Reforma BBC – zmiana priorytetów i abonament także dla internautów
Brytyjską telewizję BBC czekają spore zmiany, w tym nowy zarząd, abonament dotykający większą ilość osób oraz zmianę priorytetów programowych.
Brytyjską telewizję BBC czekają spore zmiany, w tym nowy zarząd, abonament dotykający większą ilość osób oraz zmianę priorytetów programowych.
Brytyjskiego nadawcę telewizyjnego, czyli BBC czekają spore zmiany, które nadchodzą wraz z nowelizacją karty, która następuje co 10 lat. Wokół zmian zaproponowanych przez ministra kultury Johna Whittingdale'a było sporo kontrowersji, ostatecznie jednak przedstawiono oficjalny plan reform BBC.
Jedną z najważniejszych zmian jest rozwiązanie trustu BBC, które kontrolowało stację. Teraz zarząd będzie decydować o działaniach, z czego połowa członków będzie nominowana przez BBC, zaś druga przez rząd. Nadzorem zajmie się państwowa instytucja Ofcom.
Ponadto mają zmienić się priorytety stacji. BBC ma skupić się na "wyróżniających treściach", przede wszystkim programach informacyjnych lub publicystycznych zamiast na konkurowaniu z komercyjnymi nadawcami. Aczkolwiek jednym z przykładów jest także serial War and Peace. Z drugiej strony BBC ma przestać programy typu talent show, które przysporzyły stacji ogromną popularność. Do tego BBC zobowiązuje się do promowania różnorodności - do 2020 roku 15% głównych ról mają dostawać przedstawiciele mniejszości etnicznych, zaś połowa głównych ról ma należeć do kobiet.
Ci, którzy oglądają BBC przez internet będą zobowiązani do opłacenia licencji, tak samo jak pozostali widzowie. Opłata wynosi 145,50 funtów rocznie. Do tej pory suma ta była zamrożona, teraz ma rosnąć wraz z inflacją. Niewielka część z tych opłat ma trafić do komercyjnych nadawców, którzy produkują programy dla dzieci - animowane i edukacyjne.
Czytaj także: Damska twarz nowego Pitbulla
Wcześniej wspominano, że stacja będzie upubliczniać zarobki każdego pracownika, który zarobił ponad 150 tys. funtów. Podniesiono jednak tę granicę i ujawnione zostaną zarobki tych, którzy zarobili ponad 450 tys. funtów rocznie.
Nie wszyscy są zadowoleni ze zmian, które zostają wprowadzone. Dyrektor BBC Tony Hall ma szczególne wątpliwości co do nominowania członków zarządu przez państwo, jednak uważa, że większość zmian to "szansa na silną, kreatywną BBC, na którą czekają widzowie".
Od czasu uchwalenia reform, będą one obowiązywać przez następne 11 lat.
Źródło: independent.co.uk/ zdjęcie główne: BBC
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat