Reklamy Botoksu kłamią? Do urzędu trafia oficjalna skarga
Portal OKO.press składa oficjalną skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rady Etyki Mediów. Chodzi o kłamstwa, jakimi ich zdaniem promuje się film Botoks.
Portal OKO.press składa oficjalną skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rady Etyki Mediów. Chodzi o kłamstwa, jakimi ich zdaniem promuje się film Botoks.
OKO.press (Ośrodek Kontroli Obywatelskiej) to portal sprawdzający wiarygodność i rzetelność mediów, który ostatnimi czasy zajmował się przypadkiem promocji Botoks w reżyserii Patryk Vega. Jak informują dziennikarze, głośny film posługuje się fałszywymi danymi liczbowymi, które pojawiają się na plakatach, w zwiastunie, a także na samym otwarciu filmu - "17 % pacjentów w Polsce nie przeżyło operacji". Tymczasem, zgodnie z informacjami z Ministerstwa Zdrowia, odsetek pooperacyjnych zgonów w Polsce nie przekracza nawet 1 % (stan na 2011 rok).
Dziennikarze portalu utrzymują, że zgłaszali ten fakt dystrybutorowi, zwracając uwagę na to, że tego typu promocja wprowadza widzów w błąd i może zniechęcić ich do korzystania ze służby zdrowia. Niestety nie otrzymali żadnej odpowiedzi, w związku z czym postanawiają interweniować w tej sprawie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w Radzie Etyki Mediów, składając tam oficjalną skargę.
UOKiK może zażądać od dystrybutorów usunięcia fałszywych reklam, poprosić o sprostowanie, a nawet wymierzyć karę pieniężną. Rada Etyki Reklamy natomiast czuwa nad ustalonym Kodeksem, który wyraźnie zaznacza, że w reklamie nie mogą pojawiać się informacje błędne, a każda z nich powinna mieć wiarygodne źródło. W przypadku naruszenia Kodeksu, również przewidziana jest kara.
Nie jest pewne, skąd Vega wziął dane liczbowe mówiące o 17 % zgonów pooperacyjnych. Jak informuje OKO.press, przyczyną może być kontrowersyjny artykuł w czasopiśmie medycznym The Lancet. Na ten fakt zwróciła uwagę Jolanta Pisarek za pośrednictwem swojego Facebooka. Artykuł przedstawiał wyniki badania EuSOS (The European Surgical Outcomes Study), w którym odsetek zgonów pooperacyjnych w Polsce rzeczywiście miał wynosić 17,9%. Po burzy w środowisku medycznym okazało się jednak, że są to informacje fałszywe, a przy przetwarzaniu danych liczbowych ktoś popełnił błąd, który został sprostowany na łamach strony Ministerstwa Zdrowia - przeczytaj.
Więcej o sprawie można przeczytać tutaj. W chwili obecnej nie ma jeszcze reakcji na złożoną przez OKO.press skargę. Będziemy Was informować o dalszym rozwoju sprawy.
Źródło: oko.press / zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 32 lat