Psychoza: książkowy pierwowzór filmu Hitchcocka ukaże się w Polsce

Do rąk polskich czytelników trafi Psychoza, książkowy pierwowzór filmu Alfreda Hitchcocka. Przeczytajcie zapowiedź książki.

Do rąk polskich czytelników trafi Psychoza, książkowy pierwowzór filmu Alfreda Hitchcocka. Przeczytajcie zapowiedź książki.

Tymoteusz Wronka

Tymoteusz Wronka

Psychoza to jeden ze słynniejszych filmów Alfreda Hitchcocka. Sześćdziesiąt lat po premierze do polskich księgarń trafi książkowy pierwowzór autorstwa Roberta Blocha. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Vesper szesnastego października. 

Tak Psychozę opisuje Wiesław Kot w posłowiu:

Psychoza (1959) Roberta Blocha, powieść niewielka rozmiarem, stoi jednak w centrum dość rozległej konstelacji. A ta – jak to się zdarza w wypadku szczególnie znaczących dzieł literatury popularnej – ma skłonność do nieustannego rozrastania się. Obserwujemy to nawet sześćdziesiąt lat po ukazaniu się książki. Zjawisko pod wspólnym szyldem »Psychoza« grupuje bowiem bardzo rozmaitą i rozległą materię, bo i autentyczne wydarzenia z kronik policyjnych, i postępy badań psychiatrycznych, i opis tych schorzeń w prasie kolorowej i brukowej, a także literaturę z psychopatycznym zabójcą w tle. Wreszcie film, a w tym obrębie – fenomen kina nazwiskiem Alfred Hitchcock i dokonaną przez niego ekranizację powieści Roberta Blocha. Dalej: jej sequele, prequel i remake oraz »film o filmie«, jakim jest obraz Hitchcock, który opowiada o dziejach powstania ekranowej Psychozy”

Psychoza - okładkaŹródło: Vesper

Źródło: Vesper / fot. Vesper

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV