Przeczytaj w weekend

Wiedźmin - wynik oglądalności szokuje. Czemu jednak nie ma on sensu?

Netflix odkrywa swoje karty i ujawnia wynik oglądalności Wiedźmina. Jest w nich jednak jeden duży problem.

Netflix odkrywa swoje karty i ujawnia wynik oglądalności Wiedźmina. Jest w nich jednak jeden duży problem.

Adam Siennica
Adam Siennica
Tagi:  Wiedźmin 

Netflix ujawnia dane na temat serialu Wiedźmin w liście do udziałowców, który został również opublikowany w amerykańskich mediach. Z niego dowiadujemy się, że pierwszy sezon serialu platformy streamingowej jest ogromnym hitem na skalę światową - został obejrzany przez 76 mln kont subskrybentów na całym świecie w okresie czterech tygodni od premiery.

Ujawnili także, że 3. sezon The Crown osiągnął wynik 21 mln (0 40% więcej niż sezon drugi) w okresie czterech tygodni od premiery. Twierdzą, że wszystkie sezony tego serialu od kiedy pojawiły się w Netflixie obejrzało 73 mln kont na całym świecie. Podano jeszcze wynik 6 Underground Netflixa, który osiągnął 83 mln kont w ciągu czterech tygodni.

Wiedźmin - wynik oglądalności nie ma sensu

Problem polega na tym, że w tradycyjnym rozumieniu te wyniki oglądalności nie mają najmniejszego sensu, ponieważ Netflix podjął decyzję o zmianie metodologii. Do tej pory oglądalność liczyli, opierając się na tym, że dane konto obejrzało 70% jednego odcinka serialu lub filmu. To jednak dla nich nie ma sensu. Tak tłumaczą badanie popularności tytułów:

- Mamy tytuły, które mają różny czas trwania - od krótkich odcinków w okolicach 15 minut do długich filmów jak The Highwaymen trwających ponad dwie godziny. Wierzymy, że liczenie oglądalności na bazie tego, że dane konto obejrzało 70% jednego odcinka lub filmu ma mniej sensu. Obecnie liczymy to, biorąc pod uwagę konta, które decydują się obejrzeć dany tytuł. Dlatego krótkie i długie tytuły są traktowane tak samo, wyrównując stan dla każdej treści bez znaczenia na jej długość. Nowa metodologia osiąga 35% większy średni wynik niż poprzednia. Na przykład 45 mln konto zdecydowało się obejrzeć Nasza planeta w nowej wersji, a 33 mln kont w starej wersji.

Kłopot polega na tym, że nie liczą już tych 70%, które choć było kwestionowane, miało jakiś sens. Obecnie wystarczy obejrzeć tylko 2 minuty danej treści, by ich metodologia zaliczyła dane konto do oglądalności. Z tego też powodu powyższe liczby nie oddają stanu rzeczywistego osób, które obejrzały serial Wiedźmin i pozostałe tytuły. Ba, nawet przypadkiem może coś samo odpalić się po zakończeniu oglądania innej produkcji i zanim skapniemy się, miną dwie minuty!

Jak to oceniacie? Dajcie znać w komentarzach.

Najważniejsze wydarzenia w świecie Wiedźmina:

 

 

Źródło: collider.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Olga Bołądź

Olga Bołądź

ur. 1984, kończy 36 lat

Krzysztof Łukaszewicz

Krzysztof Łukaszewicz

ur. 1976, kończy 44 lat

Daisy Bevan

Daisy Bevan

ur. 1992, kończy 28 lat

Joss Ackland

Joss Ackland

ur. 1928, kończy 92 lat

Antonio Sabato Jr.

Antonio Sabato Jr.

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV