Miejsca z filmów i seriali, które warto odwiedzić

Jeśli macie w sobie duszę podróżnika, dobrym pomysłem jest wybranie się na wycieczkę śladami ulubionych filmów i seriali. W dzisiejszym zestawieniu proponujemy 10 najfajniejszych miejsc, w których powstawały produkcje znane z dużych i małych ekranów.

W dobie efektów specjalnych i green screenów wiele produkcji powstaje za sprawą technik cyfrowych, na przystosowanych do tego planach i w szczelnie zamkniętych halach zdjęciowych. Tymczasem świat skrywa wiele niezwykłych, bardzo charakterystycznych miejsc, które doskonale znamy z naszych ulubionych filmów i – co najważniejsze – które można odwiedzić osobiście. Zjawisko turystyki filmowej, zwane potocznie set jetting, robi się coraz bardziej popularne i mobilizuje najwierniejszych fanów do wycieczek na odległe końce świata – ruszają w podróż tylko po to, by zrobić sobie zdjęcie z budowlą bądź krajobrazem, który grał w kultowych produkcjach. W dzisiejszym zestawieniu proponujemy 10 wyjątkowych miejsc ze znanych filmów i seriali – kto wie, być może staną się one i Waszym celem podróży?

Dubrownik – Gra o tron

‌‌Gra o tron rozgrywa się w fikcyjnym Westeros, jednak do realizacji poszczególnych ujęć przysłużyły się konkretne europejskie plenery. Należy do nich między innymi Dubrownik – najczęściej odwiedzane miasto w Chorwacji, które stanowiło serialową Królewską przystań oraz Qarth, gdzie przebywała Daenerys. Do jego najbardziej charakterystycznych punktów należą z całą pewnością zabytkowe schody, po których schodziła Cersei podczas marszu wstydu. Obecnie miasto przeżywa prawdziwe oblężenie turystyczne, a w ofercie dostępne są także specjalne wycieczki śladami Gry o tron.

Dworzec King’s Cross – Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Wszyscy doskonale znają książkowy peron numer 9 i ¾, który miał się znajdować na dworcu King’s Cross w Londynie. I rzeczywiście, można go tam odnaleźć. We wnętrzu dworca King’s Cross znajduje się obecnie specjalnie wydzielone dla fanów miejsce, w którym można zrobić sobie zdjęcie z zanurzającym się w ścianie wózkiem. To punkt symboliczny – filmy kręcono na peronie numer 4, jednak, jako, że jest on w codziennym użyciu, tłumy zwiedzających, którzy ustawiają się do zdjęcia mogłyby tylko tam przeszkadzać.

Z ciekawostek – na odległych przedmieściach północnego Londynu znajduje się wielkie studio Warner Bros., w którym w halach zdjęciowych powstawały poszczególne sceny do filmów. Dziś budynek zaadaptowany jest na ogromne muzeum, gdzie zobaczymy między innymi dormitoria, makietę Hogwartu, prawdziwe szaty czy Wielką Salę – obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla wszystkich miłośników serii.

Matmat w Tunezji – Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Gwiezdne Wojny powstawały w plenerach fotogenicznych i egzotycznych, do których należą także pustynne krajobrazy Tunezji. Znajdująca się tam osada o nazwie Matmat, którą stworzono na potrzeby filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja, to jedno z najbardziej wdzięcznych miejsc turystycznych odwiedzanych przez wycieczki zorganizowane, zaś znajdujący się w tej samej okolicy dom Luke’a Skywalkera jest obecnie hotelem wypoczynkowym o nazwie Sidi Driss. Można wynająć tam pokój i poczuć się, jak prawdziwy bohater Gwiezdnych Wojen.

Görlitzer Warenhaus – Grand Budapest Hotel

Wnętrze tytułowego hotelu z wizualnego arcydzieła Wesa Andersona to tak naprawdę Görlitzer Warenhaus – wielki gmach pochodzący z XIX wieku, który znajduje się w Niemczech. To właśnie on posłużył za lobby hotelu i stał się atrakcyjnym planem zdjęciowym na czas tworzenia Grand Budapest Hotel. Obecnie budynek przeszedł w ręce prywatnego nabywcy, który zaadaptuje go na nowy dom towarowy. Wówczas będzie ponownie dostępny dla wszystkich zwiedzających (i zakupoholików).

Restauracja Twisters – Breaking Bad

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w znanym serialu Breaking Bad jest niewielka restauracja Los Pollos Hermanos. W rzeczywistości punkt nazywa się Twisters i znajduje się w mieście Albuquerque. Dziś można udać się tam na pożywny posiłek, co czynią dziesiątki fanów serialu – miejsce cieszy się ogromną popularnością i powodzeniem. Przypomnijmy, że serialowe Los Pollos Hermanos było własnością Gusa Fringa, międzystanowego handlarza i właściciela hurtowni narkotykowej. W serialu wcielał się w niego Giancarlo Esposito.


Wygraj wyjazd na zlot fanów Przyjaciół!

Źródło: zdjęcie główne: HBO
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
0 -

Nowy kanon Gwiezdnych Wojen. Co warto…

Obecnie Lucasfilm tworzy nowy kanon Gwiezdnych Wojen, czyli mamy do czynienia ze spójnymi historiami opowiadanymi…

Adam Siennica
0 -

Nowy powód usunięcia starego kanonu Gwiezdnych…

Leeland Chee z Lucasfilm Story Group w nowym wywiadzie wyjaśnił, co miało wpływ na decyzję…

Michalina Reda
0 -

Film a rzeczywistość. Tak wyglądają prawdziwe…

Wielu aktorów przechodzi prawdziwe metamorfozy, by lepiej oddać wizerunek autentycznej postaci. Zobaczcie, jak wyglądają odtwórcy…

Piotr Piskozub
0 -

Plotka: Jeśli Affleck odejdzie, wiemy już,…

W sieci pojawiły się nowe spekulacje na temat filmu The Batman. Wygląda na to, że…

Piotr Piskozub
0 -

Chris Hemsworth wypełni kontrakt i żegna…

Chris Hemsworth w jednym z ostatnich wywiadów zabrał głos na temat swojej przyszłości w roli…

Piotr Piskozub
0 -

Kevin Spacey znów oskarżony. Tym razem…

Kevin Spacey został oskarżony o rasizm przez szefa ochrony na planie serialu House of Cards.

Co o tym sądzisz?