W amerykańskim muzeum zrobisz sobie selfie z Dalim

Dzięki technologii deepfake muzeum Salvadora Dalí ożywiło słynnego surrealistę, aby odwiedzający mogli zrobić sobie z nim zdjęcie.

Dzięki technologii deepfake muzeum Salvadora Dalí ożywiło słynnego surrealistę, aby odwiedzający mogli zrobić sobie z nim zdjęcie.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  muzeum 

Technologia deepfake ma swoją mroczną stronę. Wykorzystywano ją do tworzenia filmów pornograficznych z gwiazdami kina, a w nieodpowiednich rękach może sprawdzić się np. w roli narzędzia do fałszowania wypowiedzi polityków w celu szerzenia fake newsów. Ale jeśli wpadnie w dobre ręce – może przyczynić się do powstania niesamowitych rzeczy. Na przykład do ożywienia słynnego artysty, który będzie robił sobie selfie z osobami odwiedzającymi jego muzeum.

Na taki surrealistyczny – nomen omen – pomysł wpadli kustosze muzeum Salvadora Dalego w Saint Petersburg w stanie Florydzie. We współpracy z agencją Goodby, Silverstein & Partners powołali do życia cyfrową wersję artysty, który komunikuje się ze zwiedzającymi i proponuje im zrobienie wspólnego zdjęcia.

Do stworzenia wirtualnego wizerunku Dalego wykorzystano technologie uczenia maszynowego oraz deepfake. Pracownicy GS&P zebrali przeszło 6 tysięcy próbek graficznych twarzy pobranych z archiwalnych zdjęć artysty, a następnie nasycili nim sztuczną inteligencję. Po tysiącgodzinnej sesji uczenia maszynowego algorytm był w stanie stworzyć wirtualny wizerunek artysty. W następnej fazie wzbogacono go o cytaty z wywiadów wypowiedziane przez aktora, który był w stanie imitować charakterystyczny akcent Dalego. Tak przygotowany cyfrowy kiosk był gotowy, aby stanąć w muzealnym holu.

Aby przywołać artystę, wystarczy przydusić guzik przy stanowisku do selfie. W tym momencie Dali wyjdzie do odwiedzających i opowie im o swoim życiu. I co ciekawe, każdy usłyszy nieco odmienną wersję historii, co ma nadać temu eksponatowi nieco wiarygodności. Dziennikarze The Verge twierdzą, że stanowisko przypomina zaawansowaną wersję asystentki Alexa od Amazonu – Dali czasami czyta bieżące wydanie The New York Times, a w deszczowe dni zdarza mu się komentować niesprzyjającą pogodę.

Jednak najważniejszą funkcją tego eksponatu ma być możliwość zrobienia sobie zdjęcia z artystą. Dalí Lives jest próbą uczłowieczenia cyfrowego wizerunku, żywym dziełem sztuki, które nie boi się wejść w kontakt z odbiorcą. Kiedy wysłuchamy krótkiego opisu biograficznego, artysta poprosi o zrobienie sobie z nim zdjęcia. Jeśli widz wyrazi zgodę, Dali wyjmie aparat, odwróci się plecami do odwiedzających i zwolni spust migawki. Po chwili zademonstruje fotografię i zapyta, czy ma ją wysłać na telefon danego zwiedzającego.

Ekspozycję Dalí Lives uruchomiono 11 maja, w 115 rocznicę urodzin artysty. Zostanie w muzeum na stałe, jako żywy dowód na to, że Dali nawet po śmierci może w surrealistyczny sposób funkcjonować w naszym społeczeństwie.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: The Dali Museum

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV