Repertuar kin Nowość Program TV

Miejsca z filmów i seriali, które warto odwiedzić

Jeśli macie w sobie duszę podróżnika, dobrym pomysłem jest wybranie się na wycieczkę śladami ulubionych filmów i seriali. W dzisiejszym zestawieniu proponujemy 10 najfajniejszych miejsc, w których powstawały produkcje znane z dużych i małych ekranów.

W dobie efektów specjalnych i green screenów wiele produkcji powstaje za sprawą technik cyfrowych, na przystosowanych do tego planach i w szczelnie zamkniętych halach zdjęciowych. Tymczasem świat skrywa wiele niezwykłych, bardzo charakterystycznych miejsc, które doskonale znamy z naszych ulubionych filmów i – co najważniejsze – które można odwiedzić osobiście. Zjawisko turystyki filmowej, zwane potocznie set jetting, robi się coraz bardziej popularne i mobilizuje najwierniejszych fanów do wycieczek na odległe końce świata – ruszają w podróż tylko po to, by zrobić sobie zdjęcie z budowlą bądź krajobrazem, który grał w kultowych produkcjach. W dzisiejszym zestawieniu proponujemy 10 wyjątkowych miejsc ze znanych filmów i seriali – kto wie, być może staną się one i Waszym celem podróży?

Dubrownik – Gra o tron

‌‌Gra o tron rozgrywa się w fikcyjnym Westeros, jednak do realizacji poszczególnych ujęć przysłużyły się konkretne europejskie plenery. Należy do nich między innymi Dubrownik – najczęściej odwiedzane miasto w Chorwacji, które stanowiło serialową Królewską przystań oraz Qarth, gdzie przebywała Daenerys. Do jego najbardziej charakterystycznych punktów należą z całą pewnością zabytkowe schody, po których schodziła Cersei podczas marszu wstydu. Obecnie miasto przeżywa prawdziwe oblężenie turystyczne, a w ofercie dostępne są także specjalne wycieczki śladami Gry o tron.

Dworzec King’s Cross – Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Wszyscy doskonale znają książkowy peron numer 9 i ¾, który miał się znajdować na dworcu King’s Cross w Londynie. I rzeczywiście, można go tam odnaleźć. We wnętrzu dworca King’s Cross znajduje się obecnie specjalnie wydzielone dla fanów miejsce, w którym można zrobić sobie zdjęcie z zanurzającym się w ścianie wózkiem. To punkt symboliczny – filmy kręcono na peronie numer 4, jednak, jako, że jest on w codziennym użyciu, tłumy zwiedzających, którzy ustawiają się do zdjęcia mogłyby tylko tam przeszkadzać.

Z ciekawostek – na odległych przedmieściach północnego Londynu znajduje się wielkie studio Warner Bros., w którym w halach zdjęciowych powstawały poszczególne sceny do filmów. Dziś budynek zaadaptowany jest na ogromne muzeum, gdzie zobaczymy między innymi dormitoria, makietę Hogwartu, prawdziwe szaty czy Wielką Salę – obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla wszystkich miłośników serii.

Matmat w Tunezji – Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Gwiezdne Wojny powstawały w plenerach fotogenicznych i egzotycznych, do których należą także pustynne krajobrazy Tunezji. Znajdująca się tam osada o nazwie Matmat, którą stworzono na potrzeby filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja, to jedno z najbardziej wdzięcznych miejsc turystycznych odwiedzanych przez wycieczki zorganizowane, zaś znajdujący się w tej samej okolicy dom Luke’a Skywalkera jest obecnie hotelem wypoczynkowym o nazwie Sidi Driss. Można wynająć tam pokój i poczuć się, jak prawdziwy bohater Gwiezdnych Wojen.

Görlitzer Warenhaus – Grand Budapest Hotel

Wnętrze tytułowego hotelu z wizualnego arcydzieła Wesa Andersona to tak naprawdę Görlitzer Warenhaus – wielki gmach pochodzący z XIX wieku, który znajduje się w Niemczech. To właśnie on posłużył za lobby hotelu i stał się atrakcyjnym planem zdjęciowym na czas tworzenia Grand Budapest Hotel. Obecnie budynek przeszedł w ręce prywatnego nabywcy, który zaadaptuje go na nowy dom towarowy. Wówczas będzie ponownie dostępny dla wszystkich zwiedzających (i zakupoholików).

Restauracja Twisters – Breaking Bad

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w znanym serialu Breaking Bad jest niewielka restauracja Los Pollos Hermanos. W rzeczywistości punkt nazywa się Twisters i znajduje się w mieście Albuquerque. Dziś można udać się tam na pożywny posiłek, co czynią dziesiątki fanów serialu – miejsce cieszy się ogromną popularnością i powodzeniem. Przypomnijmy, że serialowe Los Pollos Hermanos było własnością Gusa Fringa, międzystanowego handlarza i właściciela hurtowni narkotykowej. W serialu wcielał się w niego Giancarlo Esposito.


Jak często podróżujesz?

Gdzie najczęściej wyjeżdżasz?

Na jak długo wyjeżdżasz najczęściej?

Źródło: zdjęcie główne: HBO
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

[SDCC 2018] Godzilla i Król Ghidorah!…

Podczas panelu Warner Bros zadebiutował pierwszy zwiastun superprodukcji Godzilla: Król Potworów. Premiera w 2019 roku.

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Koniec DCEU pod obecnym…

W trakcie Comic-Conu w San Diego oficjalnie potwierdzono, że Kinowe Uniwersum DC zmienia swoją nazwę…

Piotr Piskozub
-

Bracia Russo nie chcą oglądać się…

Bracia Russo udzielili wywiadu, w którym poruszyli kilka kwestii związanych z przyszłorocznym filmem Avengers 4.

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Przeraża czy nie? Venom…

Do sieci wyciekło zdjęcie, na którym pojawia się filmowy Venom - materiał pochodzi z zaprezentowanego…

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Słynny pierścień, złoczyńca obsadzony.…

Na Comic-Conie w San Diego odbył się panel poświęcony serialowi Flash. Zaprezentowano zwiastun 5. sezonu…

Michał Kujawiński
-

Kevin Feige zanim został szefem Marvel…

Zaskakującą ciekawostkę na temat Kevina Feige podczas San Diego Comic-Con, zdradził scenarzysta filmowy Geoff Johns.

Co o tym sądzisz?