Przeminęło z wiatrem wycofane z amerykańskiego kina, bo film promuje rasizm?

W amerykańskim Memphis zarządcy jednego z kin usunęli z grafiku legendarne Przeminęło z wiatrem. Zdaniem niektórych widzów, projekcja tego filmu miała być niestosowna.

W amerykańskim Memphis zarządcy jednego z kin usunęli z grafiku legendarne Przeminęło z wiatrem. Zdaniem niektórych widzów, projekcja tego filmu miała być niestosowna.

Piotr Piskozub

Piotr Piskozub

Zarząd kina The Orpheum Theatre z miasta Memphis w stanie Tennessee podjął decyzję o usunięciu z grafiku legendarnego filmu Przeminęło z wiatrem. Powodem takiego stanu rzeczy mają być "liczne komentarze", które pojawiły się po seansie produkcji w dniu 11 sierpnia. Zdaniem autorów doniesień, obraz ma być "niestosowny". Właściciele kina wystosowali już w tej sprawie stosowne oświadczenie:

Zazwyczaj dobieramy tytuły na sekcję wakacyjną na wiosnę każdego roku, ale akurat w tym zrobiliśmy to szybciej, zgodnie z wytycznymi naszych sponsorów. Kino Orpheum Theatre bardzo sobie ceni głosy wszystkich członków lokalnej społeczności, którzy wypowiedzieli się na temat naszego programu. Ostatni seans filmu Przeminęło z wiatrem, który odbył się w piątek, 11 sierpnia, zrodził liczne komentarze. Bardzo dokładnie się im przyjrzeliśmy. Jako organizacja, której statut zakłada dostarczanie widzom rozrywki i edukowanie ludzi, nie możemy wyświetlać produkcji, która jest niestosowna dla dużej części lokalnej społeczności.

Zobacz także: Netflix o rasizmie i morderstwie. Poruszający zwiastun Strong Island

Przypomnijmy, że przez lata Przeminęło z wiatrem oskarżano o wypaczanie problemów czarnoskórych mieszkańców amerykańskiego Południa. Pod komunikatem włodarzy Orpheum Theatre, który opublikowano także na Facebooku, niektórzy z komentatorów nazywają film "rasistowskim". Pojawiają się także ironiczne wzmianki o "supremacji białej rasy".

Źródło: ew.com / zdjęcie główne: Everett Collection

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV