Przeczytaj w weekend

Catan – nie ma lepszego prezentu na święta! Mamy na to 10 dowodów

Catan to gra planszowa inna niż wszystkie. W tym artykule dowiecie się, dlaczego jest to dobry pomysł na świąteczny prezent.

Catan to gra planszowa inna niż wszystkie. W tym artykule dowiecie się, dlaczego jest to dobry pomysł na świąteczny prezent.

Oskar Dobrowolski

Oskar Dobrowolski

Prezenty na święta zaprzątają ci głowę? Przychodzimy z pomocą: ten pomysł na świąteczny prezent to najbardziej uniwersalne i jednocześnie trafione rozwiązanie! Szukasz prezentu dla małżeństwa, młodych rodziców, grupy przyjaciół, dzieci, pracowników, a może teściów? Catan (gra znana też jest jako Osadnicy z Catanu) to strzał w dziesiątkę. Przetestowaliśmy grę od Galakty i oto nasze wnioski.

Catan to gra planszowa, w której gracze są pierwszymi osadnikami na nowym lądzie. Wznosimy pierwsze osady, budujemy drogi, a okoliczne tereny zapewniają nam surowce. Wkrótce osady stają się miastami. Jak to w życiu bywa, szybko zaczyna brakować miejsca na wyspie. Wtedy rozpoczyna się walka o surowce, teren i władzę.

Tak pokrótce można przybliżyć Catan - grę, która porwała miliony osób na całym świecie. Dziesięć powodów, dla których ta gra planszowa jest doskonałym prezentem na święta, to także odpowiedź na pytanie, dlaczego jest aż tak dobra. Najważniejsze jednak jest też to, że Catan to idealna propozycja do rozpoczęcia przygody z grami planszowymi. Prosta, przyjemna i zapewniająca zabawę na długie godziny.

Popularność

Wiemy, że popularność nie zawsze determinuje jakość, ale... nie w tym przypadku. Catan szybko stał się bestsellerem nie dlatego, że każdy ją kupuje, by się o tym przekonać, ale dlatego, że gracze sami polecają ją znajomym, wiedząc, że warto i dając swoje słowo na słuszność tezy, że ta gra to naprawdę kawał rozrywki. Wiemy, co piszemy, graliśmy w to całymi nocami...

Catan
fot. materiały prasowe

Rozbudowany świat gry

Jeśli spodoba się Wam wersja podstawowa, gra oferuje też kilka dodatków, które sprawiają, że cała rozgrywka staje się rozbudowana, ciekawa i ekscytująca. Catan - nowe dodatki to m.in.: Żeglarze (możliwość odkrywania nowych ziem), Miasta i rycerze (pełno nowych wyzwań w grze), Kupcy i barbarzyńcy (napady barbarzyńców na podróżujących kupców to dodatkowe urozmaicenie), Odkrywcy i piraci (przygody na morzach) oraz Skarby, smoki i odkrywcy (sześć scenariuszy, które dają nowe pole do popisu). Poza tym są jeszcze dodatki do Catanu rozszerzające podstawową planszę i umożliwiające grę w większym gronie (do 6 osób).

Samodzielne gry

Popularność Catanu doprowadziła do tego, że w oparciu o format powstawały kolejne samodzielne gry. Najciekawszą opcją jest propozycja dla fanów Game of Thrones, czyli Gra o Tron Catan: Braterstwo straży. Inne to: Catan: Narodziny państwa Inków, Catan: Pojedynek, Catan: Junior, a Szybka gra karciana i wersja podróżna gry. Dwie ostatnie pozwalają cieszyć się Catanem w warunkach bardziej mobilnych.

Interakcja pomiędzy graczami

Największą zaletą gier planszowych są interakcje z osobą siedzącą obok nas. Catan pozwala wznieść to na nowy poziom dzięki rozmowom na temat wymiany handlowej. To ona daje wiele frajdy, bo trzeba prowadzić poważne negocjacje.

Catan - gra planszowa
fot. materiały prasowe

Wyjątkowa plansza

Twórcy wpadli na pomysł, by stworzyć planszę z heksów. To sprawia, że za każdym razem można układać ją inaczej. A dzięki temu każda rozgrywka będzie inna i nigdy nie popadniemy w monotonię.

Catan - gra planszowa
fot. materiały prasowe

Aplikacja gry

Gra planszowa nie musi zamykać się na nowe technologie. Twórcy stworzyli oficjalną aplikację z zasadami, która pozwala cieszyć się z gry bez ciągłego czytania instrukcji.

Catan - gra planszowa
fot. Google Play

Turnieje w Catan

Czujecie się już niepokonani w Catan? Wiedzcie więc, że są turnieje. Popularność gry jest tak gigantyczna, że nie tylko mamy oficjalne Mistrzostwa Polski, ale także Mistrzostwa Świata. Polecamy dla całej rodziny z gwarancją udanej zabawy.

Catan - gra planszowa
fot. materiały prasowe

Wspólne granie

Współcześnie mamy czasem problem z atrakcyjnym spędzaniem czasu ze znajomymi. Wielu zamyka się w światach komputerowych czy konsolowych, a przecież gra planszowa to idealna rozrywka na spotkanie z przyjaciółmi, która gwarantuje świetną zabawę. Zwłaszcza że zasady są proste i można je streścić w zaledwie kilka minut.

Catan - gra planszowa
fot. materiały prasowe

Grać każdy może. Jeden lepiej, drugi gorzej

Gry planszowe mają to do siebie, że czasem są zbyt trudne dla dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Jeśli chcemy więc wspólnie spędzać czas z maluchami, musimy kupić grę odpowiadającą konkretnej grupie wiekowej. W Catan tak nie jest! Wiek sugerowany to 10 lat, ale z doświadczenia wiemy, że gra jest tak czytelna i prosta, że nawet 7-latki mogą spokojnie cieszyć się z rozgrywki. Jest tutaj niewiele tekstu, więc nie napotkają na żadne trudności. Jeśli jednak mimo to obawiacie się, że wasze pociechy nie dadzą sobie rady, polecamy Catan: Junior (wiek sugerowany to 6 lat).

Catan - gra planszowa
fot. materiały prasowe

Gra bawi, ale też uczy

Można śmiało powiedzieć, że Catan wychowuje pokolenie ekonomistów. Gra uczy myślenia taktycznego, zmiany strategii w zależności od gwałtownie zmieniającej się sytuacji oraz bilansu zysku i strat. Oferuje ona bowiem ładny balans pomiędzy losowością a strategią. To sprawia, że domorośli stratedzy nasycą swoje pragnienia, a ci, którzy przeważnie nie radzą sobie najlepiej w tego typu rozgrywkach, mają szansę zabłysnąć. Tu naprawdę każdy gra jak równy z równym.

Catan - gra planszowa
fot. materiały prasowe

Widzicie więc, że Catan to gra naprawdę wyjątkowa i warto ją podarować komuś na święta. Kosztuje zaledwie 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna, bez dodatków). Zaś ceny dodatków prezentują się tak:

  • Żeglarze - 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna);
  • Miasta i rycerze - 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna);
  • Kupcy i barbarzyńcy - 119,9 złotych (sugerowana cena detaliczna);
  • Odkrywcy i piraci - 139,9 złotych (sugerowana cena detaliczna).

Jeśli jesteście zainteresowani, sprawdźcie ofertę w sklepie wydawcy Galakta lub sklepach z grami planszowymi.

 

Materiał Partnerski

Źródło: zdjęcie główne: Galakta

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV