Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy zachwyceni!

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze - bardzo entuzjastyczne - recenzje krytyków.

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze - bardzo entuzjastyczne - recenzje krytyków.

Michalina Reda

Michalina Reda

Tagi:  shazam! 

Shazam! to nadchodzący komiksowy film Warner Bros. ze świata DC. Głównym bohaterem jest nastoletni Billy Batson, który za sprawą zaklęcia przeistacza się w tytułowego herosa. W roli nastolatka występuje Asher Angel, zaś superbohatera gra Zachary Levi.

Opinie na temat filmu trafiły do sieci na początku tego miesiąca, zaś teraz spadło embargo na pierwsze recenzje krytyków. Jak się okazuje, film zbiera świetne noty - w portalu Rotten Tomatoes ma ocenę 93% (przy 46 recenzjach), zaś jego wynik Metascore na portalu Metacritic to 76 (16 recenzji pozytywnych, 2 mieszane, brak negatywnych). Krytycy zwracają uwagę na to, że w filmie bardzo wyraźnie czuć komiksowego ducha - jest tu pozytywna i świeża energia, komedia, heroizm, pewna niewinność, a nawet odrobinka świetnie wyważonego kiczu, który dodaje całości wyjątkowej iskry (pada stwierdzenie o czystej komiksowej rozrywce). Jest tu pełno gagów (ma być zabawnie od początku aż do samego końca), a mimo pozornej lekkości, całość i tak budzi dużo autentycznych emocji.

Wcześniej sam Levi mówił o tym, że film to połączenie produkcji Big i Superman - w recenzjach również padają takie stwierdzenia, a niektórzy do tego porównania dodają też Gremlins czy The Goonies. Film potrafi utrzymać w pełnym skupieniu i pełnej uwadze, za co przypisuje mu się ogromnego plusa - kierowany do całych rodzin, świetnie sprawdza się jako propozycja na wspólny kinowy seans. Padają także słowa, że to antidotum na cały dotychczasowy mrok DC - z taką produkcją uniwersum rzekomo jest zdecydowanie bardziej do twarzy. Wskazuje się też, że to doskonały przedstawiciel gatunku origin story i film, który uczy, że do mocy superbohatera nie można podchodzić śmiertelnie poważnie - w tej beztrosce tkwi całe serce przygody.

Inne godne wspomnienia uwagi od krytyków to:

  • "To najlepszy film komiksowy od czasu Mrocznego Rycerza, który zmienił zasady gry w 2008 roku (...). Jest w nim czysta radość, zabawa i serce, a także terror - to wszystko jest doskonale zbalansowane i robi piorunujące wrażenie" (Brandon Davis, comicbook.com).
  • "Shazam! jest najbardziej radosnym filmem DC od czasu Supermana Christophera Reeve'a - to zabawna historia o dorastającym chłopcu, który dowiaduje się, że z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność. Film nie odkrywa gatunku na nowo, ale sprawia, że chce się spędzić jeszcze więcej czasu z tymi postaciami" (Jim Vejvoda, IGN).
  • "Shazam od zawsze był postacią trzecioligową. Ale rok temu powiedziałbym to samo o Aquamanie i spójrzcie, co się z nim stało. Napisany przez Henry'ego Gaydena i wyreżyserowany przez Davida F. Sandberga, Shazam! jest dużo bardziej żartobliwy i lepszy niż te wszystkie zapowiadane przeboje, których oczekujemy od często ponurego DC. To niemal całkowita zasługa Zachary'ego Leviego, który gra swoją postać z niezwykłą charyzmą, która od razu przywodzi na myśl Toma Hanksa w Duży" (Chris Nashawaty, Entertainment Weekly).
  • "Obecnie kino superbohaterskie potrzebuje czegoś więcej by wyróżnić się w swoim gatunku. To już nie może być tylko typowy wysokobudżetowy i pełen akcji film - musi być tu pewien poziom humoru, patosu lub jakiś przejmujący komentarz, który przenosi film na wyższy poziom. W przypadku produkcji Davida F. Sandberga dokładnie tak się dzieje - w przebojowej i czasami głupiutkiej historii o superbohaterze przemyca się ważne wątki o potędze i znaczeniu rodzin zastępczych" (Germain Lussier, io9).
  • "Superman i Batman nigdy nie zginą, ale teraz to Shazam - postać, która istnieje na kartach komiksu od siedmiu dekad - wkracza do głównego nurtu. Młodzi widzowie zyskują nowego superbohatera, którego mogą nazywać ich własnym" (The Hollywood Reporter).

Krytycy chwalą też samego Leviego, który potrafi świetnie oddać emocje nastolatka znajdującego się w zupełnie nowej dla niego sytuacji. Chwalony jest także Mark Strong, który kreuje znakomitego złoczyńcę - podobno ta postać kradnie wszystkie sceny. W recenzjach wspomina się również Jack Dylan Grazer, który wciela się w przyjaciela Billy'ego. Aktor ma bardzo dobrze radzić sobie na ekranie.

Jeżeli chodzi o recenzje negatywne, krytycy zauważają, że film - choć rzeczywiście zabawny - momentami przyjmuje zbyt brutalny ton, co nie jest potrzebne. Inny recenzent wspomina zaś, że w filmie dużo chaosu i mieszanych momentów, co ostatecznie sprawia, że trudno odebrać go w pełni pozytywnie.

Shazam! - premiera w Polsce odbędzie się 5 kwietnia.

Źródło: rottentomatoes.com, comicbook.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV