Fenomen serii Epoka lodowcowa
Epoka lodowcowa to obok Madagaskaru czy Shreka jedna z najpopularniejszych serii współczesnych filmów animowanych. Co sprawia, że uwielbia ją tak duża liczba widzów, i co składa się na jej sukces?
Epoka lodowcowa to obok Madagaskaru czy Shreka jedna z najpopularniejszych serii współczesnych filmów animowanych. Co sprawia, że uwielbia ją tak duża liczba widzów, i co składa się na jej sukces?
Kolorowe postacie
W przypadku filmów animowanych najważniejsze są sympatyczne główne postacie, które widz z miejsca polubi. Tak jest również w Epoce lodowcowej. Większość bohaterów jest sympatyczna i do tego wyraźnie różnią się oni pod względem charakterów, co też dodaje im uroku. Bo czyż fajtłapowaty i niezdarny leniwiec Sid, silny i odpowiedzialny mamut Maniek oraz mało przyjacielski i trochę gburowaty tygrys szablozęby Diego nie stanowią dynamicznego trio, które świetnie się uzupełnia i bardzo dobrze się ogląda? W zasadzie prawie wszystkie postacie, w tym również te drugoplanowe, są przemyślane oraz bardzo dobrze wykreowane (może poza kilkoma wyjątkami, przede wszystkim z czwartej części).
Wiewiór
Skoro mowa o postaciach, to na osobny akapit zasługuje jedna z nich – Wiewiór. Absolutna ikona i znak firmowy całej serii. Świadczy o tym chociażby sposób prowadzenia kampanii reklamowych przed premierami każdej części serii, które w bardzo dużym stopniu opierają się na tej postaci. Bohater niewypowiadający w filmach żadnej kwestii, uganiający się ciągle za jedną i tą samą rzeczą - żołędziem - brzmi bardzo monotematycznie i niezbyt interesująco, prawda? Jednakże absurdalność sytuacji, w których występuje, oraz ich bardzo duża kreatywność i różnorodność sprawiają, że każda scena, w której jest on na ekranie, rozśmiesza widzów. Po prostu postać fenomen, znana chyba nawet przez osoby, które nie oglądały filmów. Prawdopodobnie tylko Sid może dorównywać popularnością Wiewiórowi.
Seria o rodzinie dla całej rodziny
Epoka lodowcowa to seria traktująca w dużej mierze m.in. o relacjach międzyludzkich – przyjaźni i rodzinie, o ich ważności., ale również o tym, że o byciu członkiem rodziny nie decyduje jedynie pokrewieństwo. Można więc powiedzieć, że należy ona do „klasycznych” filmów animowanych, które - jak to typowe bajki - mają wydźwięk moralizatorski, przekazują pewne bardzo istotne, uniwersalne wartości. Co więcej, spodobają się one zarówno fanom typowych filmów familijnych, przygodowych, jak i komedii, ponieważ Epoka lodowcowa w doskonały sposób łączy w sobie elementy wszystkich tych gatunków filmowych.
Różnorodny świat przedstawiony
Każdy obraz wnosi do serii nową koncepcję i stanowi inne spojrzenie na świat przedstawiony oraz bohaterów. Pierwszy film to wędrówka głównych bohaterów, produkcja w pewnym sensie „skondensowana”, bardziej skupiona na postaciach, z fabułą - można by powiedzieć - bez „fajerwerków”. Z kolei drugi przedstawił więcej bohaterów, a sama historia miała większy rozmach. Natomiast trzecia część serii opierała się na elemencie, który w zasadzie bardzo zmieniał klimat Epoki lodowcowej, czyli na dinozaurach. W taki sposób bohaterowie zostali wyjęci z lodowej scenerii do tropikalnej dżungli, a seria wyglądała zupełnie inaczej niż w pierwszych dwóch odsłonach. Dodatek w postaci tak bardzo popularnych dinozaurów wniósł sporo nowych elementów, które zostały doskonale wpasowane. Z kolei w czwartej części lodowy klimat został zamieniony na morski. Pomysł ten był może mniej udany, ale pokazał chęć poprowadzenia każdego następnego filmu w nowy i świeży sposób. Ponadto wydaje się, że z każdą kolejną częścią akcja ma coraz większe tempo, a fabuła rozmach.
Równy poziom
Siłą Epoki lodowcowej jest to, że w zasadzie każda część stoi na mniej więcej tym samym, bardzo dobrym poziomie. Chyba jedynie czwarty film zauważalnie odstaje od pozostałych trzech pod względem humoru i postaci drugoplanowych, ale pomimo tego jest to nadal niezła produkcja. Epoka lodowcowa jest zdecydowanie lepsza niż Madagaskar czy Shrek, jeżeli chodzi o utrzymywanie jakości każdej kolejnej części. Mimo że za humor głównie odpowiadają dosłownie dwie postacie, czyli Wiewiór i Sid, to nie ma nimi przesytu i we wszystkich czterech filmach doskonale się ich ogląda.
Epoka lodowcowa to znakomita seria filmów animowanych, z sympatycznymi, różnorodnymi i zabawnymi bohaterami oraz bogatym światem przedstawionymi. Jest ona skierowana do szerokiego grona widzów i z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie, bo ma ona naprawdę dużo do zaoferowania.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat