Polska proponuje rabat zagranicznym produkcjom
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wspierać finansowo produkcje audiowizualne.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wspierać finansowo produkcje audiowizualne.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Do 20 stycznia trwają konsultacje publiczne.
Ustawa powołuje do życia Polski Fundusz Audiowizualny, który będzie zarządzał budżetem na zachęty produkcyjne w wysokości 100 milionów złotych rocznie. Wsparcie będą mogły otrzymać filmy polskie, koprodukcje oraz serwisy zagraniczne wykonywane przez polskie podmioty. Dofinansowane będą mogły być filmy fabularne, dokumentalne, animowane oraz wysokobudżetowe seriale telewizyjne. Producenci będą mogli ubiegać się o refundację 25 % polskich wydatków kwalifikowanych (m.in. produkcja musi posiadać polskich twórców, czy korzystać z usług lokalnych firm). System będzie możliwie najbardziej automatyczny, oparty na spełnieniu odpowiednich warunków testu kulturowego, produkcyjnego oraz poniesieniu określonych kosztów na realizację produkcji na terenie Polski.
Czytaj także: Minister Korei Południowej przeprasza za listę zakazanych artystów
Polska walczy o pozycję m.in. z Czechami i Węgrami, gdzie często goszczą zagraniczne produkcje. Przypomnijmy, że w 2015 roku w naszym kraju kręcono Bridge of Spies, autorstwa Stevena Spielberga.
Celem wprowadzenia proponowanej ustawy jest kompleksowy rozwój polskiego przemysłu audiowizualnego oraz rozwój kultury i promocja polskiego dziedzictwa kulturowego na świecie poprzez finansowe wspieranie produkcji utworów audiowizualnych. Mimo sukcesów artystycznych ostatnich lat i postępującej profesjonalizacji produkcji audiowizualnej branża ta jest narażona obecnie na stagnację. Konsekwencją nowych regulacji dotyczących sektora audiowizualnego, oprócz stymulowania jego rozwoju, będzie także wpływ na wzrost gospodarczy. Efektem ustawy będzie poprawa warunków funkcjonowania przemysłu audiowizualnego w Polsce i stworzenie nowoczesnego systemu zachęt finansowych, które wzmocnią pozycję polskiego sektora audiowizualnego na rynku międzynarodowym, podniosą konkurencyjność polskich firm działających w branży, a w dłuższej perspektywie przyciągną do Polski poważne inwestycje w tym sektorze. Wpłynie to więc korzystnie na szeroko rozumianą twórczość audiowizualną oraz wiele innych dziedzin gospodarki i życia społecznego - czytamy w tekście uzasadnienia dokumentu ministerstwa.
Swoje uwagi można zgłaszać w drodze korespondencji pocztowej lub w drodze korespondencji elektronicznej na adres: [email protected] do dnia 20 stycznia br.
Źródło: filmcommissionpoland.pl / zdjęcie główne: Disney
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat