Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Powstały inteligentne opatrunki rodem z filmów i gier SF

Roboty i nanoboty medyczne to wciąż pieśń przyszłości, ale naukowcom nie brakuje pomysłów na wykorzystanie technologii w procesie leczenia np. w formie inteligentnego plastra.

Amerykańscy naukowcy z Tufts University postanowili opracować innowacyjny sposób leczenia ran, który przypomina uproszczoną wersję nanobotów medycznych znanych z uniwersum Cyberpunka 2020, serialu Podróżnicy czy gier z serii Metal Gear Solid. Co prawda zespół prowadzony przez doktora Pooria Mostafalu nie zdecydował się na wstrzyknięcie do ciał pacjentów miniaturowych robotów, zaprojektował jednak inteligentny opatrunek. Ten niezwykły plaster jest w stanie na bieżąco monitorować ranę i w razie konieczności aplikować stosowne medykamenty.

-
-

Układ elektroniczny wyposażono w czujniki do mierzenia temperatury oraz pH skóry. Dane te zbierane są w aplikacji mobilnej i przesyłane do lekarza prowadzącego, który może zdalnie zadecydować o podaniu lekarstwa. Plaster wykorzystuje do tego zminiaturyzowany system grzewczy, który podnosi temperaturę medycznego hydrożelu, aplikując zawarte w nim farmaceutyki bezpośrednio na ranę.

Schemat działania inteligentnego bandaża
Źródło: Tufts University

Inteligentne bandaże opracowano z myślą o najciężej rannych pacjentach, których obrażenia mogą doprowadzić do amputacji kończyn. Nie można jednak wykluczyć, że tego typu opatrunki sprawdzą się także w innych sytuacjach i pozwolą zautomatyzować proces gojenia się ran.

Kto wie, może za kilka lat w aptekach pojawią się inteligentne plastry wzorowane na tych zaprojektowanych przez zespół doktora Mostafalu. Jeśli do tego dojdzie, będziemy na dobrej drodze do stworzenia kapsuł leczących z Gwiezdnych Wrót.

Źródło: Źródło: digitaltrends.com / Zdjęcie: Tufts University

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Dawid Muszyński
-

Odwróceni. Ojcowie i Córki: odcinek 1…

Po 12 latach Odwróceni wracają. Czy jest to powrót na miarę pierwszego sezonu? Przeczytajcie naszą…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.