Polski film o Beksińskich w Konkursie Głównym prestiżowego festiwalu

Ostatnia rodzina w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zostanie pokazana w Konkursie Głównym na 69. edycji prestiżowego międzynarodowego festiwalu filmowego w Locarno, który odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia tego roku.

Ostatnia rodzina w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zostanie pokazana w Konkursie Głównym na 69. edycji prestiżowego międzynarodowego festiwalu filmowego w Locarno, który odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia tego roku.

Ostatnia Rodzina, czyli rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich, została zakwalifikowana do Konkursu Głównego 69. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Locarno, w Szwajcarii. To impreza filmowa uważana za jedną z najbardziej prestiżowych w Europie obok Berlina, Wenecji i Cannes. Podobnie jak przyznający Złotą Palmę festiwal znad Lazurowego Wybrzeża, jego pierwsza edycja odbyła się w 1946 roku.

Już za kilka tygodni film fabularny Jana P. Matuszyńskiego z Andrzejem Sewerynem, Dawidem Ogrodnikiem, Andrzejem Chyrą i Aleksandrą Konieczną w rolach głównych, powalczy o główną nagrodę Złotego Lamparta. Polskie produkcje bardzo rzadko zostają zakwalifikowane do tego prestiżowego konkursu. Ostatnio udało się to Małgorzacie Szumowskiej i jej nagrodzonemu Srebrnym Lampartem obrazowi 33 sceny z życia w 2008 roku.

Czytaj także: Joel Edgerton i Ruth Negga walczą o swoją miłość w zwiastunie Loving

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

Premiera filmu Ostatnia Rodzina w polskich kinach zaplanowana jest na 30 września.

 

Źródło: materiały prasowe / fot. Aurum Film

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV