Fanatyk – jak copypasta stała się scenariuszem
Internet huczy od wiadomości na temat krótkometrażowego filmu Fanatyk – adaptacji jednej z najsłynniejszych polskich copypast ostatnich lat. I choć efekt końcowy zobaczymy dopiero za dwa dni, warto przyjrzeć się temu, jak w ogóle doszło do realizacji tego – wydawałoby się – komicznego pomysłu.
Internet huczy od wiadomości na temat krótkometrażowego filmu Fanatyk – adaptacji jednej z najsłynniejszych polskich copypast ostatnich lat. I choć efekt końcowy zobaczymy dopiero za dwa dni, warto przyjrzeć się temu, jak w ogóle doszło do realizacji tego – wydawałoby się – komicznego pomysłu.
Tak brzmią pierwsze słowa historii, która zaistniała na obrazkowym forum karachan.org w 2012 roku. Tekst jest pisany z perspektywy syna, przelewającego na klawiaturę komputera całą złość na swojego ojca, który – jak sam wstęp sugeruje – żyje wyłącznie dla pontonów, spławików i przynęt. Pisana w pierwszej osobie obszerna copypasta przywołuje najgorsze wspomnienia chłopaka i jest swego rodzaju przerysowanym opisem niezdrowej relacji ojcowsko-synowskiej. Historia zaistniała na forum i natychmiast stała się hitem, czytanym głównie po to, by śmiać się do rozpuku. Poszczególne kwestie wygłaszane ciętą nowomową urosły do rangi kultowych, a sam tekst doczekał się własnych memów, przedruków i przeróbek - nawiązanie do niego pojawiło się nawet w komputerowej grze The Witcher 3: Wild Hunt, gdzie bohaterowie dywagują o rzecznej hierarchii ryb. Co tu dużo mówić – mamy tu do czynienia z pastą, której udało się wyjść poza Internet. W dodatku na tyle skutecznie, że sięgnęli po nią również twórcy kina, którzy następnie na jej podstawie stworzyli krótkometrażowy aktorski film.
Zanim jednak przejdziemy do filmu, warto odpowiedzieć na pytanie podstawowe: czym tak naprawdę jest copypasta? Słowo narodziło się w młodzieżowym slangu internetowym i jest ściśle związane ze światem wirtualnym, w którym współcześni młodzi ludzie spędzają znaczną część swojego wolnego czasu. Biorąc pod uwagę samą budowę terminu, łatwo zauważyć, iż składa się on z dwóch innych – copy i paste, co w przekładzie na język polski oznacza kopiuj i wklej. To właśnie główna zasada działania copypast – internetową treść o wyjątkowym potencjale szybko podchwytują inni użytkownicy i przeklejają ją z forum na forum, z chęci podzielenia się nią ze światem. Kopiujwklejki wędrują meandrami Internetu, a w im większej liczbie miejsc się pojawią, tym lepiej dla ich popularności. Co ciekawe, na pewnym etapie swojego istnienia stają się one dziełem autonomicznym - po tysiąckrotnym kopiowaniu, często odklejają się od swojego twórcy i funkcjonują jako treści anonimowe. Mamy tu więc do czynienia ze schematem podobnym tworzeniu memów - wszyscy je znają, używają ich i cytują, rozpoczynając w ten sposób błyskotliwą karierę – ot, wydawałoby się – obrazka.
Co zatem przesądza o popularności copypasty? Z całą pewnością - wyrazistość. Tego typu tekst musi przykuć wzrok odbiorcy już przy pierwszym spotkaniu – nieistotne czy za sprawą ciętego humoru, świetnego języka, czy dużej kontrowersyjności. Internet tonie w treściach generowanychprzez młodych użytkowników, którzy są już nie tylko odbiorcami, ale i twórcami w jednej osobie. Trzeba zatem prawdziwej charyzmy, by stworzyć tekst, który zostanie dostrzeżony w oceanie innych podobnych. Malcolmowi xD, autorowi powyższej copypasty, udało się to z nawiązką – jego historia zrobiła furorę nie tylko w Internecie, ale i w branży filmowej. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w naszej historii – wirtualna fikcja napisana ku uciesze publiczności zmierza na ekrany odbiorników jako rozpisany, zmontowany i wyprodukowany samodzielny film.
W 2015 roku żartobliwa opowieść pełnego złości syna przykuła czujne oko artystów zza kamery. Reżyser Michał Tylka przypadkiem natknął się na copypastę, która z miejsca go zainspirowała. Pojawił się jednak pewien zasadniczy problem: jak odnaleźć tego jedynego autora, który jako pierwszy wkleił tekst do sieci? Na szczęście w takich przypadkach Internet okazuje się miejscem bardzo sprzyjającym – poszukiwania użytkownika z pomocą ogłoszeń wystawianych na kolejnych forach internetowych może i były czasochłonne, jednak opłaciło się. Malcolm xD wyszedł z cienia i nawiązał kontakt z reżyserem, stawiając tym samym pierwszy krok na drodze powstania krótkometrażowego filmu Fanatyk. I choć autor niewątpliwie ma powód do dumy, nie zamierza zdradzać swojej prawdziwej tożsamości - nawet teraz, gdy Fanatyk lada moment spotka się z szeroką publicznością w swojej nowej odsłonie wideo.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat