Unia Europejska zbada problem pływających Joy-Conów
Przedstawiciele Unii Europejskiej postanowili przyjrzeć się problemom z funkcjonowaniem Joy-Conów z konsoli Nintendo Switch. Zarzucają japońskiej korporacji, że świadomie sprzedaje produkty o ograniczonej żywotności.
Przedstawiciele Unii Europejskiej postanowili przyjrzeć się problemom z funkcjonowaniem Joy-Conów z konsoli Nintendo Switch. Zarzucają japońskiej korporacji, że świadomie sprzedaje produkty o ograniczonej żywotności.
Użytkownicy mobilnej konsoli od Nintendo od wielu miesięcy skarżą się na przewlekłe problemy z funkcjonowaniem Joy-Conów dołączanych do Switcha. Wielu graczy zauważyło, że gałki analogowe tych kontrolerów mają tendencję do tzw. dryfowania – nawet jeśli pozostają w pozycji neutralnej, przesyłają do konsoli sygnał o wychyleniu. Problem ten może skutecznie utrudnić rozgrywkę. Wada fabryczna, którą prawdopodobnie obarczone są kontrolery, zainteresowała Europejską Organizację Konsumentów (BEUC). Do organizacji spłynęło przeszło 25 tysięcy skarg na niewłaściwe działanie sprzętu Nintendo, a urzędnicy twierdzą, że aż w 88% przypadków do uszkodzenia doszło w ciągu dwóch pierwszych lat od zakupu konsoli bądź samych Joy-Conów.
Przedstawiciele BEUC wezwali członków Komisji Europejskiej do przeprowadzanie śledztwa w sprawie feralnych kontrolerów Nintendo. Japońskiej korporacji zarzuca się, że świadomie wprowadza swoich klientów w błąd, nie informując ich o ograniczonej żywotności urządzeń. Zdaniem organizacji Joy-Cony psują się przedwcześnie, co godzi zarówno w interesy samych konsumentów, jak i środowiska naturalnego.
Według BEUC Nintendo powinno informować graczy o ograniczonej żywotności kontrolerów i wdrożyć powszechny program darmowych napraw dla tych wszystkich, którzy podczas eksploatacji sprzętu doświadczą problemu z pływającymi gałkami analogowymi. W odpowiedzi na narastające niezadowolenie graczy dyrektor zarządzający Nintendo, Shuntaro Furukawa, w 2020 roku oficjalnie przeprosił graczy za wszystkie problemy związane z niedoskonałościami Joy-Conów, to nie załagodziło jednak sytuacji. Co prawda serwisy firmowe naprawiają uszkodzone analogi za darmo, ale w przypadku części serwisowanych kontrolerów problem powraca po pewnym czasie.
Wniesienie skargi do Komisji Europejskiej nie jest jednoznacznie z wdrożeniem jakichkolwiek kroków prawnych przeciwko Nintendo. Nie można jednak wykluczyć, że w obliczu tak powszechnego problemu unijni urzędnicy dogłębnie pochylą się nad wnioskiem Europejskiej Organizacji Konsumentów.
Źródło: Engadget
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat