Przeczytaj w weekend

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (2014)

X-Men: Days of Future Past

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie

Film ukazuje nam wizję alternatywnej przyszłości, w której po udanym zamachu na senatora, mutanci są ścigani przez gigantyczne roboty zwane sentinelami. Świadomość Wolverine'a została wysłana w przeszłość, gdzie ma spotkać młodszych mutantów i ostrzec ich przed zagrożeniem. Jednak podczas wysyłania Wolverine'a Kitty Pryde doznaje urazu, więc bohaterowie będą musieli odnaleźć inną metodę na jego powrót do przyszłości.

Trailery i materiały wideo

X-Men: Days of Future Past | "I Call Them Sentinels" TV Spot [HD] | 20th Century FOX

X-Men: Days of Future Past TRAILER 3 (2014) - Marvel Superhero Movie Sequel HD

X-Men: Days of Future Past International TRAILER 2 (2014) - Hugh Jackman Movie HD

X-Men: Days of Future Past TV SPOT - Let's Go (2014) - Hugh Jackman Movie HD

X-Men: Days of Future Past | TV Spot [HD] | 20th Century FOX

X-Men: Days of Future Past Featurette - Bryan's Passion (2014) - James McAvoy Movie HD

X-Men: Days of Future Past TV SPOT - The Best Ever (2014) - Hugh Jackman Movie HD

X-Men: Days of Future Past Movie CLIP - You Abandoned Us All (2014) - Michael Fassbender Movie HD

X-Men: Days of Future Past Behind the Scenes - Set Tour Mansion (2014) - James McAvoy Movie HD

X-Men: Days of Future Past Japanese TV SPOT 1 (2014) - Hugh Jackman Movie HD

X-Men: Days of Future Past Official Instagram Teaser (2014) - Jennifer Lawrence Movie HD

X-Men: Days of Future Past Featurette - All Star Team (2014) - James McAvoy Movie HD

X-Men: Days of Future Past VIRAL VIDEO - Quicksilver (2014) - Evan Peters Marvel Movie Sequel HD

X-Men: Days of Future Past Movie CLIP - Stadium Levitation (2014) - Michael Fassbender Movie HD

X-Men: Days of Future Past Behind the Scenes - Cerebro Set Tour (2014) - James McAvoy Movie HD

X-Men: Days of Future Past Featurette - Magneto's Helmet (2014) - Superhero Movie Sequel HD

X-Men: Days of Future Past | "Is the Future Truly Set?" TV Spot [HD] | 20th Century FOX

X-Men: Days of Future Past Featurette - A Fitting Story (2014) - Superhero Movie Sequel H

X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST - Official Trailer (2014)

X-Men: Days of Future Past Featurette - X-Perience (2014) - Marvel Movie Sequel HD

X-Men: Days of Future Past TV SPOT - Generations (2014) - Jennifer Lawrence Movie HD

X-Men: Days of Future Past International TV SPOT (2014) - Hugh Jackman Movie HD

X-Men: Days of Future Past Featurette - Sending Logan Back In Time (2014) - James McAvoy Movie HD

X-Men: Days of Future Past Movie CLIP - Spider-Man Easter Egg (2014) - Jennifer Lawrence Movie HD

X-Men: Days of Future Past Movie CLIP - Meeting Quicksilver (2014) - Evan Peters Movie HD

Maleficent TV SPOT - Epic (2014) - Angelina Jolie Movie HD

X-Men: Days of Future Past Featurette - James McAvoy X-Perience (2014) - Marvel Movie Sequel HD

Najnowsza recenzja redakcji

Siódmy film z serii. To już siódmy raz Hugh Jackman wciela się w Wolverine'a, z czego piąty raz pod marką "X-Men" i trzeci pod reżyserią Bryana Singera. Wyliczam to wszystko, bo to przecież bagaż, którego twórcy powinni być od początku do końca świadomi. Że przez te tytuły, te doświadczenia mamy prawo wymagać od nich więcej. I wymagamy. I trzeba przyznać, że momentami naprawdę się starali. Wprowadzenie tylu bohaterów wraz z ich mocami, dopracowanymi wizerunkami, wyrazistością i przynajmniej chwilką dla każdego na solówkę robi wrażenie. A kiedy wydaje się, że już wszystkie karty zostały odkryte, pojawia się scena z Quicksilverem, która zrzuca widzom buty i pewnie przejdzie do historii kina superbohaterskiego (teraz wszyscy, którzy będą się zajmować komiksowymi herosami z superszybkością, będą musieli równać, nawiązywać i konkurować z tą jedną sceną). Jest dobrze. Tam, gdzie trzeba, są właściwe klisze; tam, gdzie trzeba, prędkość wzrasta, są zwroty akcji i ładne aluzje do przeszłości (np. Wolverine przechodzący przez bramkę bezpieczeństwa). Nie zgadzam się z większością zarzutów, jakie pojawiły się w poprzedniej recenzji tego filmu na Hataku. Ale mam inne. Może mniej istotne dla przeciętnego widza i niewpływające zbytnio na samodzielny odbiór tego konkretnego filmu, ale jednak w szerszej perspektywie ważne.

Bo to się po prostu w zbyt wielu miejscach nie zapina. Nie pasuje do poprzednich filmów, nie zgadza się, nie da się w sposób sensowny i wiarygodny wytłumaczyć. Część rzeczy może i jakoś bokiem na siłę by się dała – jak chociażby powrót do starego ciała Xaviera po tym, jak się rozpękł w Ostatnim bastionie. Pewnie można by dopisać jakąś fabułę i to wyjaśnić, choć według mnie szacunek dla widza wymagałby choćby dwóch zdań na ten temat w filmowych dialogach. Ale już postać Mystique jest nie do przejścia. Ja wiem, że gdy patrzy się na gołą Jennifer Lawrence (albo Rebeccę Romijn), która pomalowana na niebiesko biega, skacze i macha nogami, to człowiek mało myśli, ale zastanówcie się: jeśli złapali ją w 1973 r. i pocięli na kawałki, to skąd wzięła się w podstawowej trylogii, która dzieje się później? Ja nawet początkowo miałem taką koncepcję, że wydarzenia, które znamy z dwóch ostatnich filmów, nie są z tego samego świata co tamta trylogia, i że dopiero naprostowanie historii w nowym filmie skieruje wszystko na ścieżkę ze starych "X-Menów", ale moment, w którym Xavier wszedł do głowy Wolverine'a i zobaczył tam wydarzenia ze wszystkich poprzednich filmów, oznacza, że się myliłem.

I tak jest jeszcze w kilku momentach tego filmu. On się po prostu nie zapina z poprzednimi. Wiem, że już w Pierwszej klasie były takie nieścisłości, ale teraz twórcy poszli na całość. Jakby interesowali ich tylko widzowie, którzy kiedyś tam obejrzeli poprzednie filmy, ale więcej z nich zapomnieli, niż pamiętają. Ot, wiedzą, że Wolverine ma te ostrza, Storm potrafi walić piorunami, a stary Xavier jest łysy. Wszystko inne, co nie pasuje do bieżącej historii, wyrzucamy do kosza. Bo przecież jesteśmy tu, by atrakcyjnie opowiadać tę konkretną historię, a nie pilnować, by zgadzała się z poprzednimi.

To nie pierwszy raz, gdy Hollywood tak robi – jeśli zaliczyć ciurkiem klasyczną serię kinowych filmów o Planecie Małp, łatwo można zauważyć, że scenarzyści dbają tam tylko o to, by kolejna fabuła nie była sprzeczna z poprzednią, ale w ogóle nie przejmują się tym, co było dwa filmy temu. Kto by to pamiętał? Tyle że wtedy – w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych – widzowie nie mogli przed pójściem do kina powtórzyć sobie poprzednich części w domu. Dziś mogą. Więc mam wrażenie, że to trochę takie strzelanie sobie w kolano. A może się mylę i czepiam? Może faktycznie dużo laserowej kanonady i biegająca, pomalowana na niebiesko Jennifer Lawrence wystarczają, by się dobrze bawić, i nikt poza mną nie narzeka?

To jeszcze tylko jedno narzeknięcie na koniec. Nie lubię takich puent. Takich finałów podróży w czasie (jak w Powrocie do przyszłości czy "Strażniku czasu"), gdy bohater wraca do swoich czasów po zmianie continuum i wszystko jest dla niego nowe i inne. Jakby ten on, który żył przez cały czas w takim uniwersum, został nagle gwałtownie zastąpiony przez jakiegoś przybysza znikąd. To efektowne pójście na łatwiznę. I tak niestety traktuję większość prac scenariuszowych nad tym filmem. A mogło być tak pięknie...

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w TV

HBO

27 listopada 2019 o 17:55

HBO

28 listopada 2019 o 11:35

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Alden Ehrenreich

Alden Ehrenreich

ur. 1989, kończy 30 lat

Mads Mikkelsen

Mads Mikkelsen

ur. 1965, kończy 54 lat

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson

ur. 1984, kończy 35 lat

Mark Ruffalo

Mark Ruffalo

ur. 1967, kończy 52 lat

Sidse Babett Knudsen

Sidse Babett Knudsen

ur. 1968, kończy 51 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV