Teleskop Webba zrobił zdjęcia Mgławicy Tarantula! To jedne z najpiękniejszych fotografii kosmosu
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula. Fotografie słynnego obszaru gwiazdotwórczego zachwycają swoim pięknem.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula. Fotografie słynnego obszaru gwiazdotwórczego zachwycają swoim pięknem.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przesłał na Ziemię kolejne zdjęcia i znów ma nimi szansę zachwycić ludzi na całym świecie. Tym razem aparatura obserwatorium została skierowana w stronę słynnego obiektu o nazwie Mgławica Tarantula, znanego również jako 30 Doradus bądź NGC 2070. Powiedzieć, że nowe fotografie urzekają, to właściwie nic nie powiedzieć; komentatorzy w sieci póki co są zgodni, że mogą one ukazywać jedno z najpiękniejszych oblicz kosmosu w historii.
Mgławica Tarantula to odkryty w 1751 roku obszar gwiazdotwórczy znajdujący się w Wielkim Obłoku Magellana, galaktyce karłowatej pozostającej w grawitacyjnym związku z naszą Drogą Mleczną. Znajdujący się w odległości ok. 160 tys. lat świetlnych od Ziemi obiekt jest największym i najjaśniejszym "żłóbkiem gwiazd" w Grupie Lokalnej (grupie galaktyk, do której należy także Droga Mleczna). Procesy gwiazdotwórcze są tu tak intensywne, że w obszarze nazwanym R136, który obejmuje 1 rok świetlny, istnieje przeszło 40 ogromnych gwiazd, z których każda ma masę ok. 50 razy większą od Słońca. Na granicy mgławicy znajduje się z kolei gwiazda, którą w 1987 roku zobaczyliśmy w czasie eksplozji supernowej.
Tak wygląda Mgławica Tarantula w obiektywie Teleskopu Webba:
Powyższe fotografie już teraz pozwoliły naukowcom dowiedzieć się, że jedna z gwiazd - uznawanych wcześniej za taką, która jest starsza od pozostałych - w rzeczywistości dopiero zaczyna otaczać się chmurą międzygwiezdnego pyłu, będąc de facto we wczesnym stadium swojego rozwoju. NASA w swoim oficjalnym komunikacie podkreśla także, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba może rzucić zupełnie nowe światło na procesy gwiazdotwórcze i poszczególne etapy powstawania gwiazd; obserwatorium jest bowiem w stanie przenikać zasłaniające najważniejsze obiekty obłoki pyłu.
Źródło: NASA
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1986, kończy 38 lat
ur. 1970, kończy 54 lat