Wybielanie aktorów w Ghost in the Shell. MANAA atakuje twórców
Premiera hollywoodzkiego Ghost in the Shell jedynie utwierdziła wszystkich przeciwników tzw. whitewashingu, że problem jest bardzo duży. Wszystko przez pewną fabularną decyzję twórców.
Premiera hollywoodzkiego Ghost in the Shell jedynie utwierdziła wszystkich przeciwników tzw. whitewashingu, że problem jest bardzo duży. Wszystko przez pewną fabularną decyzję twórców.
Premiera Ghost in the Shell jedynie zaogniła kontrowersje wokół whitewashingu. Wybielanie aktorów jest bardzo poważnym problemem według organizacji Media Action Network for Asian Americans (MANAA), który otwarcie atakuje i krytykuje twórców filmu z Hollywood. Zaś samej Scarlett Johansson zarzucają kłamstwo.
- Chociaż obrońcy obsadzenia aktorki twierdzili, że manga z 1989 roku i animowany film z 1995 roku nie poruszały etnicznej tożsamości Major Motoko Kusanagi przed zmienieniem jej w cyborga, film jasno mówi, że była Japonką. Bohaterka filmu naprawdę nazywała się Motoko Kusanagi (jako cyborg miała fałszywą tożsamość Major Miry Killian) - czytamy w oświadczeniu.
Do tego dodają, że Kuze grany przez Michaela Pitta także naprawdę był Japończykiem o imieniu Hideo. Zaś Scarlett Johansson według nich otwarcie kłamała, gdy w programie Good Morning America powiedziała, że nigdy nie zagrałaby postaci innej rasy. Biorąc pod uwagę fabularne detale, słowa aktorki są nieprawdziwe, bo zagrała białą osobę, która była Japonką.
- Najwyraźniej w Hollywood Japończycy już nie mogą grać Japończyków. Nie ma powodu, dla którego Motoko i Hideo nie mogli zostać zagrani przez japońskich lub azjatyckich aktorów zamiast Scarlett Johansson i Michaela Pitta. Nie mogliśmy nawet zobaczyć, jak wyglądali jako ludzie przed zmianą w cyborgów. Kolejne wybielanie. Hollywood wciąż ma te same wymówki - nie ma wystarczająco wielkich nazwisk azjatyckich aktorów, którzy mogliby być gwiazdami blockbustera. Pomimo tego nie stworzyli systemu, w którym azjatyccy aktorzy mógłby chociaż pojawić się pod koniec napisów końcowych. Bez świadomego działania, jak ktoś może mieć przełom w karierze i stać się na tyle rozpoznawalny, by potem producenci obsadzali aktora w głównej roli? Kiedy przebijemy tę granicę? - napisał Robert Chan, prezes MANAA.
Czytaj także: Nasza spoilerowa recenzja Ghost in the Shell
Do sieci też trafił tematycznie związany filmik. który obrazowo ma wyjaśnić problem whitewashingu. Stworzyli go filmowcy - Chew May i Jes Tom.
Film jest wyświetlany na ekranach kin.
Źródło: comicbookresources.com / zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat