Sony zaprzestanie produkcji płyt Blu-ray! Co z grami na PlayStation?
Sprzedawcy detaliczni od lat stopniowo wycofują się z branży Blu-ray, ponieważ konsumenci częściej wybierają streaming oraz inne formy dystrybucji cyfrowej.
Sprzedawcy detaliczni od lat stopniowo wycofują się z branży Blu-ray, ponieważ konsumenci częściej wybierają streaming oraz inne formy dystrybucji cyfrowej.
Sony ogłosiło plany zakończenia już w lutym produkcji nośników Blu-ray, co stanowi kolejny poważny cios dla przyszłości nośników fizycznych. Firma zaprzestanie również produkcji płyt MiniDisc i MD Data oraz kaset wideo MiniDV.
Wiadomość ta jest następstwem zeszłorocznej decyzji Sony o zaprzestaniu produkcji zapisywalnych płyt BD-RE o pojemności 25 GB, BD-RE DL o pojemności 50 GB, BD-RE XL o pojemności 100 GB i BD-R XL o pojemności 128 GB. W opublikowanym w tym tygodniu krótkim komunikacie Sony potwierdziło, że „produkcja nośników Blu-ray” zostanie wstrzymana, choć nie określono dokładnie formatów, których to dotyczy.
Producenci od lat systematycznie wycofują się z rynku Blu-ray, ponieważ sprzedaż nośników fizycznych nieustannie spada na rzecz dystrybucji cyfrowej. Na przykład Panasonic zaprzestał produkcji Blu-ray w 2023 roku, powołując się na słabnący popyt w obliczu rosnącej popularności streamingu. W tym samym roku również amerykańska sieć Best Buy zaprzestała sprzedaży Blu-ray, Ultra-HD Blu-ray i DVD. Jednak popyt na fizyczne nośniki nie zniknął całkowicie, a wielu konsumentów ma obawy dotyczące jakości materiałów wideo strumieniowanych poprzez platformy, a także własności kupionych w sieci wirtualnych kopii filmów.
Sony przyznało również, że rynek pamięci masowych Blu-ray nigdy nie spełnił oczekiwań. Kiedy firma ogłosiła zakończenie produkcji BD-R w zeszłym roku, LG poszło w jej ślady, wycofując się z rynku odtwarzaczy Blu-ray kilka miesięcy później. Obecnie Sony i Panasonic są ostatnimi dużymi firmami produkującymi napędy Blu-ray.
Nie wiadomo, w jaki sposób decyzja o zakończeniu produkcji Blu-ray wpłynie na dystrybucję fizycznych gier na konsolę Sony PlayStation. Niedawno wprowadzona na rynek konsola PlayStation 5 Pro domyślnie nie ma napędu optycznego, ale popyt na niego był tak duży, że opcjonalna przystawka z napędem Blu-ray szybko się wyprzedała po premierze PS5 Pro jesienią ubiegłego roku.
Wycofanie się z produkcji Blu-ray ma również znaczące implikacje dla rynku domowego wideo. Podczas gdy streaming dominuje, wielu konsumentów nadal preferuje fizyczne płyty z różnych powodów.
Chociaż jakość strumieniowania 4K jest prawdopodobnie wystarczająco dobra dla większości widzów, Ultra-HD Blu-ray oferuje znacznie wyższy bitrate, a co za tym idzie jakość obrazu. Co więcej, posiadanie fizycznego dysku oznacza rzeczywistą własność danego dzieła, ponieważ usługi przesyłania strumieniowego treści nieustannie zmieniają ofertę i wycofują niektóre filmy.
Jak na razie największe hollywoodzkie filmy wciąż jeszcze są wydawane w formie fizycznej. W międzyczasie popyt konsumentów na płyty wywołał falę remasterów Ultra-HD Blu-ray klasycznych filmów, jak choćby specjalnego wydania Siedmiu samurajów. Za kilka lat płyty BR staną się prawdopodobnie tym, czym obecnie są winyle dla koneserów muzyki.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1973, kończy 52 lat
ur. 1958, kończy 67 lat
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1975, kończy 50 lat