Repertuar kin Nowość Program TV

Hardkor 44 – Powstanie Warszawskie w wersji sf. Niezrealizowany film Tomasza Bagińskiego

Lato 1944 roku. II Wojna Światowa. W Warszawie niespodziewanie pojawia się zaginiony w akcji żołnierz - Arnold. Wraz z osobliwą drużyną specjalistów i wyrzutków przeciwstawia się okrutnemu oddziałowi cyborgów, którym przewodzi przerażający i oszpecony Wagner, pragnący zrównać polską stolicę z ziemią. Tak brzmi zalążek opowieści o Powstaniu Warszawskim, która nigdy nie powstała.

Plany były wielkie. Film Hardkor 44 miał zostać zrealizowany w technologii 3D przez fachowców z Platige Image pod dowództwem Tomasza Bagińskiego, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Film miał powstać w technologii znanej z takich obrazów jak 300 i Sin City - Miasto grzechu. W produkcji wystąpiliby prawdziwy aktorzy, odgrywający swoje role w komputerowo wygenerowanym otoczeniu. Za scenariusz mieli odpowiadać: doceniony, między innymi Paszportem Polityki, polski pisarz Łukasz Orbitowski oraz scenarzysta komiksowy Tobiasz Piątkowski. Premiera została zapowiedziana na 2012 rok. Wszyscy czekali z niecierpliwością na nowe dzieło Bagińskiego, bo szkice koncepcyjne były co najmniej intrygujące.

Niestety nie doczekaliśmy się premiery. Najpierw została ona przesunięta o kilka miesięcy, a w 2013 roku ogłoszono wstrzymanie produkcji. Przyczyna tego stanu rzecz nie jest znana, ale można się domyślić, że na decyzję o przerwaniu realizacji miały wpływ inne plany Tomasz Bagińskiego. W 2015 roku pojawiły się pierwsze plotki o filmie Wiedźmin. Jak wiemy, finalnie powstanie netflixowy serial – wielkie przedsięwzięcie, w które twórca Katedry zaangażowany jest bezpośrednio. Dodatkowo artysta brał udział w wielu innych projektach, które z konkretnych powodów stały się dla niego priorytetowe.

Czy Hardkor 44 to sprawa przegrana? Czy już nigdy nie zobaczymy fantastycznej opowieści o Powstaniu Warszawskim od Tomasz Bagińskiego? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Oficjele z Muzeum Warszawskiego mają świadomość siły, jaką daje popkultura przy przekazywaniu prawdy historycznej.

Jesteśmy przekonani, że wielkie wydarzenia historyczne, takie jak Powstanie Warszawskie, wymagają wyjątkowego ujęcia oraz dotarcia do szerokich rzesz odbiorców. Oba te warunki spełnia kultura masowa, w której najbardziej nośną platformą pozostaje kino – powiedział Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z kolei sam Bagiński przyznaje, że do projektu zamierza wrócić.

Im mocniejsze masz na tamtym rynku (w Hollywood – przypis red.) nazwisko, tym dziwniejsze rzeczy możesz robić. Tarantino czy Nolanowi wolno więcej. A ja dopiero zaczynam.

Pozostaje mieć nadzieję, że film Hardkor 44 ujrzy światło dzienne, bo stylistyka szkiców koncepcyjnych robi wielkie wrażenie.

Źródło: zdjęcie główne: Platige Image
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

MCU – co po Avengers: Endgame?…

Chcemy przedstawić Wam listę wszystkich powstających filmów MCU, które miałyby ukazać się po Avengers: Endgame.

Adam Siennica
-

Bumblebee – recenzje w końcu w…

Bumblebee to pierwszy kinowy film z serii Transformers, za kamerą którego nie stoi Michael Bay.…

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów – pełny…

Godzilla 2: Król Potworów to kontynuacja filmu z 2014 roku. Za kamerą stanął Mike Dougherty,…

Tymoteusz Wronka
-

Najlepsze komiksy 2018 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze naszym zdaniem komiksy 2018 roku. Lista będzie regularnie aktualizowana o pozycje, które przypadną…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Endgame – promocja à la…

Pojawiła się już pierwsza prognoza dotycząca wpływów w box office przyszłorocznej odsłony MCU, Avengers: Endgame.

Dawid Muszyński
-

Mowgli: Legenda dżungli – recenzja filmu

Opowieść o chłopcu wychowanym przez watahę wilków w dżungli zna chyba każde dziecko. Duża w…

Ocena recenzenta:
6

Co o tym sądzisz?