Repertuar kin Nowość Program TV

W Detroit jak w Watch Dogs, hakerzy kradną benzynę

Jeśli twórcy Watch Dogs nie wiedzą, gdzie osadzić kolejną część tej serii, niech postawią na miasto, w którym złodzieje działają tak, jak hackerzy z Dedsec.

Detroit może kojarzyć się z filmem RoboCop, grą Detroit: Become Human, zespołem The White Stripes a wkrótce także ze złodziejską szajką. Jak poinformowała policja, dwóch przestępców skradło z pewnej stacji benzynowej przeszło 600 galonów paliwa (ok. 2700 litrów) o łącznej wartości 1800 dolarów. Informacja ta nigdy nie pojawiłaby się na łamach serwisu, gdyby nie dość nietypowy sposób kradzieży – złodzieje okazali się wyjątkowo zmyślnymi hakerami, a napad przypominał działanie bohaterów serii Watch Dogs.

Zamiast uciekać się do przestarzałych metod rabunkowych z bronią w ręku przestępcy po prostu włamali się do oprogramowania na stacji paliw. Atak przeprowadzono w środku dnia i według wstępnych ustaleń śledczych wykorzystano do niego jakieś zdalnie sterowane urządzenie, które uniemożliwiło dystrybutorowi komunikowanie się z komputerem centralnym. Przez około półtorej godziny system nie był w stanie wykryć, że ktoś podbiera benzynę ze zbiorników, a pracownicy nie byli w stanie wyłączyć zhakowanego dystrybutora.

-
-

TrendMicro, firma zajmująca się bezpieczeństwem internetowym, już w 2015 roku ostrzegała przed tego typu atakami, sugerując, że wiele stacji paliw niedostatecznie dba o bezpieczeństwo swoich systemów informatycznych, a dane przesyłane pomiędzy dystrybutorami a systemem centralnym często nie są chronione żadnym hasłem. Najwyraźniej ktoś w końcu postanowił wykorzystać tę lukę. Co ciekawe, nie jest to pierwszy tego typu przypadek. W tym roku w USA doszło już do kilku kradzieży z wykorzystaniem bezprzewodowych urządzeń hakujących.

Być może na świecie nie powstał jeszcze Centralny System Operacyjny z prawdziwego zdarzenia, ale kradzież, której dokonano w Detroit doskonale pokazuje, z jakimi zagrożeniami będą zmagać się osoby projektujące inteligentne miasta. Mamy dla nich doskonałą radę – zanim przystąpią do pracy, niech zdobędą wszystkie osiągnięcia i trofea w Watch Dogs, to pozwoli im przygotować system na ataki cyberprzestępców.

Źródło: Źródło: gizmogo.com / Zdjęcie: Pixabay
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Elseworlds – co przegapiliście w crossoverze…

Chcemy Wam przedstawić listę easter eggów, które zostały pokazane w tegorocznym crossoverze Arrowverse, Elseworlds.

Michalina Reda
-

The Mandalorian – oto główna obsada…

The Mandalorian to nowy serial ze świata Gwiezdnych Wojen. Dziś ogłoszono, kogo zobaczymy w obsadzie…

Piotr Piskozub
-

Najlepszy film Gwiezdnych wojen? Ostatni Jedi…

W sieci pojawiła się galeria zakulisowych zdjęć z planu produkcji Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi.

Adam Siennica
-

Avengers: Endgame – podtytuł filmu MCU…

Wiele osób sądzi, że Endgame po raz pierwszy padło w filmie Avengers: Wojna bez granic.…

Adam Siennica
-

Spider-Man Uniwersum – grafiki z filmu…

Spider-Man Uniwersum to świetnie oceniany film animowany oparty na komiksach Marvela. Premiera jeszcze w grudniu.

Piotr Piskozub
-

Supergirl: sezon 4, odcinek 9 (crossover)…

Zakończył się crossover Arrowverse. Ostatni odcinek serialu Supergirl, choć nieco słabszy od poprzednich odsłon wydarzenia,…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?