Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542241166.2142&rtu=-1

 

Powstały inteligentne opatrunki rodem z filmów i gier SF

Roboty i nanoboty medyczne to wciąż pieśń przyszłości, ale naukowcom nie brakuje pomysłów na wykorzystanie technologii w procesie leczenia np. w formie inteligentnego plastra.

Amerykańscy naukowcy z Tufts University postanowili opracować innowacyjny sposób leczenia ran, który przypomina uproszczoną wersję nanobotów medycznych znanych z uniwersum Cyberpunka 2020, serialu Podróżnicy czy gier z serii Metal Gear Solid. Co prawda zespół prowadzony przez doktora Pooria Mostafalu nie zdecydował się na wstrzyknięcie do ciał pacjentów miniaturowych robotów, zaprojektował jednak inteligentny opatrunek. Ten niezwykły plaster jest w stanie na bieżąco monitorować ranę i w razie konieczności aplikować stosowne medykamenty.

-
-

Układ elektroniczny wyposażono w czujniki do mierzenia temperatury oraz pH skóry. Dane te zbierane są w aplikacji mobilnej i przesyłane do lekarza prowadzącego, który może zdalnie zadecydować o podaniu lekarstwa. Plaster wykorzystuje do tego zminiaturyzowany system grzewczy, który podnosi temperaturę medycznego hydrożelu, aplikując zawarte w nim farmaceutyki bezpośrednio na ranę.

Schemat działania inteligentnego bandaża
Źródło: Tufts University

Inteligentne bandaże opracowano z myślą o najciężej rannych pacjentach, których obrażenia mogą doprowadzić do amputacji kończyn. Nie można jednak wykluczyć, że tego typu opatrunki sprawdzą się także w innych sytuacjach i pozwolą zautomatyzować proces gojenia się ran.

Kto wie, może za kilka lat w aptekach pojawią się inteligentne plastry wzorowane na tych zaprojektowanych przez zespół doktora Mostafalu. Jeśli do tego dojdzie, będziemy na dobrej drodze do stworzenia kapsuł leczących z Gwiezdnych Wrót.

Źródło: Źródło: digitaltrends.com / Zdjęcie: Tufts University

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po przeskoku w czasie przyciąga zmianami rzeczywistości bohaterów i historią. Co wydarzy…

Piotr Piskozub
-

Gwiezdne Wojny – cuda i dziwy…

W sieci pojawiła się galeria zakulisowych zdjęć z planu trylogii prequeli, która weszła w skład…

Paweł Krzystyniak
-

Złapałeś już je wszystkie? Oto Pokemony…

Zwiastun Pokemon: Detektyw Pikachu wypełniony jest różnymi Pokemonami. Zobacz, które stworzenia pojawiły się w materiale…

Piotr Piskozub
-

Harry Potter – bohaterowie jako anime.…

W sieci pojawiła się galeria bohaterów serii Harry Potter, którzy zostali przedstawieni jako postacie z…

-

Kapitan Marvel – komiks wprowadza do…

Zadebiutował pierwszy zeszyt komiksu wprowadzającego do filmu Kapitan Marvel. Captain Marvel Prelude wyjawia wiele ciekawych…

Dawid Muszyński
-

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – recenzja…

W filmie Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda powracamy do świata wykreowanego przez J.K.Rowling, by oglądać kolejne…

Ocena recenzenta:
4

Co o tym sądzisz?