Teleskop Webba - szef NASA pokazał najnowsze zdjęcia premierowo w Polsce! Absolutnie olśniewająca galaktyka NGC 5068
Teleskop Webba swoje najnowsze zdjęcia pokazał w Polsce w warszawskim Centrum Nauki Kopernik - administrator NASA, Bill Nelson, zaprezentował fotografie galaktyki NGC 5068.
Teleskop Webba swoje najnowsze zdjęcia pokazał w Polsce w warszawskim Centrum Nauki Kopernik - administrator NASA, Bill Nelson, zaprezentował fotografie galaktyki NGC 5068.
Teleskop Webba w zupełnie niespodziewany sposób "dotarł" do Polski - administrator NASA, Bill Nelson, w trakcie spotkania ze studentami w warszawskim Centrum Nauki Kopenik premierowo zaprezentował najnowsze zdjęcia kosmicznego obserwatorium przedstawiające urzekającą galaktykę NGC 5068. Nasz kraj został w ten sposób wyróżniony w świecie nauki; ten gest można również odczytywać jako dobrą wróżbę w kontekście zacieśniania współpracy pomiędzy NASA a rodzimymi przedsiębiorstwami i instytucjami naukowymi zajmującymi się szeroko pojętą tematyką kosmosu.
NGC 5068 to odkryta w 1785 roku przez Williama Herschela galaktyka spiralna z poprzeczką znajdująca się w gwiazdozbiorze Panny. Jest ona oddalona od Ziemi o ok. 22 mln lat świetlnych i ma średnicę 45 tys. lat świetlnych (dla porównania: średnica Drogi Mlecznej to blisko 106 tys. lat świetlnych). Korzystający z Webba naukowcy prowadzą obserwacje tego obiektu, aby dowiedzieć się więcej na temat procesów formowania się gwiazd w pobliskich galaktykach. W ramach tego projektu przyglądano się 19 galaktykom, w którym zachodzą intensywne procesy gwiazdotwórcze.
Cykl tych badań ma dwa fundamentalne cele. Po pierwsze, zrozumienie tego, jak powstają gwiazdy, jest kluczowym zagadnieniem dla wielu obszarów astronomii - pomaga to nam choćby lepiej pojąć ewolucję całych galaktyk. Po drugie, przesłane przez Webba dane na temat rzeczonych obiektów naukowcy mogą zestawić z badaniami prowadzonymi przez Hubble'a (zdjęcia 10 tysięcy gromad gwiazd), Bardzo Duży Teleskop (mapowanie spektroskopowe 20 tysięcy gwiazdotwórczych mgławic emisyjnych) i Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA - obserwacje 12 tysięcy ciemnych i gęstych obłoków molekularnych).
Teleskop Webba spojrzał na NGC 5068 przy pomocy dwóch swoich urządzeń: instrumentu średniej podczerwieni (MIRI) i kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam). Zdjęcie powstałe z nałożenia efektów ich prac pokazuje nam poprzeczkę samej galaktyki (jasny obszar w lewym górnym rogu). Fotografia wykonana dzięki MIRI akcentuje z kolei pyłową strukturę obiektu, świecące bąble gazu, w których znajdują się nowo powstałe gromady gwiazd i trzy ślady wędrówki asteroid (małe, niebiesko-zielono-czerwone kropki). Bliska podczerwień pozwoliła natomiast Webbowi przeniknąć do samego jądra NGC 5068, by przyjrzeć się obecnemu tam ogromnemu skupisku starszych gwiazd.
Teleskop Webba - najnowsze zdjęcia premierowo pokazane w Polsce [galaktyka NGC 5068]
Źródło: NASA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat