TOP Showmax: Muzyka filmowa
Ścieżka dźwiękowa to podstawa każdego dobrego filmu. Oprawa audio, niezależnie, czy skomponowana bezpośrednio na potrzeby produkcji, czy składająca się z wcześniej wydanych utworów, stanowi kluczowy element w budowaniu klimatu. Showmaxowa lista filmów z najlepszą muzyką mogłaby być naprawdę długa. Na platformie jest wiele obrazów z doskonałą oprawą audio. Mimo to postaraliśmy się wybrać dziesięć najlepszych. Zgadzacie się z naszą selekcją?
Ścieżka dźwiękowa to podstawa każdego dobrego filmu. Oprawa audio, niezależnie, czy skomponowana bezpośrednio na potrzeby produkcji, czy składająca się z wcześniej wydanych utworów, stanowi kluczowy element w budowaniu klimatu. Showmaxowa lista filmów z najlepszą muzyką mogłaby być naprawdę długa. Na platformie jest wiele obrazów z doskonałą oprawą audio. Mimo to postaraliśmy się wybrać dziesięć najlepszych. Zgadzacie się z naszą selekcją?
Blue Velvet
Jako że niedawno miała premierę nowa odsłona Twin Peaks, zacznijmy od David Lynch. Jego obraz Blue Velvet jest pełen pięknych melodii. Głównym kompozytorem jest tutaj Angelo Badalamenti, który stanowi gwarancję onirycznej i niesamowitej muzyki filmowej. Nastrój Blue Velvet jest potęgowany przez dźwięki tego amerykańskiego kompozytora. Dodatkowo soundtrack filmu składa się z wielu klasyków, które w dziwaczny sposób komponują się z mroczną wizją Davida Lyncha. Z resztą, zobaczcie sami.
Brokeback Mountain
Ta piękna opowieść o miłości między dwoma mężczyznami ubarwiona jest oszczędną, nastrojową muzyką Gustavo Santaolalla. Dźwięki gitary akustycznej doskonale pasują do krajobrazów, w których dominuje przyroda i natura. Dźwięki z filmu Brokeback Mountain są doskonałym przykładem na to, że muzyka filmowa nie zawsze potrzebuje patetycznych pasaży i górnolotnych decybeli.
Nędznicy
Apropos patetycznych pasaży – czas na musical. Tym razem jednak nie jest to naiwna muzyczna historyjka, a świetnie zrealizowane widowisko. Muzyka z Les Misérables opiera się na wszystkim co w musicalach najlepsze. Śpiewy i tańce bohaterów poruszą nawet największych przeciwników tego gatunku filmowego. Hollywood od zawsze kochało musicale. Nędznicy to prawdziwa elita.
Watchmen
Watchmen to doskonały przykład na muzyczną symbiozę między soundtrackiem złożonym z popkulturowych standardów a oryginalną muzyką filmową. Muzycy tacy jak Leonard Cohen, Simon & Garfunkel, Bob Dylan zostali precyzyjnie wybrani przez Alan Moore, twórcę komiksu Watchmen, do ubarwienia filmu. Pozostałe dźwięki to już klasyczna muzyka filmowa, która doskonale pasuje do wizualnych fajerwerków Zack Snyder.
Jesteś bogiem
Czas na trochę rapu i to z naszego rodzimego podwórka. Paktofonika to hip hopowy skład, którego kariera została przerwana w sposób nagły i tragiczny. Panowie zdążyli jednak nagrać świetną płytę pod tytułem Kinematografia, której zawartość jest muzyczną ilustracją filmu Jesteś Bogiem. To wystarczy aby ten, bądź co bądź kameralny obraz, stał się wielkim hitem. Nie trzeba być fanem hip hopu, aby pokochać muzykę Paktofoniki. Sprawdźcie sami.
Dziewczyna z tatuażem
Trent Reznor, zakładając industrialny zespół Nine inch Nails w latach dziewięćdziesiątych, nie spodziewał się że po około 20 latach, będzie jednym z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej, z Oskarem na swoim koncie. The Girl with the Dragon Tattoo to efekt współpracy z David Fincher. Po Se7en i The Social Network jest to kolejny obraz, który Reznor sportretował swoją muzyką. Największe wrażenie robi niesamowita czołówka, będąca coverem klasyka Led Zeppelin. Z resztą zobaczcie sami.
Nine
Kolejny musical, tym razem mniej standardowy. Nine jest opowieścią o włoskim reżyserze u wrót kryzysu twórczego, nie każdemu przypadnie do gustu, jednak wypada docenić piękne piosenki, ubarwiające poszczególne segmenty filmu. Część z nich ma popowy pazur, inne wzruszają melancholijnym klimatem. Prawie wszystkie robią wrażenie, a artyści je wykonujący nadają im dodatkowego wyrazu. Zobaczcie niesamowitą Fergie z Black Eyed Peas w jednym z utworów.
Indiana Jones
John Williams zna chyba każdy fan muzyki filmowej. Komponował dla Steven Spielberg, George Lucas i wielu innych. Na Showmaxie może obejrzeć kolekcję filmów o Indianie Jonesie, w której ścieżkę dźwiękową stanowią właśnie standardy Williamsa. Obok tych z Star Wars: Episode IV - A New Hope, są one najbardziej rozpoznawalnymi utworami skomponowanymi przez tego artystę. Szczególne wrażenie robi motyw przewodni i złowrogi temat z Raiders of the Lost Ark. Aż ciarki po plecach przechodzą.
Forrest Gump
Forrest Gump podobnie jak Strażnicy ma świetny soundtrack, składający się z klasycznych utworów i muzyki filmowej. Tym razem siłę oprawy audio stanowią właśnie utwory skomponowane przez artystów i zespoły działające na przestrzeni lat, w których toczy się akcja filmu. Muzyka jest doskonałym dopełnieniem fabuły a poszczególne utwory muzyczne ozdabiające każdy prezentowany okres historyczny.
Ojciec Chrzestny
Motyw przewodni z The Godfather to jedna z najbardziej znanych kompozycji w historii muzyki filmowej. Seria filmów o Michaelu Corleone imponuje rozmachem i oprawą audiowizualną. Melodie skomponowane przez Nino Rote przeszły do klasyki. Epickie dźwięki doskonale pasują do tej skomplikowanej opowieści o genezie i pokłosiu zbrodni.
Źródło: zdjęcie główne: Kadr
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat