Flynn Carsen i dzieje serii „Bibliotekarz”
Debiutujący przed kilkoma dniami Bibliotekarze (nowe odcinki w niedzielę o 21.00 w Universal Channel) nie wzięli się znikąd, poprzedzały ich bowiem 3 filmy będące prequelem rozgrywających się w serialu wydarzeń. Wszystkie kinowe produkcje łączy nie tylko biblioteka, ale również osoba głównego bohatera - Flynna Carsena - który będzie musiał uporać się z własnymi problemami, nim stanie się mentorem młodych bibliotekarzy z małego ekranu.
Debiutujący przed kilkoma dniami Bibliotekarze (nowe odcinki w niedzielę o 21.00 w Universal Channel) nie wzięli się znikąd, poprzedzały ich bowiem 3 filmy będące prequelem rozgrywających się w serialu wydarzeń. Wszystkie kinowe produkcje łączy nie tylko biblioteka, ale również osoba głównego bohatera - Flynna Carsena - który będzie musiał uporać się z własnymi problemami, nim stanie się mentorem młodych bibliotekarzy z małego ekranu.
Cała historia rozpoczyna się w roku 2004, w którym na ekrany wchodzi pierwszy film o obrońcach tajemnej wiedzy i magicznych artefaktów, Bibliotekarz: Tajemnica włóczni w reżyserii Petera Winthera. Głównego bohatera poznajemy w momencie, gdy kończy studia. Od innych studentów różni go wiek (ponad 30 lat), 22 dyplomy na koncie, niewyobrażalny głód wiedzy i swoista ciamajdowatość… nie wspominając już o tym, że ciągle mieszka z nadopiekuńczą matką, której - jak się zdaje - głównym zadaniem jest wyswatanie syna. Wszystko zmienia się, gdy Flynn dostaje zaproszenie na rozmowę w sprawię pracy wysłane przez Bibliotekę Publiczną Nowego Jorku i bez namysłu decyduje się pójść na spotkanie. Jak się okazuje, zaproszony został nie tylko on, bowiem kolejka do rekrutacji jest ogromna i trzeba odstać swoje, nim wejdzie się na rozmowę kwalifikacyjną. Na nieszczęście dla stojących Bibliotekarz może być tylko jeden i po krótkiej, dość dziwacznej rozmowie rekrutacyjnej zostaje nim Flynn. W trakcie tej brzemiennej w skutki dyskusji przedstawione są widzowi dwie postacie, które - choć drugoplanowe - dodają filmowi ogromnego uroku. Pierwsza to zdecydowana i oschła Charlene (postać grana przez Jane Curtin, znaną między innymi z serialu Trzecia planeta od słońca), zajmująca się oprócz rekrutacji również finansami Biblioteki (a robi to więcej niż skrupulatnie). Niepotwierdzone plotki mówią również, że była ona niegdyś strażniczką jednego z Bibliotekarzy. Drugą osobą jest Judson, tajemniczy i zdziwaczały zarządca Biblioteki, o flegmatycznym usposobieniu, będący niemalże antytezą tryskającego zapałem Flynna – w trakcie kolejnych filmów oraz rozwoju fabuły historia Judsona staje się nieco jaśniejsza.
[video-browser playlist="629259" suggest=""]
Reszta filmu przebiega tak, jak powinna: mamy romans Bibliotekarza ze swoją strażniczką (na początku oschłą i zimną), starcie z podłą organizacją chcącą zawładnąć światem za pomocą Włóczni Przeznaczenia, trochę demonów przeszłości, rozstrzygnięcie w postaci tłuczenia po łbach złych ludzi, a na finiszu sporo śmiechu z lekką domieszką patosu. Na końcu oczywiście Flynn zwycięża, zdobywając kobietę, przywracając Włócznię Bibliotece i zyskując swój… portret.
Dzięki ciepłemu przyjęciu zdecydowano się wyprodukować sequel, za który odpowiadał już Jonathan Frakes (będący również reżyserem 3. części). Wydana w roku 2006 część 2, której tytuł - Bibliotekarz II: Tajemnice Kopalni Króla Salomona - jest oczywistym odwołaniem do filmu J. Lee Thompsona (oryginalny tytuł to "The Librarian: Return to King Solomon's Mines"), opiera się na tajemnicy skrywanej przez rodzinę Bibliotekarza. By ją poznać i dowiedzieć się, jakie sekrety miał ojciec oraz jego towarzysz, obecnie najlepszy przyjaciel rodziny, Flynn musi udać się do Afryki i odnaleźć legendarne kopalnie króla Salomona oraz odkryć ich tajemnice. U jego boku staje przemądrzała pani archeolog, naprzeciwko zaś - organizacja i kierujący nią mężczyzna chcący zmienić przeszłość. Prócz historii rodu Carsenów część 2. dostarcza nieco nowych informacji zarówno o samej Bibliotece, jak i o tajemniczym Judsonie.
[video-browser playlist="629261" suggest=""]
Jeśli Bibliotekarz II: Tajemnice Kopalni Króla Salomona był swoistym powrotem do przeszłości głównego bohatera, to część 3, wydana w roku 2008 i zatytułowana Bibliotekarz III: Klątwa Kielicha Judasza, jest spojrzeniem w przyszłość. To właśnie pod koniec 3 filmu Flynn staje się prawdziwym Bibliotekarzem - Bibliotekarzem którego poznajemy w pierwszych odcinkach serialu. Rozumie i przyjmuje na siebie ciężar odpowiedzialności, jaką jest posada Bibliotekarza – w końcu przychodzi mu samotnie stawiać czoło wyzwaniom, utrzymywać kruchą przewagę dobra nad złem. Klątwa Kielicha Judasza jest zdecydowanie najlepszym ze wszystkich 3 filmów – ze względu na fabułę, efekty specjalne, a przede wszystkim świetną kreację Stany Katic wcielającej się w nieśmiertelną Simone Renoir. Część 3 rzuca również najwięcej światła zarówno na rolę Biblioteki w historii ludzkości, w odwiecznej walce dobra ze złem, jak i osobę Judsona, który zgodnie z przewidywaniami nie jest jedynie podstarzałym bibliotekarzem, a kimś znacznie potężniejszym… i bardzo starym.
[video-browser playlist="629263" suggest=""]
Seria o Bibliotekarzu wpisuje się w kanon dzieł awanturniczo-przygodowych, garściami czerpiąc z "Indiany Jonesa", Mumii czy Kopalni Króla Salomona (zresztą część 2 czerpie nawet nieco z tytułu tego ostatniego filmu), należy więc oczekiwać przewidywalnej fabuły. Mamy głównego bohatera wplątanego w eksplorowanie tajemniczych dżungli, ruin i tym podobnych w celu odnalezienia i odniesienia na miejsce magicznego przedmiotu, zakochaną w nim heroinę i oczywiście ludzi, którzy dla własnych celów chcą posiąść moc magicznych przedmiotów (zazwyczaj, by zawładnąć światem). Wszystko to okraszone dawką nienachlanego, choć i niezbyt wybitnego humoru oraz sporą ilością akcji, na którą składa się odszyfrowywanie map, unikanie pułapek i ucieczka lub pogoń za podłymi opryszkami. Krótko mówiąc: dobre, lekkie kino, które nie zanudzi, ale też nie zmusi do refleksji.
[video-browser playlist="629265" suggest=""]
Sześć lat po premierze ostatniego Bibliotekarza pojawia się szansa na dodanie kolejnego rozdziału do tej przyjemnej i intrygującej historii. Jeśli scenarzyści serialu Bibliotekarze osiągną sukces i uda im się rozbudować mitologię świata stworzonego przez 3 wspomniane filmy, z pewnością przyciągną wielu widzów spragnionych dobrego kina przygody.
[image-browser playlist="612761" suggest=""]Nowe odcinki Bibliotekarzy można oglądać w Universal Channel w każdą niedzielę o 21.00.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1967, kończy 58 lat
ur. 1983, kończy 42 lat
ur. 1987, kończy 38 lat