Aktorzy z Tabu – gdzie ich już widzieliśmy?
Stworzony przez Toma i Edwarda Hardy oraz Stevena Knighta serial Tabu, poza świetnym wykonaniem technicznym i intrygującą fabułą (oraz, rzecz jasna, pewną ilością wad), posiada również doskonałą obsadę. Wcielającemu się w postać Delaneya gwiazdorowi towarzyszy plejada nazwisk, które posiadają całkiem interesujące portfolio filmowe i serialowe – choć były to z reguły role dalszego planu. Warto sobie przypomnieć (albo się przekonać), gdzie mogliśmy dotychczas widzieć aktorów wspierających Toma Hardy'ego w Tabu.
Stworzony przez Toma i Edwarda Hardy oraz Stevena Knighta serial Tabu, poza świetnym wykonaniem technicznym i intrygującą fabułą (oraz, rzecz jasna, pewną ilością wad), posiada również doskonałą obsadę. Wcielającemu się w postać Delaneya gwiazdorowi towarzyszy plejada nazwisk, które posiadają całkiem interesujące portfolio filmowe i serialowe – choć były to z reguły role dalszego planu. Warto sobie przypomnieć (albo się przekonać), gdzie mogliśmy dotychczas widzieć aktorów wspierających Toma Hardy'ego w Tabu.
Jonathan Pryce
Jonathan Pryce, jeden z najważniejszych brytyjskich aktorów teatralnych i filmowych, przez lata współpracujący z grupami teatralnymi, wciela się w Taboo w przywódcę Kompanii Zachodnioindyjskiej i jest jednym z serialowych antagonistów. Pryce pojawia się na ekranach telewizorów i kin od ponad 40 lat. Wcielał się już w głównego wroga Jamesa Bonda, Elliota Carvera, w Tomorrow Never Dies z Piercem Brosnanem w roli agenta 007. W późniejszych latach pojawił się między innymi w słynnym Ronin wespół z gwiazdorską obsadą, w trzech częściach The Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl wykreował postać gubernatora Swanna, ojca Elizabeth, niemniej jednak rolą, z którą wszyscy kojarzymy go obecnie najbardziej i którą wywoływał wiele emocji, fascynując, irytując i zapadając w pamięć fanom telewizyjnych seriali, jest sportretowanie Wielkiego Wróbla w piątym i szóstym sezonie Game of Thrones. Doskonała i przebijająca chyba wszystkie inne wyczyny aktora rola przysporzyła mu tyleż uznania, co antypatii wobec postaci, w którą się wcielał.
Oona Chaplin
Urodzona w Madrycie 30-latka w Taboo odgrywa rolę Zilphy Geary, przyrodniej siostry Jamesa Delaneya. Oona to, rzecz jasna, córka doskonałej i znanej amerykańskiej aktorki, Geraldine Chaplin, a także wnuczka słynnego aktora, komika, reżysera, kompozytora i gwiazdy kina niemego, Charliego Chaplina. Oona pojawiała się na ekranie u boku matki, w wieku 22 lat zagrała epizodyczną rolę w 007 Quantum of Solace z Danielem Craigiem. Przewinęła się przez Black Mirror, ale nieco większe serialowe role przyszły dopiero później wraz z The Hour (serial o reporterach wpadających na trop afery szpiegowskiej) i, oczywiście, Game of Thrones, w której zagrała postać Talisy Maegyr, żony Robba Starka. Oona jest również tancerką i aktorką teatralną. Na razie czeka jeszcze na swoją naprawdę dużą rolę.
Stephen Graham
Atticus – żeglarz, kryminalista, nieoficjalny lider gangu. Coś musi być w twarzy i spojrzeniu Brytyjczyka Stephena Grahama, ale jeszcze na długo przed Taboo aktor wcielał się w role gangsterów i przestępców lub po prostu pojawiał się w gangsterskich filmach. Snatch, Gangs of New York, This Is England (postać skinheada Combo z nominacją do BIFA), Public Enemies (tu jako Baby Face Nelson) i w końcu charakterystyczna i chwalona rola ikony gangsterski, niejakiego Ala Capone w serialu stacji HBO – Boardwalk Empire, ze Stevem Buscemi w roli głównej. Jest to jedna z jego najlepszych kreacji, a fizyczne podobieństwo do Capone ułatwiło aktorowi wcielenie się w tę postać i zdobycie uznania widzów. Poza tym Graham zaliczył występ w kultowym już miniserialu Stevena Spielberga i Toma Hanksa – Band of Brothers, gdzie zagrał szeregowego Myrona „Mike'a” Ranneya. Zagrał też Scruma w czwartej odsłonie Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides i w tejże roli powróci w Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales w tym roku.
Franka Potente
Ta niemiecka aktorka gra rolę Helgi von Hinten, która jest w serialu Taboo, krótko mówiąc, burdelmamą. Franka studiowała w nowojorskim instytucie Lee Strasberga, na ekranie zadebiutowała w 1995 roku, w 2000 otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za Sisi w Księżniczce i wojowniku, a od 2001 roku występuje głównie w produkcjach anglojęzycznych. W Blow zagrała już u boku Johnny'ego Deppa i Penelope Cruz. W 2002 główną rolę kobiecą (Marie Heleny Kreutz) w The Bourne Identity z Mattem Damonem, do której zresztą powróciła w The Bourne Supremacy. Ostatnio na wielkim ekranie mogliśmy zobaczyć Frankę jako Anitę Gregory w przyjętej mieszanymi odczuciami kontynuacji The Conjuring 2 z 2016 roku. W serialach telewizyjnych można było ją oglądać m.in. w The Bridge czy też gościnnie w American Horror Story i House M.D..
Michael Kelly
Kelly w Taboo portretuje postać doktora Edgara Dumbartona, lekarza i amerykańskiego szpiega zarazem. Poza tym ten debiutujący w latach 90. aktor jest dość charakterystyczny, co ułatwiło mu rozpoznawalność. Generation Kill i Criminal Minds: Suspect Behavior przyniosły mu sporą popularność. Pojawił się w Dawn of the Dead, Law Abiding Citizen, zagrał też jedną z głównych ról w Changeling z Angeliną Jolie. Do udanych należała też kreacja postaci ojca głównego bohatera w filmie o trójce nastolatków przypadkiem zdobywających supermoce – Chronicle; towarzyszył gwiazdorskim obsadom w Now You See Me, Man of Steel i Everest. W międzyczasie, od roku 2013, wciela się w postać Douga Stampera, Szefa Sztabu Franka Underwooda, w głośnym serialu stacji Netflix – House of Cards. Ta rola przyniosła mu jak dotychczas 3 nominacje (Emmy i Satelity) za najlepszą rolę drugoplanową w serialu dramatycznym.
Tom Hollander
Hollander w Taboo gra dość specyficznego specjalistę od kwestii chemicznych, a jego kariera przed serialem o Delaneyu imponuje rolami w naprawdę dobrych produkcjach. Ten angielski aktor zaczynał w latach 90., w 2001 przyszła pora na przyzwoicie przyjętą Enigma z Kate Winslet i średnie Opętanie z Gwyneth Paltrow. Później jednak wystąpił jako Pan Collins w świetnie przyjętej ekranizacji Pride & Prejudice z Keirą Knightley i Donaldem Sutherlandem (i kilkoma innymi, teraz głośniejszymi nazwiskami). Później był Lord Cutler Becket w dwóch odsłonach Pirates of the Caribbean: At World's End (jakże często ta seria gościła nazwiska z tej listy), całkiem udany A Good Year Ridleya Scotta, Valkyrie z Tomem Cruisem (pułkownik Heinz Brandt), rólka Petera Snydera w The Soloist z Downey Jr. i Jamiem Foxem, Isaacs w nawet niezłej Hanna, About Time, Mission: Impossible - Rogue Nation... Tak, było tego sporo. Jasne, nie były to duże role, jednak udział w tylu ciekawych obrazach pomaga zostać zapamiętanym – również dzięki udziałowi w nagradzanym (także Oscarem) Gosford Park. A w końcu nadszedł The Night Manager – nagrodzony Złotymi Globami, Emmy i Satelitą miniserial, w którym Hollander wciela się w majora Lance'a Corkorana, prawą rękę Dickiego Ropera (Hugh Laurie), antagonisty. Naprawdę dobra rola mimo silnej konkurencji.
David Heyman
David Heyman to w Taboo Brace, zaufany sługa Jamesa Delaneya, a wcześniej jego ojca. Poza tym ten szkocki aktor (nazywający się identycznie jak znany angielski producent, ten od serii Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2) zaczynał jeszcze w latach 70. Długa lista filmów, w których brał udział, to w znacznej ilości nieduże role. Pojawił się w Krawcu z Panamy, The Jackal, Przyzwoitym przestępcy czy The Boy in the Striped Pajamas. Występował w wielu serialach i miniserialach, najbardziej jednak kojarzony jest z roli Michaela Walkera w składającym się z dwunastu sezonów serialu Trial & Retribution. Od początku kariery występował na deskach teatru, w 2012 w Szkocji powrócił do Króla Leara. W 2015 zagrał Lennoksa u boku Michaela Fassbendera i Marion Cotillard w najnowszej ekranizacji Macbeth.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1952, kończy 72 lat