Przeczytaj w weekend

Wzlot i upadek D.O.D.O. – nowe sci-fi Neala Stephensona już jest

Jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców science fiction powraca z nową książką. Dziś polska premiera powieści Wzlot i upadek D.O.D.O.

Jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców science fiction powraca z nową książką. Dziś polska premiera powieści Wzlot i upadek D.O.D.O.

Neal Stephenson jest autorem powieści takich jak The Diamond Age, ZamiećQuicksilverReamdeAnathem czy Seveneves. Fanów jego kompleksowej i przemyślanej, ale niepozbawionej humoru twórczości (głównie science fiction) z pewnością ucieszy wieść, że dziś w Polsce do sprzedaży trafiła jego najnowsza, napisana razem Nicole Galland, powieść.

The Rise and Fall of D.O.D.O. to misternie skonstruowany thriller, którego akcja dzieje się w bliskiej przyszłości, splatając historię, naukę, magię i tajemnicę w opowieść podważającą fundamenty naszego nowoczesnego świata.

Wzlot i upadek D.O.D.O. ukazał się nakładem wydawnictwa Mag. Książka została wydana w twardej oprawie i liczy 640 stron. Oto opis i okładka:

Wzlot i upadek D.O.D.O. - okładka
Źródło: Mag

Melisande Stokes, ekspertka od lingwistyki i języków, spotyka na korytarzu Uniwersytetu Harvarda Tristana Lyonsa, pracownika wojskowego wywiadu – i rozpoczyna się ciąg zdarzeń, które odmieniają tak ich życie, jak losy całego świata. Młody człowiek z zakonspirowanej rządowej agencji zwraca się do Mel, szeregowej pracownicy naukowej, z niewiarygodną ofertą. Warunek jest jeden: musi przysiąc, że zachowa tajemnicy, w zamian otrzymując bardzo godziwe wynagrodzenie.

Tristan chce, aby Mel przetłumaczyła pewne bardzo stare dokumenty. Jeśli są autentyczne, ich znaczenie jest niemal rewolucyjne: dowodzą, że magia naprawdę istniała i była praktykowana od stuleci, a dopiero przybycie Oświecenia i rewolucji przemysłowej osłabiło jej moc i naraziło na zagładę jej adeptów. W roku 1851, w czasie Wielkiej Wystawy w londyńskim Kryształowym Pałacu, będącej świętem techniki i nowoczesności, magia przestała działać całkowicie. Coś we współczesnym świecie „zagłusza“ używane przez magię „fale“ i Tristan musi się dowiedzieć, co to takiego.

Powstaje więc Departament Od Diachronicznych Operacji – DODO – i rusza do pierwszej misji, której celem jest skonstruowanie urządzenia przywracającego magię światu, a potem posłanie w przeszłość Agentów Diachronicznych, aby udaremnili zagładę magii…. jednocześnie zmieniając odrobinę historię świata. Lecz doskonaląc tę naukę i technologię, Tristan i jego rozrastająca się organizacja ignorują zdradziecki i nieprzewidywalny czynnik – ludzką naturę.

Źródło: Mag / fot. Mag

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV