Repertuar kin Nowość Program TV

Samsung zaprezentował mniejszego, 75-calowego microLED-a

MicroLED jawił się jako naturalny następca OLED-a, niestety pierwsze wyświetlacze wykonane w tej technologii były zbyt duże, aby sprawdzić się w domowych warunkach. Dziś Samsung udowodnił, że jest w stanie wyprodukować mniejsze MicroLED-y.

Podczas zeszłorocznych targów CES w Las Vegas największą atrakcją na stoisku Samsunga był gigantyczny wyświetlacz The Wall wykonany w technologii MicroLED. W tym roku Koreańczycy postanowili powrócić z jego mniejszą i bardziej praktyczną wersją: 75-calowym telewizorem, który może wyświetlać obrazy w rozdzielczości 4K. Wyświetlacz w takim rozmiarze idealnie sprawdziłby się w domowym zaciszu.

Największą zaletą MicroLED-ów jest sposób, w jaki generują obraz. Sprzęt łączy to, co najlepsze w klasycznych wyświetlaczach LED oraz OLED. Z jednej strony funkcjonuje tak, jak matryce organiczne – każdy piksel świeci niezależnie, dzięki czemu można uzyskać idealny kontrast. Z drugiej strony piksele zbudowano z klasycznych LED-ów a nie OLED-ów, dzięki czemu świecą jaśniej i są bardziej odporne na wypalenie. W ten sposób udało się zaprojektować telewizor, który perfekcyjnie odwzorowuje kolory, oferuje doskonały kontrast, świeci bardzo jasno, a jego żywotność jest na bardzo wysokim poziomie.

Ciekawie prezentuje się także sama konstrukcja. MicroLED-y to wyświetlacze modułowe, składane z niewielkich, kwadratowych kafelków. Pozwala to na bazie jednego modułu zbudować zarówno niewielki, kilkudziesięciocalowy wyświetlacz, jak i 219-calowego The Walla. To telewizor, który dostosowuje się do potrzeb jego odbiorcy, firmy bądź użytkownika domowego.

-
-

Niestety, mimo iż na targach zaprezentowano mniejszego MicroLED-a, Samsung na razie nie wypowiada się na temat tego, kiedy takie telewizory mogłyby trafić do sprzedaży ani ile trzeba za nie zapłacić. Technologia ta wciąż jest w fazie prototypowej i wymaga jeszcze wielu testów, zanim trafi do powszechnego użytku. W minionym roku Samsung zapowiedział, że MicroLED pojawi się na rynku w ciągu dwóch-trzech lat. Możemy zatem podejrzewać, że pierwszego konsumenckiego MicroLED-a kupimy w sklepie z elektroniką za kilkanaście miesięcy.

Źródło: The Verge / Samsung

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – nowe zdjęcie superbohaterki…

Kapitan Marvel wejdzie na ekrany kin w marcu tego roku, a w sieci pojawiają się…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny luty. Nowe seriale i filmy na luty 2019 to…

spoilery
-

Arrow: sezon 7, odcinek 10 –…

Po miesięcznej przerwie nasza ulubiona Strzała wróciła na ekrany. Właściwie można powiedzieć, że dwie, ponieważ…

Ocena recenzenta:
3
Adam Siennica
-

Wybrano najbardziej pożądane seriale na świecie.…

Przyznano nagrody dla najbardziej pożądanych seriali na świecie, czyli takich, na których kolejne odcinki widzowie…

Paweł Krzystyniak
-

Czy Fallout 76 przejdzie na free…

Bethesda postanowiła skomentować plotki o tym, że Fallout 76 może przejść na model free to…

Adam Siennica
-

Star Wars Celebration 2019 – oficjalny…

Rusza promocja Star Wars Celebration 2019, czyli imprezy organizowanej przez Lucasfilm dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Co o tym sądzisz?