Jim Carrey i jego najlepsze filmy. Co warto obejrzeć?

Jim Carrey obchodzi dziś urodziny. Z tej okazji przygotowałam dla Was listę 10 moim zdaniem najlepszych filmów z udziałem tego charyzmatycznego aktora.

Jim Carrey obchodzi dziś urodziny. Z tej okazji przygotowałam dla Was listę 10 moim zdaniem najlepszych filmów z udziałem tego charyzmatycznego aktora.

Michalina Reda

Michalina Reda

Tagi:  jim carrey 

Jim Carrey to aktor, którego prawdopodobnie kojarzy każdy z nas. Swoimi kreacjami aktorskimi potrafi zarówno rozbawić do łez, jak i doprowadzić do refleksji - choć dzięki jego niezwykłej ekspresyjności i charyzmie przyjęło się uważać, że to aktor komediowy, tak naprawdę w jego filmografii znajdziemy wiele ciekawych tytułów, nie tylko z tego zabawnego gatunku.

Carrey urodził się 17 stycznia 1962 roku, a karierę aktorską rozpoczął już jako dwudziestolatek - pierwsze kroki w świecie filmu i telewizji zaowocowały małymi rólkami, często nawet niewymienionymi w czołówkach produkcji. Przełom przyszedł dopiero w 1994 roku, kiedy Carrey pojawił się w dwóch doskonale znanych hitach komediowych - Ace Ventura: Psi detektyw oraz Maska. Od tamtej pory praktycznie każdego roku gościł na ekranach, dostarczając nam wielu powodów do śmiechu, ale i do wzruszeń.

Dziś aktor kończy 57 lat, co jest idealną okazją do ponownego przyjrzenia się jego dorobkowi artystycznemu. W tym artykule zaprezentuję Wam 10 najlepszych moim zdaniem filmów Jima Carreya - kolejność jest przypadkowa. Jeżeli macie swoje propozycje, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

1 Truman Show

Truman Show

O filmie

Truman Burbank ma wrażenie, że jest obserwowany. Nie wie, jak bardzo jest to prawdziwe. W każdej sekundzie od momentu urodzenia,... Czytaj więcej

Jeden z bardziej poruszających filmów z udziałem Carreya - taki, który nie tylko zachwyca grą aktorską, ale także samym pomysłem fabularnym i przesłaniem. To produkcja, nad którą można się chwilę dłużej pozastanawiać; głębsza refleksja nad rzeczywistością a fikcją oraz nad tym, jakie jest miejsce człowieka w świecie... Film zebrał fantastyczne recenzje i mimo tego, że czas płynie nieubłaganie, przedstawione w nim motywy w dalszym ciągu są aktualne. Warto wspomnieć, że Truman Show ma też na swoim koncie całą gromadkę statuetek - sam Jim Carrey otrzymał za główną rolę Złoty Glob, jeden z dwóch jakie zdobył w całej swojej karierze. Zdecydowany must-see dla wszystkich fanów aktora i nie tylko.

1 Zakochany bez pamięci

Eternal Sunshine

O filmie

Joel odkrywa, że jego wieloletnia dziewczyna Clementine, po rozpadnięciu się ich związku poddała się eksperymentalnej operacji doktora Howarda Mierzwiaka, polegającej... Czytaj więcej

Kolejna produkcja, która skutecznie wymyka się kategoriom komediowym. Zakochany bez pamięci to dramat z motywami fantasy i science-fiction - produkcja przykuwa do ekranu w zasadzie od pierwszego momentu, a im dalej brniemy w film, tym silniej potrafi on na nas oddziaływać. Nie dajcie się zmylić tytułowi - nie jest to pierwsza lepsza komedyjka o miłości, a raczej historia głęboko poruszająca, wyróżniająca się na tle innych i niewątpliwie zapadająca w pamięć (nie bez powodu film otrzymał statuetkę Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny). Obok świetnych kreacji aktorskich Jima Carreya i Kate Winslet, produkcja wyróżnia się także znakomitą scenografią i magicznymi efektami specjalnymi - całość chłonie się szeroko otwartymi oczami, więc jeśli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć, czas nadrobić zaległości.

1 Człowiek z księżyca

Człowiek z księżyca

O filmie

Komediodramat z 1999 roku, w reżyserii Miloša Formana, będący fabularyzowaną biografią kontrowersyjnego amerykańskiego komika Andy’ego Kaufmana.  Czytaj więcej

Druga produkcja, która przyniosła Jimowi Carreyowi statuetkę Złotego Globu - Człowiek z księżyca to film biograficzny, a Andy Kaufman, w którego tak przekonująco wciela się aktor, to jeden z najbardziej ekscentrycznych amerykańskich komików. Film jest doskonałym dowodem na to, że Carrey nie tylko w komediach czuje się jak ryba w wodzie - ten dramat jest jednym z najlepiej ocenianych filmów w całej karierze aktora, a za tę konkretną kreację pod jego adresem płyną niemal wyłącznie słowa uznania. Choć film debiutował 20 lat temu, wciąż ogląda się go tak samo dobrze - może to właśnie tę produkcję wybierzecie na seans z okazji urodzin Carreya?

1 Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń

Lemony Snickett

O filmie

Trzymasz w rękach film bardzo niepokojący (co w tym wypadku oznacza 'trzymająca w napięciu opowiastka o nieszczęśliwym losie osieroconego rodzeństwa,... Czytaj więcej

Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń - choć obecnie znana w formie serialu - doczekała się także swojej adaptacji filmowej. Jim Carrey wcielał się oczywiście w ekscentrycznego hrabiego Olafa, wuja osieroconych dzieci, który zrobiłby wszystko, by się ich pozbyć. Aktor udowadnia, że w rolach czarnych charakterów czuje się znakomicie - w tym przypadku świetnie sprawdza się także charakteryzacja, która w filmie naprawdę stoi na najwyższym (a nawet oscarowym) poziomie. To bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy lubią uciekać w świat fantasy. Seans filmu będzie prawdziwą frajdą, a sam hrabia Olaf - wisienką na torcie.

1 I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

O filmie

Pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji niezwykła historia, która wydarzyła się naprawdę. Steven Russell (Jim Carrey) prowadzi przykładne życie dobrego... Czytaj więcej

Tym razem uderzamy w tony komediodramatów - I Love You Phillip Morris to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, a konkretnie na życiorysie Stevena Russella, specjalisty od wielokrotnych ucieczek z więzienia. W roli oszusta występuje nie kto inny jak Jim Carrey, który swoją kreacją kradnie cały film - jego chłopaka natomiast gra Ewan McGregor. Produkcja doskonale sprawdzi się na wolny wieczór - jest tu humor, sensacja i oryginalny wątek miłosny. Podczas seansu nie sposób się nudzić - dacie się przekonać?

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV