Wspieramy to: #chcemybyćwyżej, czyli niskorośli mierzą w popkulturę
Ilu znasz karłów, którzy zagrali w najważniejszych filmach? Czy któryś z nich jest Polakiem? To wcale nie oznacza, że w Polsce nie ma niskorosłych. Teraz ich czas na popkulturę. To video zrobiło na nas wrażenie!
Ilu znasz karłów, którzy zagrali w najważniejszych filmach? Czy któryś z nich jest Polakiem? To wcale nie oznacza, że w Polsce nie ma niskorosłych. Teraz ich czas na popkulturę. To video zrobiło na nas wrażenie!
Dandris, prezenter telewizji 4FUN.TV, który w piątek wypuścił wyjątkowy teledysk, to zdecydowanie najodważniejszy z niskorosłych w Polsce. I chyba jedyny znany w popkulturze. Co tak mało? - chciałoby się zapytać, przecież tylu Was zagranicą!? No właśnie...
Niskorosłość ma swoje zasłużone miejsce w astronomii, sporcie, literaturze (dzięki, Tolkien!), filmie i rodzinach królewskich. Teraz czas na muzykę i pełną akceptację społeczną. Przecież wszyscy #chcemybyćwyżej. I my, naEKRANIE.pl, to wspieramy, wspieramy przełamywanie barier, otwartość na inność oraz odwagę i kult talentu.
I o tym właśnie jest specjalny teledysk Dandrisa, którego inspiracją był znany kawałek "Chcemy być wyżej" rapera Sokoła.
Niskorosłość dotyka 1 na ok. 25 tys. noworodków, a odmian karłowatości jest nawet 200. Na jedną z nich chorował w dzieciństwie Leo Messi - tak, ten piłkarz, ale karłowatość nie dotyka tylko ludzi, ale także zwierzęta. Nienaturalnie niski wzrost może być skutkiem zaburzeń hormonalnych czy genetycznych, ale też czynników środowiskowych. Niskorosłości często towarzyszą różne choroby i upośledzenia, jednak równie dotkliwe są problemy społeczne i kult idealności.
A tak z kultem idealności rozprawia się polski "karzeł" - Dandris - pranker, prezenter 4FUN.TV i gwiazda JoeMonster.
YouTube: Sokół - Chcemy Być Wyżej [Projekt Dandris]
Karły w popkulturze: mali ludzie i wielkie filmy
Gdy myślimy o aktorze obdarzonym niskim wzrostem, na myśl od razu przychodzi Peter Dinklage. Popularny Tyrion Lannister z Game of Thrones to kapitalny aktor, który zaczyna przebijać się do pierwszej ligi Hollywood. Wystąpił w superprodukcjach komiksowych X-Men: Days of Future Past czy Avengers: Infinity War. A przecież są inne tytuły jak oscarowe Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Pixels oraz nadchodzący My Dinner with Herve .
Jednak to Warwick Davis przetarł szlak dla Dinklage'a i innych aktorów z niskim wzrostem. Wszystko zaczęło się w 1983 roku od Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi, gdzie młodziutki Warwick wcielił się w Ewoka imieniem Wicket. To on zaprzyjaźnił się z księżniczką Leią i podbił serca widzów na całym świecie. Stało się już tradycją, że Davis gra epizodyczną rolę w każdej części Gwiezdnych Wojen. A na Star Wars Celebration, czyli oficjalnym konwencie fanów serii, Warwick Davis prowadzi wszystkie panele, wykazując się elokwencją, humorem i wyśmienitym podejściem do fanów. Nie zapominajmy też o kultowym Willow, który zajmuje ważne miejsce w historii kina fantasy.
A Gwiezdne Wojny to też nie żyjący już Kenny Baker, który w siedmiu częściach Gwiezdnej Sagi wcielał się w R2-D2. To ona nadał osobowości najpopularniejszemu droidowi galaktyki. W części VIII zastąpił go Jimmy Vee.
Można tu wymienić większą liczbę aktorów, niż się spodziewacie. Zelda Rubinstein, David Rapaport, Tony Cox, Verne Troyer, Harry Earles, Hervé Villechaize czy Michael J. Anderson z filmów Lyncha to tylko kilka przykładów. Taka ilość małorosłych w kultowych tytułach pokazuje, że osoby o niskim wzroście od początku istnienia kina były jego integralną częścią i stanowią część budulca popkultury. Proste, wszyscy #chcemybyćwyżej - w każdym znaczeniu.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat