Twórca Watchmen: Kultura herosów jest żenująca. To marzenia białych supremacjonistów
Autor komiksowych Watchmen, Alan Moore, w niezwykle krytycznych słowach podsumował wpływ kultury superbohaterów na współczesny świat.
Autor komiksowych Watchmen, Alan Moore, w niezwykle krytycznych słowach podsumował wpływ kultury superbohaterów na współczesny świat.
Skrupulatni widzowie serialu Watchmen mogą zauważyć, że w napisach końcowych każdego odcinka jako współtwórcę komiksowych postaci wymienia się jedynie rysownika, Dave'a Gibbonsa. Składa się bowiem tak, że autor scenariusza, Alan Moore, od lat konsekwentnie odmawia wyszczególniania jego praw autorskich na ekranie czy otrzymywania zapłaty z tego tytułu. Legendarny twórca z powodu zapisów kontraktowych, na które godził się w latach 70. i 80., utracił prawa do wielu postaci i historii, których wykreowanie przyniosło mu sławę. To m.in. dlatego jest on skonfliktowany ze studiem Warner Bros. czy wydawnictwem DC; na tym polu nie pomagają również jego kontrowersyjne opinie na temat kultury superbohaterów.
Moore, który w chwili obecnej woli oddawać się rytualnym praktykom okultystycznym i magicznym, w 2017 roku udzielił wywiadu promocyjnego z okazji wydania powieści Jerusalem - rozmowa ta dopiero teraz pojawiła się w sieci w języku angielskim. Scenarzysta w jej trakcie mówił, że wpływ superbohaterów na współczesną kulturę jest "ogromnie zawstydzający", jak i niespecjalnie zwraca uwagę na fakt, że "licencjonowani nadludzie (Moore sięga po odwołanie do filozofii Nietzschego, używając wyrazu "Übermensch" - przyp. aut.)" mogą mieć złe oddziaływanie na zachowanie człowieka. Choć jego zdaniem herosi "idealnie pasują do 12- czy 13-letniej widowni", to:
Moore dodał:
Dajcie nam w komentarzach znać, co sądzicie o powyższych wypowiedziach. Wielu komentatorów z sieci uważa bowiem, że Moore do całego problemu podszedł w sposób naprawdę zdroworozsądkowy.
Źródło: screenrant.com / zdjęcie główne: Twitter/DC
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat