Sztuczna inteligencja kontra George R.R. Martin – kto napisze dalszą część Gry o Tron?
Macie już dość czekania na kolejną część sagi Pieśni Lodu i Ognia? Nie martwcie się, być może z pomocą Martinowi przyjdzie najnowsza technologia.
Macie już dość czekania na kolejną część sagi Pieśni Lodu i Ognia? Nie martwcie się, być może z pomocą Martinowi przyjdzie najnowsza technologia.
George R.R. Martin podbił serca czytelników swoją kultową serią Pieśń Lodu i Ognia. Za sprawą serialu HBO, nakręconego na podstawie jego powieści, miliony ludzi na całym świecie zastanawiają się kto wygra Game of Thrones. Można by się sprzeczać, czy to Martin i jego twórczość jest prawdziwym ojcem tego sukcesu, czy wręcz przeciwnie - to doskonała gra aktorska, efekty specjalne i ogromny budżet serialu przesądziły o fenomenie tego zjawiska. Nie zmienia to jednak faktu, że popularność telewizyjnego show nakręca popyt na literacki odpowiednik i na odwrót.
Obok pytania o losy poszczególnych bohaterów, coraz częściej stawia się inną wątpliwość - kiedy (i czy w ogóle) George R.R. Martin ukończy kolejny tom swojego największego dzieła?
Autorowi ewidentnie się nie spieszy. Ostatni opublikowany tom sagi - A Dance with Dragons, miał swoją światową premierę w 2011 roku. Dodajmy, że była to dopiero piąta część z siedmiu planowanych przez pisarza. Od tego czasu Martin zwodzi nas zapowiadając, że szósty tom jest już praktycznie gotowy. Mimo to wciąż nie mamy pewności, co do oficjalnej daty jego premiery. Fakt ten może dziwić, zwłaszcza, że pisarz bardzo dba o to, by mieć decydujący głos w sprawie losów swoich bohaterów. Niechętnie patrzy na wszelkie fanowskie przeróbki i interpretacje. Tymczasem twórcy serialu w swoim scenariuszu musieli wyprzedzić fabułę jego książek. Ale to jeszcze nic w porównaniu z tym co planuje grupa najbardziej zniecierpliwionych fanów.
Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest przed wszystkim Zack Thoutt, wielki fan serii, a także programista. Zack, nie mogąc się już doczekać rozwoju wypadków w świecie Gry o Tron, postanowił stworzyć odpowiednio zaprogramowaną sieć neuronową, która, w zastępstwie za Martina, będzie w stanie napisać kolejną książkę. Programista wpisał w pamięć programu wszystkie dotychczasowe części cyklu, czyli aż 5 376 stron, i wygenerował prognozę tego, co się wydarzy. Podobno niektóre z przewidywań przypominają popularne wśród fanów teorie.
Oczywiście wynik pracy programu nie jest doskonały. Poprawy wymaga przede wszystkim gramatyka, ale struktura właściwa Martinowi jest taka sama - powiedział Thoutt.
Początek szóstego tomu już powstał. Czy sztuczna inteligencja wymyśli historię ciekawszą od twórczości Georga R.R. Martina? Pierwsze rozdziały w języku angielskim są już dostępne.
Źródło: New York Post / fot. Gage Skidmore/wikimedia.org
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat