Starship właśnie dostał od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) zgodę na swój drugi lot testowy. Firma SpaceX tuż po otrzymaniu tej informacji potwierdziła, że ponowny start największej i najpotężniejszej rakiety zbudowanej przez człowieka ma odbyć się już w najbliższą sobotę, 18 listopada - okno startowe zostanie otwarte o godz. 14:00 czasu polskiego i ma potrwać 2 godziny (AKTUALIZACJA: datę startu przeniesiono z piątku o jeden dzień). W przypadku złych warunków pogodowych lot będzie mógł zostać przeniesiony na 19 bądź 20 listopada.  https://twitter.com/SpaceX/status/1724899815686029329  W krótkim oświadczeniu przesłanym do mediów FAA stwierdza:
Federalna Administracja Lotnictwa wydała autoryzację licencyjną na drugi start rakiety SpaceX Starship Super Heavy. FAA uznała, że SpaceX spełniła wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska, a także polityki i odpowiedzialności finansowej. 

SpaceX miała kłopoty z uzyskaniem licencji FAA; wprowadzono ponad 1000 zmian

Przypomnijmy, że w trakcie pierwszego lotu testowego rakiety, który odbył się 20 kwietnia, siła zapłonu silników doprowadziła do zniszczenia platformy startowej w bazie SpaceX na plaży Boca Chica w pobliżu teksańskiej miejscowości Brownsville - wyrwany gruz zaczął spadać na położony nieopodal obszar przybrzeżny, uszkadzając również budynki mieszkalne. Grupa obrońców środowiska i dzikiej przyrody złożyła w sądzie pozew przeciwko FAA, twierdząc, że agencja naruszyła federalne przepisy dotyczące ochrony środowiska.  FAA we wrześniu zakończyła swoje dochodzenie w sprawie bezpieczeństwa związanego z lotem Starshipa, wyznaczając SpaceX 63 działania naprawcze. Później agencja prowadziła konsultacje ze służbami ds. ryb i dzikiej przyrody - zakończyły się one 14 listopada. W międzyczasie zmodernizowano platformę startową w Starbase - pod stanowiskiem został zainstalowany specjalny system chłodniczy w postaci zalewanych wodą, potężnych płyt stalowych. Zmiany wprowadzono także w samej rakiecie; najważniejszą z nich jest tzw. hot-staging, inny niż dotychczas system separacji obu członów Starshipa. I tak ten górny (po prostu Starship) uruchomi swoje silniki jeszcze wtedy, gdy będzie połączony z boosterem Super Heavy. 

Starship - dokładny plan drugiego lotu testowego 

2 minuty i 41 sekund po starcie rozpocznie się etap hot-staging - górny człon rakiety uruchomi swoje silniki, odłączając się od boostera Super Heavy. Od tej pory obie części będą już podróżować samodzielnie. Booster w 6. minucie i 18. sekundzie lotu osiągnie prędkość naddźwiękową, by 30 sekund później wodować w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Boca Chica. Statek Starship będzie nieustannie zwiększał swoją prędkość; w 8. minucie i 33. sekundzie lotu wyłączone zostaną jego silniki, natomiast ponownie wejdzie on w ziemską atmosferę po godzinie, 17 minutach i 21 sekundach od startu - niecałe 13 minut później ma wodować w Oceanie Spokojnym w pobliżu Hawajów. Cały lot potrwa dokładnie godzinę i 30 minut. Transmisję będzie można oglądać na stronie SpaceX, jak również na kanale firmy w serwisie YouTube. 
SpaceX
+8 więcej

Starship po raz pierwszy wzbił się w powietrze 20 kwietnia

Pierwszy lot testowy Starshipa z 20 kwietnia był nieudany - człony rakiety nie zdołały się od siebie oddzielić, a ona sama zaczęła obracać się w niekontrowany sposób i obniżać trajektorię lotu. Po kilku minutach od startu firma SpaceX zadecydowała o uruchomieniu procedury samozniszczenia. 

Najpotężniejsze rakiety zbudowane przez człowieka

Źródło: Apple
+4 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj