Komiksologia: Marvel’s Jessica Jones – odniesienia do komiksów
Przyglądamy się nawiązaniom do komiksów w serialu Jessica Jones.
Przyglądamy się nawiązaniom do komiksów w serialu Jessica Jones.
Will Simpson
W komiksach nie ma postaci o imieniu Will Simpson. Jest jednak Frank Simpson i wszystko wskazuje na to, że serialowy Will jest jego odpowiednikiem. Komiksowym Simpson to żołnierz z poważnym PTSD, który (podobnie jak Luke Cage, a także wiele innych postaci Marvela) został poddany eksperymentowi mającemu na celu odtworzenie serum Super Żołnierza. Podobnie jak przy innych podejściach, tak i tutaj eksperyment nie kończy się powodzeniem. Psychika Simpsona zostaje mocno uszkodzona, a on wykształca w sobie bardzo przewrotne pojęcie patriotyzmu. Przyjmuje też pseudonim Nuke, robi sobie tatuaż na twarzy na wzór flagi USA i wzmacnia swoje możliwości bojowe specjalnymi pigułkami w trzech kolorach: czerwona zwiększa adrenalinę, niebieska uspokaja, a biała trzyma go w równowadze pomiędzy misjami. Szczególnie motyw pigułek został bardzo wiernie odtworzony w serialu. Tutaj warto jednak dodać, że komiksowy Nuke posiada też wachlarz innych ulepszeń, takich jak syntetyczna skóra, cybernetyczne wszczepy czy drugie serce.
Jessica Jones
Historia, w której Jessica dostała swoje nadprzyrodzone moce, jest właściwie identyczna jak w komiksie. Rodzina jedzie na wycieczkę, rodzeństwo kłóci się na tylnym siedzeniu, ojciec odwraca się, by zwrócić im uwagę, co doprowadza do wypadku, w którym ginie prawie cała rodzina. Ponieważ w zderzeniu brała udział ciężarówka wioząca tajemnicze chemikalia, dziewczyna zyskuje niesamowite zdolności. Różnica pojawia się dopiero wtedy, gdy nastolatka budzi się ze śpiączki. W serii Alias dowiadujemy się, że prawdziwe nazwisko Jessiki to Campbell, a państwo Jones adoptowali ją po wypadku. Ponadto dziewczyna miała świetne relacje z nową rodziną, szczególnie z ojcem.
Podobnie jak w serialu, Jessica uzyskała nadludzką siłę, ale zamiast wykonywania ogromnych skoków nauczyła się latać. Nie szło jej to jednak najlepiej (szczególnie lądowanie), dlatego przez długi czas poruszała się w tradycyjny sposób.
W jednej ze scen retrospekcji Patsy Walker próbuje wykreować sekretną tożsamość do heroicznych wyczynów Jessiki. Prezentuje jej biały kostium i proponuje pseudonim Jewel. W komiksach Jessica używała dokładnie takiego kostiumu (dodatkowo farbowała włosy na różowo) i używała dokładnie takiego pseudonimu. Oczywiście do spotkania z Kilgrave'em.
Sąsiad Jessiki, Malcom, także pojawił się w serii Alias. Nie był on jednak narkomanem, a zadurzonym w Jessice nastolatkiem, który koniecznie chciał jej pomagać w rozwiązywaniu zagadek.
Kiedy Luke próbuje wynająć Jessicę, ta poleca inną detektyw - Angelę Del Toro. Komiksowa Angela była jedną z kilku postaci posługujących się pseudonimem White Tiger. To także w pewien sposób łączy się z postacią Iron Fista, ponieważ magiczny amulet, którym posługiwali się kolejni White Tiger, pochodzi z mistycznego miasteczka K’un-Lun, w którym Danny Rand otrzymał swój tytuł.
Stan Lee
Nie jest to odniesienie do komiksów, ale legenda Marvela pojawia się gościnnie w prawie każdej produkcji związanej z komiksami Domu Pomysłów - czy to telewizyjnej, czy filmowej. W Daredevilu mogliśmy zobaczyć jego zdjęcie na komisariacie. Ponieważ akcja Marvel's Jessica Jones rozgrywa się w podobnej okolicy co Daredevila, odwiedzany przez nią komisariat jest tym samym, co w przypadku pierwszej Marvelowej produkcji Netflixa. W scenie, w której Kilgrave przejmuje kontrolę nad posterunkiem, możemy w tle zauważyć dokładnie tę samą fotografię co w Daredevilu.
KANAŁ YOUTUBE AUTORA - KOMIKSOMANIAK 616
- 1
- 2 (current)
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat