Wiedźmin z Żebrowskim drugim podejściem. Wcześniej w planach był zaskakujący pomysł
Wiedźmin Sapkowskiego doczekał się adaptacji filmowej (później też serialowej) w 2001 roku, kiedy to Marek Brodzki stanął za kamerą. Okazuje się jednak, że serial Netflixa mógł być już trzecią ekranową adaptacją.
Wiedźmin Sapkowskiego doczekał się adaptacji filmowej (później też serialowej) w 2001 roku, kiedy to Marek Brodzki stanął za kamerą. Okazuje się jednak, że serial Netflixa mógł być już trzecią ekranową adaptacją.
Już w momencie tworzenia adaptacji przygód wiedźmina z 2001 roku, fani prozy Sapkowskiego mieli mieszane uczucia. Dobór aktorów oraz budżet filmu nie wlewały optymizmu w ich serca. Finalnie produkcja okazała się finansową i artystyczną klapą, choć w wielu miejscach można dostrzec w filmie (później w serialu) Marka Brodzkiego zrozumienie oryginału i przedstawienie kilku ciekawych pomysłów. Ostatecznie jednak popełniono zbyt wiele błędów, by całe przedsięwzięcie mogło się udać.
Jednak Wiedźmin wcale nie musiał być pierwszą adaptacją. W 1989 roku Dariusz Romanowski chciał jako pierwszy sięgnąć po robiące furorę opowiadania Sapkowskiego publikowane w Fantastyce. Rzecz jednak w tym, że ten chciał dokonać dość znaczących zmian w dziele twórcy. Romanowski złożył w Zespole Filmowym OKO szkic scenariusza filmu. Szkic, który został odnaleziony przez autora bloga Zebynieprzepadlo.blogspot.com w zbiorach FINA. Już w krótkim fragmencie możemy zauważyć, że zmiany względem dzieła Sapkowskiego dotyczyły nie tylko fabuły, ale też charakteru postaci Geralta z Rivii.
Widzimy zatem Geralta kryjącego się przed kimś, komu ten przyprawił rogi. Dalej ponoć Geralt miał trafić do więzienia i dostać zlecenie na strzygę, co mogłoby go wyzwolić z krat. Jak pisze autor na blogu: "Romanowski dodał jeszcze spisek pałacowy, tortury, kilka potyczek, bunt mas ludowych, seks z (odczarowaną) strzygą i królobójstwo (R.I.P. Foltest...)." Jak jednak słusznie autor zwraca uwagę, wówczas kiedy Romanowski pisał scenariusz, dostępne były jedynie dwa opowiadania Sapkowskiego z postacią dopiero nabierającą rozpoznawalności. Nic zatem dziwnego, że ten pozwolił sobie na artystyczną swobodę w dopowiadaniu pewnych rzeczy do charakteru postaci Geralta. Projekt zakończył się na szkicu i nie został kontynuowany. Macie pomysły, kto na początku lat 90. mógłby wcielić się w postać Białego Wilka?
Źródło: https://zebynieprzepadlo.blogspot.com/zdjecie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat