W Europie piractwo internetowe jest w odwrocie, coraz chętniej korzystamy z usług on-line
Raport Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej rzuca nowe światło na zjawisko piractwa internetowego. Dzięki tanim usługom on-line coraz więcej osób rezygnuje z korzystania z pirackich serwisów.
Raport Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej rzuca nowe światło na zjawisko piractwa internetowego. Dzięki tanim usługom on-line coraz więcej osób rezygnuje z korzystania z pirackich serwisów.
Najnowsze badania przeprowadzone przez ekspertów Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej pozwalają przypuszczać, że dzięki upowszechnieniu się tanich usług internetowych uda się zmarginalizować pozycję piractwa w sieci. To już trzecie badanie przeprowadzane przez EUIPO, poprzednie zrealizowano w latach 2013 oraz 2017. W najnowszej odsłonie wzięło udział przeszło 25 tysięcy internautów z 27 europejskich krajów.
Dziś do intencjonalnego pobierania bądź streamowania treści z nielegalnych źródeł przyznaje się zaledwie 8% respondentów, o 2% mniej niż przed trzema laty. Co ciekawe Polska na tle innych krajów jawi się oazą praworządności – u nas, podobnie jak w Grecji, do piracenia przyznaje się zaledwie 4% internautów. Z kolei w Luksemburgu czy Słowenii odsetek ten jest znacznie wyższy i wynosi odpowiednio 18% i 17%.
Co ciekawe, badania EUIPO dowiodły, że osoby konsumujące pirackie treści chętniej korzystają serwisów oferujących legalne usług. Aż 59% piratów sięga po serwisy tego typu, i tylko 42% spośród wszystkich ankietowanych. Tym samym raport obala częściowo tezę, jakoby piraci przyczyniali się do strat dystrybutorów treści. W końcu to piraci chętniej skorzystają z legalnych serwisów.
Ankieterzy zapytali także o to, w jakich przypadkach piractwo można uznać za akceptowalne. Zdaniem 28% respondentów nie ma niczego zdrożnego w korzystaniu z nielegalnych treści, kiedy nie mamy do dyspozycji żadnych legalnych źródeł dystrybucji. Z kolei 27% badanych uważa, że powinno się akceptować piractwo na użytek własny. Tu również da się dostrzec pewne regionalne różnice. Aż 50% Bułgarów akceptuje piractwo w przypadku braku legalnej alternatywy, z kolei jedynie 20% Finów usprawiedliwiłoby korzystanie z nich w takim przypadku.
Według przebadanych osób najlepszym sposobem na walkę z piractwem jest łatwy dostęp do legalnych treści. Aż 58% badanych przyznało, że mogłoby zrezygnować z piracenia, gdyby mieli dostęp do legalnych treści w przystępnej cenie. Na drugim miejscu uplasowała się wizja nieuchronnej kary za korzystanie z nielegalnych serwerów, choć rola tego straszaka zauważalnie spadła od czasu ostatniego badania.
Na trzecim miejscu powodów, które mogłyby skłonić Europejczyków do porzucenia piractwa, jest wzrost świadomości społeczeństwa. 31% respondentów przyznało, że zrezygnowaliby z korzystania z nielegalnych treści, gdyby lepiej rozumieli, jaki wpływ wywierają piraci na zarobki twórców dzieł kultury.
O tym, jak istotną rolę w zredukowaniu piractwa pełni dobrze dopasowana oferta kulturowa, najlepiej świadczy gwałtowny wzrost liczby użytkowników platform streamingowych. W 2017 roku korzystało z nich tylko 27% respondentów, a dziś aż 42%. Ponadto aż 89% badanych przyznaje, że woli korzystać z legalnych serwisów niż ich pirackich alternatyw.
Źródło: EUIPO
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1989, kończy 36 lat
ur. 1956, kończy 69 lat
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1995, kończy 30 lat