Dama w Opałach czy Femme Fatale, czyli o typach bohaterek w filmach i serialach
Kiedy twórca nie ma pomysłu na to, jak zbudować swoją bohaterkę, z pomocą zawsze przychodzą sprawdzone schematy.
Kiedy twórca nie ma pomysłu na to, jak zbudować swoją bohaterkę, z pomocą zawsze przychodzą sprawdzone schematy.
Z łatwością też można rozpoznać w filmie/serialu Najpopularniejszą Dziewczynę (ang. The Popular Girl), której naturalnym środowiskiem występowania są produkcje skupiające się na życiu licealnym i studenckim. To piękna, wredna i niedostępna dla naszego protagonisty kobieta, w której podkochują się wszyscy. Zawsze otacza ją wianuszek koleżanek, a ona sama doskonale wie, jakie robi wrażenie. Nader często okazuje się, że ta wyniosła na pozór panna ma wrażliwe wnętrze i tylko czeka, aby jakiś mało ogarnięty, acz dobry chłopak je odkrył. Przykłady: Regina (Mean Girls), Madison (The DUFF), Marianne (Easy A), Brooke (One Tree Hill), Tris (Divergent).
Ostatnio popularną bohaterką w kinie jest Wojowniczka (ang. The Mighty Warrior) - dziewczyna, która gotowa jest na wszystko, by uratować siebie, swoich bliskich lub bronić ideałów, w które wierzy. Zawsze czujna, zawsze gotowa na wyzwania, nigdy się nie poddaje. Sprytna, mądra, silna, niezależna i zaangażowana. Twierdzi, że nikogo nie potrzebuje, ze wszystkim radzi sobie sama, a oferty pomocy (szczególnie od mężczyzn) najczęściej wzgardliwie odrzuca. Do czasu spotkania Tego Jedynego. Wiadomo. Przykłady: Katniss Everdeen (The Hunger Games), Merida (Brave), Buffy Summers (Buffy The Vampire Slayer).
Kujonka (ang. The Gorgeous Geek) to bohaterka, która czeka, aż w końcu ktoś ją odkryje. Cicha, szara myszka, która chodzi w za dużych ubraniach i okularach. Nieśmiała i niezdarna, często staje się obiektem kpin i żartów. Gdy w końcu nadchodzi Ten Moment i z kaczątka wyrasta łabędź, wszyscy nagle zdają sobie sprawę, jaka piękna jest ta nasza Kujonka. I w sumie równa z niej laska. Przykłady: Mia (The Princess Diaries), Jamie (A Walk to Remember), Anabeth Chase (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief).
Wyżej wymienione typy to chyba te najpopularniejsze, ale oczywiście kino i telewizji na nich nie poprzestały. Mamy też więc Opiekunkę (ang. The Nurturer), czyli kobietę, której celem istnienia jest pomoc wszystkim i wszystkiemu, nawet gdy tego nie potrzebują (np. Molly Weasley z Harry’ego Pottera). Szefowa/Bizneswoman (ang. The Boss) to bohaterka, która wydaje polecenia, kieruje biznesem czy organizacją, jest samowystarczalna i często ma obsesję na punkcie kontroli (Jean Grey – seria X-Men). Dziwaczka (ang. The Mystic) to postać, która owiana jest nutą tajemnicy, ekscentryczka najczęściej o wielkim sercu (Luna Lovegood – seria Harry Potter, Phoebe – Friends).
Jakby tego było mało, to znajdą się bohaterki, które można zakwalifikować jako Królową Dramy (ang. The Drama Queen), czyli mistrzynię tupania nogami, fochów i robienia wokół siebie szumu (Blair – Gossip Girl), albo Przeklętą Przez Los Lesbijkę (ang. The Tragic Lady Homo) - kobietę, która po poszukiwaniach tożsamości seksualnej określa siebie jako lesbijkę, po wielu trudnościach odnajduje swoją miłość i… ginie. Albo jest chora. Albo spotyka ją coś równie strasznego. Przykłady: Alex (The O.C.) czy Lexa (The 100).
Jak więc pisać bohaterki filmowe czy serialowe, by nie popaść w schemat? Odpowiedz jest prosta: dobrze. Zamiast już na początku wymyślać jej jedną cechę wiodącą, trzeba się zastanowić, kim dana postać ma być, co ma sobą reprezentować i jakie zachowania przedstawiać. Potem trzeba to połączyć w jedno, zadbać o prawdopodobieństwo danych motywów, postarać się, by dialogi nie były oderwane od rzeczywistości, i nigdy nie kreować jej tak, jakby z góry miała być dodatkiem do mężczyzny, wątku, dziecka czy czegokolwiek innego.
Żaden schemat nie jest dobry, a sukces osiągniemy wtedy, gdy połączymy je wszystkie. Bohaterki filmowe mają być bowiem różnorodne, tak jak różnorodni są ludzie. W prawdziwym świecie nie da się określić danej osoby jednym słowem czy zdaniem, czemu więc próbuje się robić to w filmach czy serialach? Odpowiedź na to pytanie zasługuje na kolejny artykuł. Wniosek jest jednak jeden: to już nie działa.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. Lionsgate
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1961, kończy 63 lat