„W ciemnym zwierciadle” – zapowiedź klasyki grozy
Dokładnie za tydzień ukaże się "W ciemnym zwierciadle", zbiór opowiadań niesamowitych Josepha Sheridana Le Fanu - klasyka powieści gotyckiej.
Dokładnie za tydzień ukaże się "W ciemnym zwierciadle", zbiór opowiadań niesamowitych Josepha Sheridana Le Fanu - klasyka powieści gotyckiej.
Irlandzki pisarz Joseph Sheridan Le Fanu (1814-1873) uważany jest za klasyka powieści gotyckiej, a na wykreowanych przez niego pomysłach wzorowali się późniejsi pisarze grozy. W jego twórczości widać fascynację siłami nadprzyrodzonymi i ich wpływem na ludzi i rzeczywistość. Do jego najważniejszych dzieł należą "Dom przy cmentarzu", "Stryj Silas" oraz właśnie zbiór opowiadań In a Glass Darkly.
Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka w przyszły poniedziałek, 11 maja. Zbiór ukaże się w twardej oprawie, będzie liczył 550 stron i będzie kosztować 39,90 zł.
"W ciemnym zwierciadle” to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim są najrozmaitsze przykłady zjawisk nadprzyrodzonych, z których każdy stanowi studium przypadku z archiwum doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca zajmującego się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście choroby umysłowej. W umysłach pacjentów doktora Hesseliusa naruszona została granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną i w efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, cierpią na przerażające halucynacje. Doktor jest zazwyczaj w stanie wyjaśnić te zjawiska za pomocą metod psychopatologii, ale dzięki literackiemu chwytowi w postaci obiektywnego z pozoru narratora – którym jest były sekretarz doktora opracowujący dzieła nieżyjącego już uczonego – Le Fanu zdaje się celowo nie zajmować jednoznacznegó stanowiska wobec opisywanych wydarzeń i wiele niepokojących wątpliwości pozostaje dla czytelnika nierozwiązanych.
Każda z opowiedzianych historii porywa absolutnie frapującym pomysłem fabularnym i stylem narracji, a w najsłynniejszej z nich, „Carmilli” (która Bramowi Stokerowi posłużyła jako inspiracja do napisania „Drakuli”), Le Fanu stworzył typ kobiety-wampira funkcjonujący w kulturze popularnej aż do dziś.
Źródło: Zysk i S-ka
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat