Tej mechanicznej rękawicy nie powstydziłby się Doktor Octopus
Inżynierowie z kanadyjskiego Université de Sherbrooke opracowali mechaniczne ramię, które po przymocowaniu do ciała może pomóc w wykonywaniu szeregu czynności.
Inżynierowie z kanadyjskiego Université de Sherbrooke opracowali mechaniczne ramię, które po przymocowaniu do ciała może pomóc w wykonywaniu szeregu czynności.
Czas nieinteligentnych protez powoli dobiega końca. Wraz z rozwojem nowych technologii powstają coraz bardziej zaawansowane mechaniczne kończyny, które po przymocowaniu do ciała pozwalają odzyskać utracone ramię bądź nogę. Zespół badaczy z Université de Sherbrooke postanowił pójść o krok dalej i wyposażyć nas w dodatkową rękę.
Celem naukowców było opracowanie maszyny, dzięki której otrzymalibyśmy do dyspozycji trzecią chwytną kończynę zdolną do wykonywania precyzyjnych czynności takich jak zbieranie owoców z drzew, malowanie czy operowanie narzędziami. Tak powstała prototypowa ręka, którą możemy podziwiać na poniższym materiale filmowym:
Sposób mocowania urządzenia może przypominać mechaniczne macki, z których korzystał Doktor Octopus w filmie Spider-Man 2, jednak ramię z Sherbrooke nie jest aż tak inteligentne jak gadżet marvelowskeigo złoczyńcy. Wymaga bowiem masywnego systemu zasilania i nie działa autonomicznie, jest kontrolowane przez niezależnego operatora. Celem naukowców nie było jednak stworzenie broni do walki ze Spider-Manem a przetestowanie metod kontroli tak nietypowego narzędzia. Największym wyzwaniem okazało się odpowiednie wyważenie sprzętu, aby podczas wykonywania gwałtownych manewrów nie wywracał użytkownika.
Cel udało się osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu bardzo lekkich materiałów konstrukcyjnych oraz odseparowaniu kończyny od jednostki centralnej. Mechaniczne ramię waży zaledwie cztery kilogramy, czyli mniej więcej tyle samo ile ludzka kończyna i jest w stanie rozpędzić się do 3,4 m/s. Największą wadą wynalazku jest masywny i mało mobilny system zasilania, nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości ten mógłby automatycznie podążać za użytkownikiem.
Na rychłe wdrożenie trzeciego ramienia z Sherbrooke do masowej produkcji jest jednak zbyt wcześnie. Aby taka proteza mogła realnie usprawnić pracę, musiałaby zyskać odrobinę autonomii i uniezależnić się od zewnętrznego operatora. A na to na razie się nie zanosi.
Źródło: The Verge
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat