Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Fanatyk – jak copypasta stała się scenariuszem

Internet huczy od wiadomości na temat krótkometrażowego filmu Fanatyk – adaptacji jednej z najsłynniejszych polskich copypast ostatnich lat. I choć efekt końcowy zobaczymy dopiero za dwa dni, warto przyjrzeć się temu, jak w ogóle doszło do realizacji tego – wydawałoby się – komicznego pomysłu.
Najlepsze filmy

Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Pół mieszkania zaj***ne wędkami najgorsze. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi haczyk czy kotwicę i trzeba wyciągać w szpitalu bo mają zadziory na końcu. W swoim 22 letnim życiu już z 10 razy byłem na takim zabiegu.

Tak brzmią pierwsze słowa historii, która zaistniała na obrazkowym forum karachan.org w 2012 roku. Tekst jest pisany z perspektywy syna, przelewającego na klawiaturę komputera całą złość na swojego ojca, który – jak sam wstęp sugeruje – żyje wyłącznie dla pontonów, spławików i przynęt. Pisana w pierwszej osobie obszerna copypasta przywołuje najgorsze wspomnienia chłopaka i jest swego rodzaju przerysowanym opisem niezdrowej relacji ojcowsko-synowskiej. Historia zaistniała na forum i natychmiast stała się hitem, czytanym głównie po to, by śmiać się do rozpuku. Poszczególne kwestie wygłaszane ciętą nowomową urosły do rangi kultowych, a sam tekst doczekał się własnych memów, przedruków i przeróbek – nawiązanie do niego pojawiło się nawet w komputerowej grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, gdzie bohaterowie dywagują o rzecznej hierarchii ryb. Co tu dużo mówić – mamy tu do czynienia z pastą, której udało się wyjść poza Internet. W dodatku na tyle skutecznie, że sięgnęli po nią również twórcy kina, którzy następnie na jej podstawie stworzyli krótkometrażowy aktorski film.

Zanim jednak przejdziemy do filmu, warto odpowiedzieć na pytanie podstawowe: czym tak naprawdę jest copypasta? Słowo narodziło się w młodzieżowym slangu internetowym i jest ściśle związane ze światem wirtualnym, w którym współcześni młodzi ludzie spędzają znaczną część swojego wolnego czasu. Biorąc pod uwagę samą budowę terminu, łatwo zauważyć, iż składa się on z dwóch innych – copy i paste, co w przekładzie na język polski oznacza kopiuj i wklej. To właśnie główna zasada działania copypast – internetową treść o wyjątkowym potencjale szybko podchwytują inni użytkownicy i przeklejają ją z forum na forum, z chęci podzielenia się nią ze światem. Kopiujwklejki wędrują meandrami Internetu, a w im większej liczbie miejsc się pojawią, tym lepiej dla ich popularności. Co ciekawe, na pewnym etapie swojego istnienia stają się one dziełem autonomicznym – po tysiąckrotnym kopiowaniu, często odklejają się od swojego twórcy i funkcjonują jako treści anonimowe. Mamy tu więc do czynienia ze schematem podobnym tworzeniu memów – wszyscy je znają, używają ich i cytują, rozpoczynając w ten sposób błyskotliwą karierę – ot, wydawałoby się – obrazka.

Co zatem przesądza o popularności copypasty? Z całą pewnością – wyrazistość. Tego typu tekst musi przykuć wzrok odbiorcy już przy pierwszym spotkaniu – nieistotne czy za sprawą ciętego humoru, świetnego języka, czy dużej kontrowersyjności. Internet tonie w treściach generowanychprzez młodych użytkowników, którzy są już nie tylko odbiorcami, ale i twórcami w jednej osobie. Trzeba zatem prawdziwej charyzmy, by stworzyć tekst, który zostanie dostrzeżony w oceanie innych podobnych. Malcolmowi xD, autorowi powyższej copypasty, udało się to z nawiązką – jego historia zrobiła furorę nie tylko w Internecie, ale i w branży filmowej. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w naszej historii – wirtualna fikcja napisana ku uciesze publiczności zmierza na ekrany odbiorników jako rozpisany, zmontowany i wyprodukowany samodzielny film.

W 2015 roku żartobliwa opowieść pełnego złości syna przykuła czujne oko artystów zza kamery. Reżyser Michał Tylka przypadkiem natknął się na copypastę, która z miejsca go zainspirowała. Pojawił się jednak pewien zasadniczy problem: jak odnaleźć tego jedynego autora, który jako pierwszy wkleił tekst do sieci? Na szczęście w takich przypadkach Internet okazuje się miejscem bardzo sprzyjającym – poszukiwania użytkownika z pomocą ogłoszeń wystawianych na kolejnych forach internetowych może i były czasochłonne, jednak opłaciło się. Malcolm xD wyszedł z cienia i nawiązał kontakt z reżyserem, stawiając tym samym pierwszy krok na drodze powstania krótkometrażowego filmu Fanatyk. I choć autor niewątpliwie ma powód do dumy, nie zamierza zdradzać swojej prawdziwej tożsamości  – nawet teraz, gdy Fanatyk lada moment spotka się z szeroką publicznością w swojej nowej odsłonie wideo.

W tym roku sam sobie kupił na święta ponton. Oczywiście do wigilii nie wytrzymał tylko już wczoraj go rozpakował i nadmuchał w dużym pokoju. Ubrał się w ten swój cały strój wędkarski i siedział cały dzień w tym pontonie na środku mieszkania. Obiad (karp) też w nim zjadł [cool][cześć]

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – [SPOILER] rozwiąże…

W sieci pojawiła się teoria związana z filmem Avengers: Koniec gry i MCU, która pokazuje,…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Adam Siennica
-

Pan Kleks i The Umbrella Academy.…

The Umbrella Academy to nowy serial Netflixa oparty na komiksach. Platforma wpadła na kapitalny pomysł,…

Adam Siennica
-

Wędrująca Ziemia trafi do Netflixa. Platforma…

Wędrująca Ziemia to drugi najbardziej dochodowy chiński film w historii ich kinematografii. Netflix kupił prawa…

Michalina Reda
-

HBO – nowości na marzec 2019.…

HBO zaprasza na kolejny miesiąc – prezentujemy Wam pełną listę filmów i seriali, które będą…

Michalina Reda
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 2…

2. odcinek Doom Patrol nosi tytuł Donkey Patrol i zadebiutuje jeszcze w tym tygodniu. Co…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.