Teleskop Webba pokazał błyszczący w ciemnościach dżet z młodej gwiazdy. To o nim mógł mówić Roy Batty
Teleskop Webba na nowym zdjęciu uwiecznił fantastycznie prezentujący się obiekt Herbiga-Haro 211, pokazując, jak wypływający z młodej gwiazdy dżet rozświetla kosmiczną ciemność.
Teleskop Webba na nowym zdjęciu uwiecznił fantastycznie prezentujący się obiekt Herbiga-Haro 211, pokazując, jak wypływający z młodej gwiazdy dżet rozświetla kosmiczną ciemność.
Teleskop Webba przesłał na Ziemię nowe zdjęcie, na którym możemy zobaczyć oddalony od naszej planety o ok. 1000 lat świetlnych i położony w gwiazdozbiorze Perseusza obiekt Herbiga-Haro 211. Fotografia przedstawia dwubiegunowy dżet wypływający z nowo narodzonej gwiazdy, który mknie przez kosmiczną pustkę z naddźwiękową prędkością, tworząc zderzające się później z obłokami gazu i pyłu fale uderzeniowe. Mała ciekawostka: nie jest wykluczone, że to właśnie o tego typu zjawisku mógł mówić Roy Batty w słynnym monologu z filmu Łowca androidów.
Obiekty Herbiga-Haro to mgławicopodobne, niezwykle aktywne obszary wokół rodzących się gwiazd, powstałe wskutek rozchodzenia się wiatrów gwiazdowych bądź gazowych dżetów i wchodzenia przez nie w interakcje z pobliskimi gazami i pyłami. Ogromną rolę w badaniach nad nimi odegrał Teleskop Hubble'a; to głównie dzięki niemu wiemy, że obiekty HH w skali kosmicznej są zjawiskiem relatywnie krótkotrwałym, a cykl ich życia kończy się po upływie maksymalnie kilku tysięcy lat.
Pracujący w podczerwieni Webb przyjrzał się HH 211 nieprzypadkowo. Po pierwsze, uwieczniony przez niego dżet jest konsekwencją aktywności protogwiazdy klasy 0, będącej po prostu "dziecięcym" odpowiednikiem Słońca - mający obecnie nie więcej niż kilkadziesiąt tysięcy lat i 8% masy naszej gwiazdy obiekt z czasem urośnie do rozmiarów właśnie Słońca. Po drugie, dżet z HH 211 wzbudza emitujące światło podczerwone cząsteczki wodoru molekularnego, tlenku węgla czy tlenku krzemu, co pozwoliło JWST na znakomite, cechujące się na zdjęciu od 5 do 10 razy większą rozdzielczością odwzorowanie struktury wypływów z rzeczonej protogwiazdy.
Patrząc na poniższe zdjęcie zwróćcie uwagę na przybierające kształt łuków wstrząsy na południowym zachodzie i północnym wschodzie, jak również na stosunkowo wąski, dwubiegunowy strumień, który je napędza:
Teleskop Webba - nowe zdjęcie [obiekt Herbiga-Haro 211]
HH 211 a Łowca androidów
Co ciekawe, obiekty Herbiga-Haro mogły także odegrać istotną rolę w popkulturze. Kilka lat temu słynny astrofizyk Neil deGrasse Tyson został poproszony o ustawienie naukowych fundamentów pod legendarny cytat z filmu Łowca androidów; przypomnijmy, że umierający Roy Batty tuż przed swoją śmiercią wypowiedział następujące słowa:
O ile stosunkowo łatwo jest nam zidentyfikować ramiona Oriona, o tyle znacznie więcej problemów nastręcza zdanie z Wrotami Tannhausera. W oryginale brzmi ono: "I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate". Część badaczy popkultury wychodzi z założenia, że "C-beams" odnosi się do dział jonowych, inni z kolei widzą tu nawiązanie do "promieniowania". DeGrasse Tyson zaproponował jednak salomonowe rozwiązanie - zasugerował on, abyśmy myśląc o tym zdaniu przez pryzmat wiedzy naukowej, wyobrazili sobie właśnie "rozbłyskujące w ciemnościach" obiekty Herbiga-Haro - ich niejednokrotnie zapierający dech w piersiach kształt zdaniem astrofizyka doskonale pasuje do płynącego z samego cytatu przekazu.
Źródło: NASA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1969, kończy 55 lat