrowersyjnej emisji filmu Ida w TVP2
Wyemitowana przez TVP2 w czwartkowy wieczór Ida wzbudziła spore kontrowersje ze względu na komentarz wyświetlony przez samym filmem. Teraz Gildia Reżyserów Polskich publikuje otwarty list do dyrekcji Telewizji Polskiej, w którym wyraża swoje oburzenie.
Wyemitowana przez TVP2 w czwartkowy wieczór Ida wzbudziła spore kontrowersje ze względu na komentarz wyświetlony przez samym filmem. Teraz Gildia Reżyserów Polskich publikuje otwarty list do dyrekcji Telewizji Polskiej, w którym wyraża swoje oburzenie.
W czwartkowy wieczór 25 lutego w ramach cyklu Kocham Kino TVP2 pokazało film Ida Pawła Pawlikowskiego. Przed wyświetleniem filmu pokazano materiał, w którym o filmie wypowiadali się Krzysztof Kłopotowski z TVP Kultura, dyrektor TVP Historia Piotr Gursztyn i Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom.
Ich wypowiedzi jednoznacznie piętnowały film, oskarżały go o kłamliwe i nieszczere przesłanie, które sugeruje, że Polacy mordowali Żydów. Zarzut polskich reżyserów dotyczy przede wszystkim sugerowania widzom, jak film powinien być odbierany, a także zamieszczenia planszy przed samym filmem, bardzo przypominającym początkowe napisy, które informowały, że w trakcie II wojny światowej to Niemcy dopuścili się zbrodni na Żydach, tym samym ingerując niejako w sam film. Treść listu otwartego możecie poznać poniżej:
LIST OTWARTY
do PREZESA TVP Jacka Kurskiego
i DYREKTORA TVP2 Macieja ChmielaSzanowny Panie,
Gildia Reżyserów Polskich - Związek Zawodowy Reżyserów Polskich pragnie wyrazić oburzenie materiałem publicystycznym wyemitowanym jako wstęp do filmu „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego w TVP2 w czwartek 25 lutego 2016 roku.
Po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją, wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób jego rozumienia.
Zaskoczyło nas, że wśród zaproszonych przez TVP2 gości, tylko jeden, Krzysztof Kłopotowski, zawodowo zajmuje się kinem. Pozostali, Piotr Gursztyn z TVP Historia oraz Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia, nie mają żadnych kompetencji ani autorytetu, które pozwalałyby obsadzić ich w roli komentatorów dzieła sztuki. Wygłoszone przez nich, w przewadze negatywne, aroganckie komentarze, takie jak: „Nie można robić katharsis wbrew narodowi”, obnażyły tylko brak tych kompetencji.
Uważamy, że TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji. Nie tylko ideologicznie odczytując wyłącznie jedną z wielu warstw filmu, ukazując tym samym jego treść w kłamliwy sposób, ale także emitując przed nim plansze, o które apelowała przeszło rok temu Reduta Dobrego Imienia, a na których umieszczenie nie zgodzili się w dystrybucji kinowej producenci filmu czuwający nad niepodważalnym prawem reżysera do decyzji o ostatecznym kształcie jego dzieła.
Takie postępowanie świadczy nie tylko o braku szacunku do twórców filmu, ale również do widzów, pozbawianych w ten sposób możliwości samodzielnej interpretacji przedstawianego im dzieła.
To wyraz braku wiary nadawcy w wrażliwość i inteligencję odbiorców, naruszenie dobrego obyczaju i jaskrawy przykład praktyk manipulacyjno-propagandowych, które wykraczają poza wszelkie standardy demokratycznych mediów.„Ida” została przedstawiona w TVP2 w sposób stronniczy i krzywdzący. Budzi to nasz niesmak, sprzeciw, a także podejrzenie, że narzucanie interpretacji dzieła filmowego przed jego emisją w Telewizji Polskiej stanie się stałą praktyką. To wyraźna droga do cenzury sztuki i zła zmiana, cofająca Telewizję Polską do metod działania znanych z PRL, a zatem czasów, które uznawaliśmy dotąd za bezpowrotnie minione.
Pod listem podpisali się m.in. Filip Bajon, Ryszard Brylski, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki, Robert Gliński, Agnieszka Holland, Magnus von Horn, Andrzej Jakimowski, Anna Kazejak, Jan Komasa, Bartosz Konopka, Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Borys Lankosz, Paweł Pawlikowski, Andrzej Saramonowicz, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska, Andrzej Wajda, Tomasz Zaorski i Xawery Żuławski.
Warto zaznaczyć, że na następny dzień po emisji oficjalne konto programu Kocham Kino na Facebooku poinformowało, że wyemitowany materiał nie był częścią Filmowego Cyklu, lecz niezależnym komentarzem.
Źródło: facebook.com/ zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat