Surface Neo i Surface Duo - hybrydowy komputer i smartfon Microsoftu

Microsoft zaprezentował nietuzinkowe urządzenie, które może poważnie namieszać na rynku. Dwuekranowy komputer Surface Neo z fizyczną klawiaturą.

Microsoft zaprezentował nietuzinkowe urządzenie, które może poważnie namieszać na rynku. Dwuekranowy komputer Surface Neo z fizyczną klawiaturą.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Mogłoby wydawać się, że w kategorii składanych urządzeń mobilnych prym wiodą takie firmy jak Samsung i Huawei. Ale to Microsoft zaprezentował urządzenie, które ma szansę stać się prawdziwym obiektem pożądania miłośników nowych technologii. Podczas jesiennej konferencji firma ujawniła Surface Neo, urządzenie, które łączy w sobie zalety takich urządzeń jak Surface Pro i Samsung Galaxy Fold, a przy okazji nie polega na delikatnych elastycznych ekranach OLED-owych.

Projektanci Microsoftu wyszli z założenia, że składane urządzenia mobilne nie muszą być wyposażone w jeden, giętki wyświetlacz, aby zwiększyć naszą produktywność. Wystarczy, że będą miały cienkie ramki, które nie przeszkadzają w odbiorze treści. Surface Neo na pierwszy rzut oka przypomina dwa przyczepione do siebie Surface Pro osadzone na zawiasie 360 stopni. Dzięki takiej konstrukcji możemy korzystać z niego jak z komputera, dwuekranowego tabletu albo po złożeniu – w roli tabletu graficznego.

Na tym jednak nie koniec – sprzęt będzie sprzedawany w zestawie z klawiaturą magnetyczną, którą przyczepia się do dolnego ekranu, kiedy korzystamy z Surface Neo w pozycji laptopa. Powstała nie tylko po to, aby ułatwić wprowadzanie tekstu, zmienia także sposób pracy z systemem operacyjnym. Kiedy przyczepimy ją przy dolnej krawędzi, górna część wyświetlacza w podstawie zamieni się w pasek funkcyjny podobny do tego z MacBooków Pro. A kiedy zamontujemy ją przy zawiasie – dolna część wyświetlacza będzie pełnić rolę klasycznego gładzika. Warto wspomnieć jeszcze o jednym istotnym elemencie - Surface Neo będzie pracował w oparciu o Windowsa 10X. Nową wersję systemu przygotowano specjalnie z myślą o tego typu urządzeniach i ma ułatwić pracę w trybie wieloekranowym oraz odpalanie aplikacji na dwóch wyświetlaczach jednocześnie.

Największym zaskoczeniem podczas konferencji było jednak zaprezentowanie Surface Duo, urządzenia bliźniaczo podobnego do Surface Neo, ale o znacznie mniejszym rozmiarze. Microsoft zrobił to, czego wielu klientów oczekiwało od dawna. Wchodzi na rynek telefonów z produktem, który ma realną szansę przyciągnąć do siebie szerokie grono odbiorców. To pierwszy smartfon Microsoftu z Androidem, a do tego pierwszy telefoniczny członek rodziny Surface.

Niestety, na premierę obu urządzeń przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Oba sprzęty zadebiutują dopiero w przyszłym roku. I mogą stać się jednymi z najbardziej rozchwytywanych urządzeń hybrydowych.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV