Przeczytaj w weekend
 

Advertisement  

 

Advertisement  

Product placement 2.0. Reklamowane produkty dostosują się do widza

Wkrótce filmy i seriale mogą stać się bardziej interaktywne. Ryff Placer pozwoli marketingowcom dostosowywać reklamowane produkty do rynku, na którym będzie upubliczniana dana produkcja.

Wkrótce filmy i seriale mogą stać się bardziej interaktywne. Ryff Placer pozwoli marketingowcom dostosowywać reklamowane produkty do rynku, na którym będzie upubliczniana dana produkcja.

Współczesny product placement jest mocno ograniczony, podczas realizacji jakiegoś filmu lub serialu można umieścić ograniczoną liczbę promowanych produktów. Co więcej, muszą trafić one do jak najszerszego grona, dlatego szansa, że Daniel Craig będzie pił w kolejnym Bondzie piwo z browaru rzemieślniczego w Pomiechówku, jest dość znikoma. A nawet jeśli jakimś cudem do tego dojdzie, to po ewentualnym zamknięciu browaru reklama przestanie być użyteczna. W związku z tym lokowanie produktów mniejszych firm może odbywać się tylko i wyłącznie w lokalnych produkcjach. Na przykład w telenowelach pokroju Klan, które wyspecjalizowały się w nachalnym product placemencie.

Firma Ryff chce to zmienić. Platforma Placer ma umożliwić manipulowanie przekazem reklamowym na żywo. Oprogramowanie pozwoli wstawiać do filmów wirtualne produkty, które nie były obecne na planie zdjęciowym. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Najlepiej wyobrazić sobie działanie tego rozwiązania jak rzeczywistość rozszerzoną dla rynku medialnego. Nadawca telewizyjny mógłby np. ustawiać na stole bohaterów konkretne napoje, dostosowane do konkretnej widowni. Proces nakładania wirtualnych przedmiotów mógłby odbywać się w czasie rzeczywistym lub jeszcze przed emisją danego materiału.

Łatwo wyobrazić sobie, jak takie prerenderowane, trójwymiarowe przedmioty zrewolucjonizowałyby całą branżę filmową. Gdyby Placer został zaimplementowany np. w serwisach VoD czy na YouTubie, oprogramowanie mogłoby wykorzystywać nasz profil osobowy stworzony przez Google, aby precyzyjnie dobierać promowane produkty do naszych preferencji konsumenckich. Byłyby to oczywiście statyczne obiekty, z którymi bohaterowie nie wchodzą w interakcję, ale mam wrażenie, że scenarzyści bardzo szybko nauczyliby się w pełni wykorzystywać potencjał tego narzędzia.

Oto jak oprogramowanie sprawdza się w praktyce:

Co ciekawe, algorytmy radzą sobie nie tylko z umieszczaniem wirtualnych przedmiotów w przestrzeni filmowej, obracają je także zgodnie z ruchem kamery, dzięki czemu porządnie wyrenderowany obiekt może być nie do odróżnienia od scenografii, która naprawdę znajdowała się na planie.

Jak łatwo się domyślić, za tym wszystkim stoi zaawansowana sztuczna inteligencja, która w locie oblicza, w jaki sposób dany przedmiot powinien zostać umiejscowiony na ekranie, aby wyglądał realistycznie. Niestety, na razie to wszystko, co wiemy o działaniu tej technologii, gdyż narzędzie nie przeszło jeszcze całego procesu patentowego i firma Ryff nie chce zdradzać zbyt wiele szczegółów na temat Placera.

Jeśli jednak oprogramowanie rzeczywiście działa tak sprawnie, jak zaprezentowano to na materiale promocyjnym, czeka nas prawdziwa rewolucja. Producenci filmów będą mogli nieustannie zarabiać na swoich dziełach, nawet po latach modyfikując to, co jest w nich reklamowane. Choć na razie nie wiadomo, kiedy Placer mógłby zadebiutować na rynku, jednego jestem niemal pewny. Branża filmowa zrobi wszystko, aby wprowadzić ten projekt w życie. Bo to się będzie po prostu opłacać, tak jak prowadzenie spersonalizowanej kampanii marketingowej w internecie.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Ryff

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 99 sek. [X]
Advertisement
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
 

Advertisement
Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV